←Atgal

Kaip elgtis civiliams, jei bręsta karinis konfliktas?

Toliau→

Š.J. Durys, langai… kokios dar grėsmės? Dažnai būna, kad įvykus sprogimui viršutiniuose aukštuose, lūžta perdangos plokštės ir žemesniuose.

A.D. Taip. Neprošal būtų turėti tinkamo ilgio medinius balkelius perdangai sutvirtinti.

Š.J. Tam idealiausiai tiktų laikiniem statybiniam pastoliam skirti pušies rąsteliai. Juos statybininkai naudoja įrengti sąramom, kuomet lieja namų perdangas. Šie rąsteliai jau parduodami supjauti tinkamo ilgio ir atlaiko perdangos svorį. Galima gauti pirkti netgi dėvėtų.

A.D. Taip. Šis būdas labai geras. Tik įsigijus taikos metu, reiktų pasimatuoti ilgius ir, jei reikia, pasirūpinti papildomom kaladėlėm. Labai svarbu, kad šios atramos būtų įspraustos su įtampa.

Ukrainos gyventojų nuotr./Apšaudytas Mariupolis
Ukrainos gyventojų nuotr./Apšaudytas Mariupolis

Pavojaus atveju stalai puikiai apsaugo nuo krentančių lubų betono nuolaužų, stiklų ir skeveldrų. Reikia turėti omeny, kur stalai yra ir numatyti galimus veiksmus.

Esant aviaciniam arba artilerinaim apšaudymui daugiabučiai namai dažniausiai griūva ne tik nuo tiesioginių smūgių, bet ir nuo gretimais esančių vibracijų. Toks namo sutvirtinimas suteikia saugumo ne tik tam butui, bet visai pastato konstrukcijai.
Dar labai svarbu turėti omenyje ir visiem šeimos nariams įsidėmėti, kur namuose stovi stalai. Ypač jei jie pagaminti iš tvirtesnės medienos. Vaikų, rašomieji stalai. Pavojaus atveju stalai puikiai apsaugo nuo krentančių lubų betono nuolaužų, stiklų ir skeveldrų. Reikia turėti omeny, kur stalai yra, ir numatyti galimus veiksmus. Ypač netikėtos atakos atveju. Netgi jei ne karinis konfliktas, bet ir žemės drebėjimas. Šeima turi žinoti, kad stalas yra patikima priedanga.

Š.J. Taip pat būtina pasirūpinti bent minimaliomis gaisro gesinimo priemonėmis. Karinių konfliktų metu daug žmonių ir turto nukenčia dėl sprogimų sukeltų gaisrų. Reiktų turėti gesintuvą pagal patalpų plotą, tačiau, kritiniu atveju, pagelbėtų ir automobilyje turimas gesintuvas.
Manau, kad dar labiau apsaugoti butą nenaudojant specialiųjų priemonių nelabai įmanoma, todėl pakalbėkime apie namo parengimą.
Daugelis individualių namų Lietuvoje yra daugiau nei 100 kvadratinių metrų ploto. Visą namą apsaugoti būtų brangu, o ir neracionalu. Karinio konflikto atveju reiktų pasirinkti vieną namo dalį, kurią galima sutvirtinti ir parengti puolimui. Kaip teisingai pasirinkti?

A.D. Bet kokiu atveju, langus apklijuoti lipnia juosta vis tiek reiktų visus.

Š.J. Kad dūžtantys stiklai nesužalotų šalia namo esančių žmonių.

 

Ukrainos gyventojų nuotr./Apšaudytas Mariupolis
Ukrainos gyventojų nuotr./Apšaudytas Mariupolis

Reikėtų numatyt tas pačias perdangos ir langų sutvirtinimo priemones, kaip ir butui. Taip pat labai svarbu numatyti atsarginį išėjimo variantą, pro kur evakuotis, jei būtų užgriauti išėjimai. Būna atvejų, kad išsilaisvinti jokių galimybių nėra, todėl saugioje patalpoje protinga būtų laikyti kirtiklį, laužtuvą ar bet kokį daužiamąjį įnagį, su kuriuo būtų galima griauti mūrines sienas. Tokais atvejais elektros dažniausiai nebūna, todėl elektriniai perforatoriai ar grąžtai yra beverčiai. Taip pat reikėtų pagalvoti toje patalpoje laikyti masyvesnius baldus, galbūt kietmedžio stalą, kuris galėtų būti priedanga.

←Atgal

Kaip elgtis civiliams, jei bręsta karinis konfliktas?

Toliau→

Komentuoti

Your email address will not be published.Required fields are marked *