Š.Jasiukevičius, A.Daugirdas. Kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas. Šaulių patarimai. 15min.lt 2015-12-05

Išgyvenimo paketas

Išgyvenimo pratybos
kpt. Raimundos Jarecko nuotr. / Išgyvenimo pratybos

Š.J. Praėjusioje temoje aptarėme nelegalaus statuso konflikto zonoje ypatybes. Dabar pakalbėkime, kaip palengvinti sau gyvenimą. Išlikimo paketas veikiant pogrindyje. Nekalbėsime apie sandėlių ar slėptuvių įrengimą. Tai aptarėme ankstesnėse temose. Kalbėsime apie paketą – ką turėti su savimi visada, kad būtų galima išgyventi autonomiškai bent tris paras.

A.D. Bus panašu į tai, ką reikia turėti didesniame sandėlyje, tik viskas mažesniais kiekiais. Viskas turi tilpti į kišenes ar į vieną paketą, kuris tvirtinamas prie diržo.

Š.J. Ar ne patogiau įsigyti standartinio, vadinamo „trijų dienų“ dydžio kuprinę su parengtu komplektu?

A.D. Galima, tačiau tuose rinkiniuose ne visada būna tai, ko reikia. Didysis, kuprinės rinkinys praplečia išgyvenimo galimybes ir padidina komfortą. Bet pradėsime nuo mažojo.

Š.J. Tai turi būti neatsiejama dalis, kuri liks prie jūsų net praradus pagrindinę kuprinę ar viršutinius drabužius. Pvz., jei įkrisite į vandenį, greičiausiai nusirengsite striukę.

A.D. Reikia atrasti rūbą ar ekipuotės dalį, kurių jūs nenusiimsite, išskyrus labai individualius atvejus. Tai dažniausiai būna kelnės, kelnių juosmuo.

Š.J. Ar verta visą komplektą laikyti vienoje vietoje, pavyzdžiui, dėtuvėje prie diržo?

A.D. Vienoje talpoje praktiškiau, patogiau organizuoti, tačiau yra praradimo pavojus. Todėl kai kurias priemones galima dubliuoti.

Š.J. Kokie yra pagrindiniai paketo daiktai?

A.D. Signalizavimo priemonės, orientavimosi priemonės, mityba/vanduo, įrankiai, ugnies priemonės.

Š.J. Pradėkime nuo pirmos grupės – signalizavimo priemonės.

A.D. Bet kas, kuo galite atkreipti į save dėmesį: švilpukas, žibintuvėlis, veidrodėlis, oranžinės spalvos apsiaustas. Priemonės pranešti, duoti sutartinį signalą, ženklą.

Š.J. Orientavimosi priemonės: kompasas.

A.D. Šiuo atveju galima turėti du. Vieną – pagrindinį – ant rankos, ant kaklo ar kišenėje. Antrąjį – mažesnį, ne tokį kokybišką – prisegtą prie raktų.

Š.J. Galima turėti ir savadarbį kompasą.

A.D. Įmagnetintą adatą galima nešioti drabužiuose. Reikalui esant užteks vandens indo ar balos ir ko nors plūduriuojančio, ant ko būtų galima pritvirtinti adatą.

Š.J. Įmagnetinta adata savo savybes išlaiko iki metų.

A.D. Drabužiuose galima paslėpti ir dubliuoti kitos kategorijos daiktą – įrankį. Senovinis skutimosi peiliukas yra puikus pagalbininkas ekstremaliose situacijose, galintis tapti netgi ginklu.

Š.J. Jį perlaužus per pusę išilgai turėsime netgi tu įrankius, kuriuos galima paslėpti drabužiuose, o reikalui esant, pritvirtinus prie medinės rankenos, turėti tvirtą peilį.

A.D. Pusę skustuvo apvilkus audeklu, galima įsiūti į kelnių liemenį. Net suėmimo atveju tokį ginklą aptikti sudėtinga.

Š.J. Didesniems darbams galima turėti vielinį medžio pjūklą. Jis lengvas, kompaktiškas ir labai efektyvus.

Kaloringų, lengvų ir negendančių maisto produktų atsarga: riešutai, chalva, juodas šokoladas.

