R.Širvys. Nuodai pražudė milijoną bičių /„Respublika“ 2017-09-26

„Respublika“ 2017-09-26

Nuodai pražudė milijoną bičių

Robertas Širvys

Nuo vaikystės bites auginantis vilnietis Antanas Gelumbauskas nesupranta, kam galėjo jos taip trukdyti, kad praradęs paskutinius žmogiškumo likučius jas visas nunuodytų chemikalais. Stasio Žumbio nuotr.

Daugiau nei šešis dešimtmečius bites auginančiam vilniečiui Antanui Gelumbauskui praėjęs savaitgalis įsimins kaip vienas baisiausių per ilgą gyvenimą. Visoje šalyje žinomas bitininkas per vieną naktį neteko daugiau kaip milijono bičių, jos, kaip įtariama, nunuodytos cheminėmis medžiagomis.
Lietuviai nuo seno bites ne tik gerbė ir mylėjo, bet ir laikė šventais gyviais. Juk ne veltui sakoma, kad miršta tik žmonės ir bitės. Tačiau laikai keičiasi ir kitados puoselėtos vertybės šiandien daugeliui nieko nereiškia. Tai praėjusio šeštadienio rytą suprato ir 79 metų A.Gelumbauskas. Atvykęs prie sostinės Belmonto parko teritorijoje esančių dviejų jam priklausančių bitidžių vyras pamatė, kad beveik visos 40- yje avilių gyvenusių bičių yra negyvos. Iš viso vilnietis neteko daugiau kaip milijono bičių.
Patyręs bitininkas dar net nepriėjęs prie bitidžių užuodė ore tvyrantį neaiškios kilmės cheminės medžiagos kvapą, bitidžių viduje jis buvo labai stiprus. Vyrui beveik nekilo abejonių, kad bitės nunuodytos tyčia. Tai padarė nusikaltėlis ar nusikaltėliai chemikalais apipurkšdami bitides.
„Atvažiavę veterinarijos tarnybos atstovai paėmė mėginius ir ištirs, kokia chemine medžiaga nunuodytos bitelės. Tik sakė, kad atsakymo greitai nebus. Ir dar už tyrimą man teks pačiam sumokėti“, – „Vakaro žinioms“ sakė A.Gelumbauskas.
A.Gelumbauskas bitininkyste užsiima apie 66 metus. Šis nusikaltimas skaudžiai atsilieps ne tik jam, bet ir visiems Vilniaus krašto bitininkams. Vilnietis vienintelis augino bites ne tik dėl medaus. Apie 30 metų jis parke augino bičių motinėles, o jas pirkdavo kiti krašto bitininkai. Teigiama, kad tuo visoje šalyje užsiima tik 12 bitininkų.
Dėl šio įvykio tyrimą pradėję policininkai aiškinasi, kas galėjo taip žiauriai pasielgti. Pagal visus reikalavimus įrengtos bitidės stovi miške. Pasak bitininko, nuo pat atsiradimo bitės niekam netrukdė ir niekas jomis nesiskundė. Tik praėjusią vasarą jos ėmė neįtikti netoliese statybas vykdančios įmonės vadovui.
„Ką aš galiu įtarti. Aš niekam nesu skolingas ir 30 metų stovėjęs bitynas niekam netrukdė. Netoliese gyvenantys žmonės pardavė savo sodybą ir ją nugriovus prasidėjo statybos. Birželį jas vykdančios firmos direktorius pasiskundė, kad jį neva sugėlė bitės. Kiek supratau, lindo pats fotografuoti bičių ir per arti priėjo. Po to, kai jis pasiskundė, aš tą pusę uždengiau tinklu. Ir ne dviejų metrų aukščio, kaip reikalaujama, o trijų“, – teigė bitininkas.
Šiam nusikaltimui A.Gelumbausko kolegos abejingi neliko ir iš karto pasiūlė bičių. Vilnietis kol kas jų gerumu nepasinaudojo, nes pirmiausiai nori išvalyti savo bitides. O kad vėl augins bites, vyras neabejoja.
„Matyt, apie mane teisingai sako, kad bites auginsiu tol, kol paeisiu. Vieną kitą dieną pas jas nenuvažiuoju ir labai pasiilgstu“, – tikino A.Gelumbauskas.


Taip pat skaitykite:
2017-09-24 15min.lt: Vilniuje išnuodytas bitynas su 40-čia bičių šeimų, pasekmes patirs viso Vilniaus regiono bitininkai

 

Komentuoti

Your email address will not be published.Required fields are marked *