Šių metų rugsėjo- spalio mėnesį sekmadienių vakarais Info TV kanale buvo parodyti penki pusvalandiniai pasakojimai „Laisvės kovų paslaptys“. Juos vedė tų laidų redaktorius bei sumanytojas, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris ,viršila Ernestas Kuckailis.
VŠĮ „Baltų Atlantida“ parengtame laidų cikle aktyviai bendradarbiavo Lietuvos kariuomenės Mokymų ir doktrinų valdybos vadovybės Karybos institutas ir Istorinės rekonstrukcijos klubas „Partizanas“.
Nuo lapkričio 21-osios „Laisvės kovų paslaptys“ prieinamos kiekvienam „Baltų Atlantidos“ YouTube kanale.
Anot E. Kuckailio žemiečio rumšiškiečio Stanislovo Abromavičiaus:
„Tai puikūs specialistų, istorikų pasakojimai ir vaizdai iš kovų vietų, partizanų istorijos iš tų sunkių okupacijos metų, kai už Lietuvos Laisvę kovoje su sovietų kareiviais ir parsidavėliais stribais paaukojo savo gyvybes apie 20 000 lietuvių.
Labai norėtųsi, kad tarp mūsų, žiūrovų, būtų ne tik tuos laikus menantys, bet ir jaunimas, gimnazistai. Tai puikios laidos, nenusivilsite.“
1-asis-pasakojimas. LLKS deklaracijos signatarų žūtys
(Info TV parodytas 2024-09-14 21:00)
Kokias paslaptis slėpė Daugėliškių ir Užpelkių miškai.
1949 metais Minaičių k. partizanų vadai ir jų įgalioti pareigūnai paskelbė Deklaraciją, kuria įtvirtino LLKS siekius, įkūrė vyriausiąją vadovybę ir įteisino ją ne tik kaip karinę, bet ir politinę valdžią. Tai yra valstybės teisės aktu pripažintas dokumentas, kuris tarsi sujungė Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios Lietuvą, užtikrino laisvės siekio tęstinumą okupacijos sąlygomis. Drąsiai galima teigti, kad partizanai sukūrė ir įteisino pogrindžio valstybę. Deklaraciją pasirašė aštuoni asmenys
2-asis pasakojimas. Šarūno rinktinės paslaptys
(Info TV parodytas 2024-09-21 21:00)
Šarūno rinktinė – rezistencinio pasipriešinimo Algimanto apygardos partizanų rinktinė, veikusi Aukštaitijoje, daugiausia Šimonių girioje, Troškūnų ir Dabužių miškuose. Jai priklausė Troškūnų, Viešintų, Šimonių, Subačiaus, Kupiškio, Skapiškio, Kavarsko, Anykščių, Svėdasų ir Kamajų apylinkėse veikę partizanų daliniai. Rinktinė sudarė Algimanto apygardos pagrindą – joje buvo įsikūrę štabai, leista pogrindinė spauda. Rinktinės partizanai aktyviai veikė 1945–1950 m.
3-iasis pasakojimas. Varviškės puolimas 1923 m.
(Info TV parodytas 2024-09-28 21:00)
1920 – 1923 metai, Varviškės „respublika“. kodėl kūrėsi separatistinės „respublikos“ ir kas buvo tie „žalieji žmogeliukai“ XX a. pradžioje?
4-asis pasakojimas. Kalniškės mūšis
(Info TV parodytas 2024-10-05 21:00)
Tai žinomiausias partizanų mūšis. Jis taip pat ir vienas didžiausių partizanų gynybinių mūšių, vykęs Kalniškės miške 1945 m. gegužės 16 d. NKVD kariuomenės 220 pulkas izoliavo vietovę ir prasidėjo paieškos ir naikinimo operacija. Po pietų partizanai buvo užėmę Meškakalnio kalvą, kai prasidėjo priešo puolimas. Partizanai laikėsi žiedinėje gynyboje, tada prasiveržė iš apsupimo. Dalis vis dėl to liko toliau gintis ant kalvos.
5-asis pasakojimas. LLA „Vanagų“ šaudykla miškuose ties Livintais. Partizanų šaudykla?
(Info TV parodytas 2024-10-12 21:00)
Stovykla pagal vietą, įrengimo pobūdį ir naudotą šaudyklą priskirtina 1944 metų rudens-žiemos periodui, kai sovietinės struktūros dar nevykdė stambesnių paieškos ir naikinimo operacijų miškuose?
Tyrimai atskleidė čia buvus partizanų stovyklą. Tyrimais nustatyta, kad šioje vietoje veikė ir partizanų šaudykla. Ar tai vienintelė ir unikali partizanų šaudykla Lietuvoje? O gal žinoma ir daugiau tokių vietų?