A.D. Patogus ir universalus įrankis yra universalieji peiliai, vadinamieji multitool. Jie yra kompaktiški, plokšti, patogūs nešioti prie diržo ir be galo funkcionalūs.

Š.J. Vanduo, maistas.

A.D. Kaloringų, lengvų ir negendančių maisto produktų atsarga: riešutai, chalva, juodas šokoladas.

Š.J. Ukrainiečių pavyzdžiu – į dantų pastos tūbelę pripildyti malti sūdyti lašiniai ar taukai.

A.D. Visų karinių konfliktų pavyzdžiai rodo, kad tokių atsargų turėjimas labai prailgina organizmo funkcionalumą ir išgyvenimo laiką.

Š.J. Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad šokoladas nėra labai patogu, nes tirpsta. Karštyje ištirpusį ir vėliau sustingusį šokoladą iš pakuotės išgraužt gali būti sudėtinga. Be to, dabar šokoladas mažai turi ką bendro su tikru šokoladu. Todėl patogiau ir kaloringiau riešutų ir grūdų batonėliai, sulipinti su medumi.

A.D. Vanduo. Vandens žmogui parai reikia apie trijų litrų.

Š.J. Tiek su savimi neštis sudėtinga.

A.D. Vandens gryninimo (nubakterinimo) tabletės. Vandenį filtruoti galima naudojant drabužių audinį ir dezinfekuoti specialiomis tabletėmis. Vandens dezinfekavimo tabletės yra vienas būtiniausių ir svarbiausių išgyvenimo paketo elementų.

Š.J. Kaip transportuoti vandenį, jei neturime jokių indų?

A.D. Prezervatyvuose. Prezervatyvą išvyniojus ir įstačius į bet kokio drabužio rankovę ar kelnių klešnę, kojinę, kepurę, turėsime netgi ne vienkartinį vandens gabenimo indą.

Vandens dezinfekavimo tabletės yra vienas būtiniausių ir svarbiausių išgyvenimo paketo elementų.

Š.J. Prezervatyvas talpina maždaug 2-3 litrus vandens. Turėkite didesnius.

A.D. Penktasis išgyvenimo paketo elementas yra ugnis ir šiluma.

Š.J. Paprastas dujinis žiebtuvėlis ir sauso kuro tabletės padės garantuotai įkurti laužą.

A.D. Titnaginis skiltuvas nėra toks patogus naudoti, kaip žiebtuvėlis, tačiau jis turi ilgesnį tarnavimo laiką ir nebijos karščio bei drėgmės.

Š.J. Šilumai išsaugoti puiki priemonė yra išgyvenimo antklodės – metalizuoto polietileno plėvelės.

A.D. Labai kompaktiškos ir ypatingai efektyvios šilumos sulaikymo priemonės.

Š.J. Turint išgyvenimo skraistę, ja apsigaubus, apačioje uždegus tikro vaško, kaloringą žvakę, galima praleisti naktį netgi minusinėje temperatūroje.

A.D. Turint kuprinę, patartina turėti ir palapinsiaustę. Iš jos galima ne tik pasigaminti nakvynės vietą, bet ji puikiai apsaugo nuo lietaus ir judant.

Š.J. Prie papildomų, išgyvenimą palengvinančių priemonių, būtina paminėti ir virvę. Bent 10 m. Rekomenduočiau parašiutų kordą. Jis tvirtas, išlaiko iki 250 kg, bet labai plonas ir lengvas – patogu nešioti.

A.D. Netgi ir mažame pakete reikia turėti medicinos priemonių. Binto ir medikamentų.

Š.J. Kiekvienam pagal asmeninius poreikius, bet svarbiausiai – kraujavimo stabdymui, aktyvinta anglis, vaistai nuo skausmo, viduriavimo ir vidurių užkietėjimo.

A.D. Patartina ir virškinimui gerinti, nes neaišku, ką valgysime.

Š.J. Komfortą labai padidina miegmaišis. Kuo žemesnei temperatūrai pritaikytas, tuo geriau. Kitose temose aptarsime išgyvenimo ypatybes miesto ir kaimo sąlygomis. Būstas, maisto gavimo galimybės ir pan.

Komentuoti

Your email address will not be published.Required fields are marked *