←Atgal

Išgyvenimo paketas

Toliau→

ORIENTAVIMASIS

Gyvenime susiklosto daugybė situacijų, kai reikia susiorientuoti vietovėje, tačiau arba neturime standartinės įrangos (kompaso, GPS, išmaniojo telefono, specialaus laikrodžio), arba tą įrangą prarandame, sulaužome, netenkame maitinimo šaltinio.
Tokiu atveju turime sugebėti nustatyti pasaulio šalis pasinaudodami kitais būdais ir priemonėmis, kurios dažniausiai yra po ranka.
Be to, prieš išvykdami į vietovę pasižiūrėkime, kokie linijiniai ir dideli objektai joje yra. Tai gali būti keliai, upės, aukštos įtampos elektros linijos, geležinkeliai, miestai, ežerai, didžiuliai atviri plotai miškingoje vietovėje.
Pasiklydus liks prisiminti, kurioje pasaulio pusėje tokie objektai yra, nustatyti reikalingą kryptį ir ja judėti.
Prisiminkite, kad judėjimo kryptį reikia nuolat pasitikrinti naudojant prieinamus būdus ir gamtinius ar kitokius ženklus, kitaip rizikuosite apsukti keliolikos kilometrų ratą ir grįžti į tą pačią vietą.
Net jei ir turite standartines orientavimosi priemones, patartina pasiimti ir atsargines. Pavyzdžiui, galite turėti nedidelį kompasą išgyvenimo reikmenų pakete, ant laikrodžio apyrankės arba turėti savadarbį kompasą kišenėje prie siuvimo reikmenų ir pan.

Orientavimasis pagal savadarbį kompasą

Savadarbis kompasas. Adatos / skutimosi peiliuko įmagnetinimas

Orientavimasis vietovėje pagal savadarbį kompasą

1-2. Įmagnetinkite adatą ar skutimosi peiliuką magnetu (įmagnetinimas turėtų trukti keliolika minučių, o išliks 1–2 metus), trindami į vilną, šilką, plaukus; apsukite adatą ar skutimosi peiliuką izoliuotu laidu, kurio galus prijunkite prie ne silpnesnės kaip 226 V baterijos polių ir palaikykite ne mažiau kaip 10 min. (prie + poliaus prijungtas laidas adatos galą įmagnetins rodyti pietus).

3. Įsmeikite įmagnetintą adatą į maždaug 5–10 mm storio kamščio atraižą ar kilimėlio gabalėlį, padėkite ant sauso medžio lapo ar tiesiog ant gėlo vandens (šiuo atveju adatą galima sutepti ir riebalais). Vienas adatos galas rodys šiaurę, kitas – pietus. Pasižymėkite tai ant kamščio. Nedėkite metalinių daiktų arti kompaso.

Horizontalią adatą ar skutimosi peiliuką ties viduriu pakabinę ant siūlo ir įleidę į stiklinį ar plastikinį butelį (dėl užuovėjos) taip pat galite nustatyti pasaulio šalis.

Orientavimasis pagal laikrodį ir saulę

Orientavimasis pagal laikrodį ir saulę

Verta prisiminti, kad šiaurės pusrutulyje saulė teka rytuose (šiaurės rytuose), o leidžiasi vakaruose (pietvakariuose). Vidurdienį saulė yra pietuose.

Nukreipkite laikrodžio valandinę rodyklę į sau- lę ir tarpą tarp valandinės rodyklės ir 12 valandos padalykite pusiau. Tai ir bus pietų–šiaurės kryptis. Pietūs bus toje pusėje, kurioje Jūsų veidą apšviečia saulė.

Orientavimasis pagal šešėlį ir saulę

Orientavimasis pagal šešėlį ir saulę

Atviroje vietoje įsmeikite maždaug 1 m aukščio pagalį, meškerę, žygeivio lazdą ar kažką panašaus. Nuo jo krintančio šešėlio galą pažymėkite akmeniu ar kita parankine priemone (1). Po maždaug 20–40 min. šešėlis pakankamai pasislinks šiam metodui taikyti. Antro šešėlio galą taip pat pažymėkite (3). Tiesi linija tarp šių dviejų žymų bus vakarų–rytų linija. Jeigu kairės pėdos kulną pastatysite prie pirmos žymos, o dešinės kojos kulną – prie antros žymos, tarpą tarp kulnų padalysite įsivaizduojama ar nubrėžta linija (2), turėsite pietų–šiaurės liniją (pietinė pusė ten, kur saulė Jums švies į nugarą).

←Atgal

Išgyvenimo paketas

Toliau→

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.