„XXI amžius“ 2016-09-02 Nr.32 (2200)
Ar mes verti laisvės? Kai žuvusiųjų kapai težinomi Dievui…
Dim. vyr. ltn. Marija Jakimavičienė
1991 m. savanorė
2014 m rudenį po Vėlinių su istorike ir archeologe Vida Girininkiene ir Atsargos karininkų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininku plk Žibu Antakalnio kapinėse ieškojome mūsų karių savanorių kapų. Mokslininkė parodė apie 50 apžėlusių kapų, išdėstytų lygiomis eilėmis, be jokio kryželio ar lentelės. Kitoje tako pusėje – tvarkingi lenkų karių kapai su paminklais. Juos tvarkė Vilniaus m. Sirokomlės mokyklos pradinukai su mokytoja. Jie rinko išdegusias žvakes, nuvytusias gėles, šakas. Galima nemėgti Pilsudskio ir Želigovskio, bet reikia nulenkti galvas matant, kaip lenkai auklėja savo vaikus patriotine dvasia. O mes? Mums tai tolygu fantastikai. Įdomu, kaip mes atrodome lenkams, apleidę ir neprižiūrintys savo karių kapų? Galima būtų sukviesti vilniečius į talką ir sutvarkyti. Už kelių šimtų metrų nuo kapinių yra Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija. Galima sakyti, kad kariūnai neauklėjami karine patriotine dvasia, neugdomas pareigos jausmas gerbti ir tvarkyti žuvusiųjų už Tėvynės laisvę kapų. Dar yra ir Krašto apsaugos ministerija, Generalinis štabas, „Geležinis Vilkas“, Krašto apsaugos savanorių pajėgos, šauliai ir šauliukai, skautai, begalė visokių partijų, organizacijų, besidedančių patriotinėmis, Seimo nariai su savo padėjėjais, Vyriausybės nariai ir susipratę vilniečiai. Reikia tik noro.
Tikrai nuostabu, kai mūsų jaunimas važiuoja tūkstančius kilometrų į Sibiro platybes tvarkyti mūsų tremtinių kapų. O mes sutvarkykime Antakalnio kapinėse užmirštus kovotojų už Lietuvos nepriklausomybę kapus.
A. a. mano vyras, plk. ltn. Eugenijus Jakimavičius, visada per Vėlines ateidavo prie šių kapų, uždegdavo žvakutes ir sakydavo, kad čia ilsisi mūsų savanoriai, tik nebespėjo imtis iniciatyvos atkreipti į tai mūsų kariškių ir visuomenės dėmesį. Net jeigu tai — nežinomų karių kapai, vis vien reikėtų juos sutvarkyti. Juk Antakalnio kapinės vadinamos prestižinėmis. Galėtų ir KAM sudaryti sutartį su V. Girininkiene ir kitais istorikais, sumokėti jiems už darbą ir laiką, ieškant archyvuose duomenų apie tas kapines. Juk KAM skiria pinigų žuvusiųjų už Lietuvos laisvę kapams ir paminklams tvarkyti. Apie tai rašoma ir Rūtos Švedienės straipsnyje „Apie laisvės kovų ir atmintinas dienas“ („XXI amžius“, 2014 09 19 Nr.35). O Paulius Lemežis straipsnyje „Kas sušildys apleistus kapus“ („XXI amžius“, 2014 11 07, Nr.42) rašo: „Knygnešiai, kariškiai, partizanai — asmenybės, kurios kūrė ir stengėsi padėti besiformuojant Lietuvai skirtingais istoriniais laikotarpiais. Už pastangas ir pasiaukojimą praeityje šiandien daugelis jų nesulaukia net vienos žvakutės ar gėlės, nuoširdaus paminėjimo“. Jonas Burokas straipsnyje „Įamžintas atminimas Lietuvos patriotų, kurių palaidojimo vietos nežinomos“ („XXI amžius“, 2013 10 30, Nr.39) rašo: „Vilniečiai prisimena, kad Antakalnio kapinėse greta lenkų karių kapų buvo išlikę mediniai lietuviški karių kryžiai, o paskui sunyko (…). Archeologai Antakalnio kapinėse turėtų atlikti kasinėjimus ir tyrimus, išsiaiškinti ir deramai pagerbti atminimą karių, žuvusių Nepriklausomybės kovose.“
Visos autorės nuotraukos fotografuotos 2016-06-19 Antakalnio karių kapinėse
Autorė siūlo paskaityti:
L.Jonušaitė. Užmiršti karių kapai („Vakaro žinios“, 2015-10-31)
J.Mičiulienė. Bevardžiuose kapuose nutylima istorija („Lietuvos žinios“, 2016-04-26)
F.Kauzonas. Istorija apie slepiamą istoriją („Respublika“, 2016 07 29 – 08 04)
F.Kauzonas. Detektyvas ar politinė diversija? („Respublika“, 2016 09 09 –15)