Š.Jasiukevičius, A.Daugirdas. Kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas. Šaulių patarimai. 15min.lt  2015-08-22

Kaip suteikti minimalią medicinos pagalbą? 

Deacon Kevin, Flickr.com / Kas yra jūsų vaistinėlėje?

Deacon Kevin, Flickr.com / Kas yra jūsų vaistinėlėje?

Š.J. Karinių konfliktų metu didžioji dalis medikų pajėgų būna nukreipiamos susirėmimuose dalyvaujančių asmenų atstatymui ir daugiausiai dėmesio skiriama kritiniams ligoniams. Kurie negali laukti. Kuomet kelios minutės lemia gyvybės ar mirties klausimą.
Nereikalaujantys skubaus dėmesio pacientai dažniausiai laukia geresnių laikų. Su menkais negalavimais net neturi galimybės kreiptis į medikus ligoninėse, kur sužeistieji laikomi koridoriuose. Todėl labai svarbu būti pasiruošus suteikti sau ir artimiausiems bent minimalią medicinos pagalbą, apsirūpinti būtiniausiai medikamentais.
Pirmiausiai aptarkime priemones, reikalingas išoriniams pažeidimams, lūžiams. Vėliau aptarsime medikamentus. Taigi pirmas ir pagrindinis dalykas – „žgutas“ (varžtis). Jis reikalingas kraujavimui sustabdyti, galima naudoti ir lūžūsių galūnių fiksavimui. Kas dar?

A.D. Pirmoji priemonė kraujavimui sustabdyti yra „žgutas“ (varžtis). Asmeniui reikėtų turėti bent du. Vieną sau, kitą – jei reiktų pagalbą suteikti kažkam kitam. Bet vėliau vis tiek reikės žaizdas aptvarstyti. Reikia turėti pasiruošus tvarsliavos. Skubiam atvejui tvarsliavos galima rasti automobilinėse vaistinėlėse. Tačiau reikia turėti omenyje, kad žaizdas reikės perrišti, todėl reikia turėti pasiruošus didesnį kiekį priemonių. Daug įvairaus pločio binto.

Š.J. Ne visos žaizdos būna šautinės. Pasitaiko paviršinių odos pažeidimų, įdrėskimų, įpjovimų. Taip pat gana dažnos yra judėjimo traumos – patempimai ir sumušimai. A.D. Tokiems atvejams pravartu turėti elastinį bintą. Patemptom galūnėm sutvirtinti tai yra tinkamiausia priemonė. Be to ji tinkama ir lūžusiom vietom fiksuoti. Smulkiems paviršiniams odos pažeidimams visiškai pakanka elementaraus pleistro ir skysčio žaizdoms sterilizuoti.

Š.J. Patogiau turėti ne paruoštus skirtingų dydžių, o rulone. Taip universaliau. A.D. Guminės vienkartinės sterilios pirštinės irgi pageidautina. Ypač jei suteiksite pagalbą kam nors kitam. Reikia saugoti žaizdas nuo infekcijos. Didesnį kiekį tvarsliavos, papildomus elastinius bintus, pleistrus patartina turėti atskirame, didesniame krepšyje, kuriuo dalintųsi visi grupės nariai.

Š.J. Dezinfekuojančios priemonės?

A.D. Spiritas, jodas. Žaizdų plovimui peroksidas ir kalio permanganatas. Tinka ir alkoholis. Tik reikia žinoti, kad tai kokybiškas maistinis, o ne techninis alkoholis.

Š.J. Panagrinėkime kitą grupę, susijusia su žaizdom ir traumom – nuskausminamieji.

Flickr.com/Vaistinėlė

Flickr.com/Vaistinėlė

A.D. Tai labai svarbu. Dauguma žmonių netoleruoja stipraus skausmo ir tuomet tampa neveiksnūs.
Gerų, efektyviai veikiančių nuskausminamųjų legaliais būdais gauti neįmanoma, todėl reikia tenkintis tuo, kas yra vaistinėse. Priimtina yra analgino turintys preparatai. Šaldantys kompresai reikalingi sumušimų ar patempimų skausmui mažinti. Jie pratęs judrumą.

←Atgal

Kaip suteikti minimalią medicinos pagalbą?

Toliau→

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *