2022-ieji – Romui Kalantai

Laisvės kovotojo Romo Kalantos žūties 49-ųjų metinių išvakarėse Lietuvos Respublikos Seimas nutarė 2022-uosius paskelbti šio laisvės šauklio metais

Sprendimas priimtas siekiant pažymėti R. Kalantos žūties 50-metį ir skatinti Lietuvos visuomenę domėtis istorine praeitimi. „Romo Kalantos pasiaukojimas sukėlė pasipriešinimą visai sovietinei santvarkai, todėl kiekvienas suprantame šios aukos prasmę Lietuvos išsilaisvinimui“, – teigė Seimo narys Andrius Kupčinskas. R. Kalantos įkvėpti tūkstančiai žmonių žygiavo Kauno gatvėmis ir skandavo „Laisvę Lietuvai“. Pažymėtina, kad antisovietiniai neramumai Kaune po R. Kalantos žūties buvo vieni gausiausių Sovietų Sąjungoje. Prieš beveik 50 metų įvykusi precedento neturinti žmogaus asmeninė tragedija ir toliau skatino Lietuvos išsivadavimo siekį, vėliau lėmusį ir peraugusį į Sąjūdį.
„Romas Kalanta – didvyris. Didvyris, kuris iš begalinės meilės savo šaliai, protestuodamas prieš tuometinį sovietų režimą ir kovodamas vardan Laisvos Lietuvos, paaukojo net savo gyvybę. Jo veiksmai nebuvo bevaisiai: niekas tuo laiku taip nesustiprino Lietuvos bendrystės jausmo kaip Kalantos auka. Sovietai jau tikėjosi, kad Laisvės kova Lietuvoje baigta, susidorojus su Lietuvos partizanais. Tačiau R. Kalantos Laisvės fakelas visiems lietuviams priminė, kad Išsilaisvinimo kova tęsiama ir pakeliui su Lietuvos Bažnyčios kronika nuvedė Tautą į Sąjūdį“, – teigė A. Kupčinskas.

2021 m. gegužės 14 d. prie Kauno muzikinio teatro sodelio buvo organizuojamas renginys „Pavasario žiedai Romui Kalantai“.
Visi einantys pro Romo Kalantos paminklą buvo kviečiami padėti gėlės žiedą – žiedą žydinčio pavasario, kurį mes galime stebėti Laisvoje šalyje, tokių žmonių kaip Romas Kalanta dėka.

lrs.lt inf. 

 

Lietuvos ypatingasis archyvas prieš 4 metus parengė virtualią parodą „Romo Kalantos auka“. Aplankykime:

 

Paskelbta Antroji banga, Naujienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *