Liepos 16-osios rytą „Radio NV“ eteryje Evgenas Dykyj, rusijos ir Ukrainos karo veteranas, buvęs „Aidar“ bataliono kuopos vadas, Nacionalinio Antarkties tyrimų centro direktorius, kalbėjo apie rusų taktiką apšaudant Ukrainą tuo metu, kai Keithas Kelloggas lankėsi Kyjive, kodėl ukrainiečiai pernelyg atsipalaidavo ir kas turėtų atsakyti už apšaudymo rezultatus, apie tuščiius Trumpo plepalus, nedavusio Ukrainai nė vienos kulkos ir dėl kurio žuvo tūkstančiai ukrainiečių, ar bevertėtų iš jo tikėtis kokių nors veiksmų Ukrainos naudai, taip pat apie švyturėlius ant mobiliųjų oro gynybos grupių automobilių, kaip rusija sistemingai įsijungė į visos Ukrainos naikinimą ir kur jie yra pasirengę sustoti.
rusijos sėkmės per masines atakas priežastys
Ukraina negali sau leisti koncentruoti gamybos vienoje vietoje. Vienas pagrindinių pastarųjų rusijos atakų taikinių yra Ukrainos karinis-pramoninis kompleksas.
„rusai įvertino mūsų gebėjimą patiems pasigaminti tai, ko mums neduoda Trumpas. Jie mano, kad mes patys galime daug ką padaryti. O pamatę, kad Amerikos pagalbos nutraukimas neprivertė mūsų kapituliuoti, jie pradėjo ieškoti, kur imame išteklius. Ir dabar jie sistemingai daužo mūsų gynybos pramonę“, – sakė E. Dykyj.
Jis pažymėjo, kad tokie rusijos smūgiai tapo rimtu iššūkiu Ukrainai, kuri privalo pakeisti savo požiūrį. Visų pirma, E. Dykyj pažymėjo, kad Ukraina turi ne tik patobulinti savo oro gynybos sistemą, bet ir išsklaidyti gynybos pramonės gamybą.
„Mes šiek tiek atsipalaidavome. Taip pripratome prie to, kad mūsų oro erdvė yra patikimai kontroliuojama, kad ją labai sunku pramušti, jog, lyginant su 2022-aisiais, nustojome slapstytis. Leidome sau metų metus dirbti tose pačiose vietose. Ir netgi atsivežti ten žurnalistus, parodyti, kaip gerai dirbame. Ir net ten, kur neatvežėme žurnalistų, konspiracijos priemonių jau seniai nebesilaikoma. Vienoje ir toje pačioje vietoje koncentruojame daugybę gamybos. Žinoma, gamybos požiūriu tai patogiau. Bet negalime sau to leisti“, – pridūrė E. Dykyj.
Be to, ekspertas pažymėjo, kad jį „erzinančiai nustebino“ rusijos išpuolio liepos 16-osios naktį rezultatai.
„Kai girdžiu, kad vieną sritį atakavo 28 „šachedai“, o kitą – apie 40. Tai ne 400, ne 700, kaip buvo per pastaruosius antskrydžius. Kai vienu metu eina šimtai „šachedų“, mes dar neturime pakankamai priemonių, kad tiek numuštume. Bet kai kalbama apie porą dešimčių, o čia nieko naujo. Ir kai girdžiu, kad Vinycos sritis labai nukentėjo nuo 28 „šachedų“, man kyla labai rimtų klausimų – kas atsakingas už Vinycos regiono oro gynybą? Jei nesugebame atremti poros dešimčių „šachedų“, tai čia jau ne apie rusijos pranašumą kalbama. O apie tai, kad dėl kažkokių priežasčių ši sritis kažkodėl manė, kad ji nebus paliesta“, – pažymėjo E. Dykyj.
rusijos atakos: kas žinoma
- Liepos 16-osios naktį rusijos okupantai atakavo du civilinius objektus Vinycioje, nukentėjo civilinė infrastruktūra. Be to, per rusijos ataką taip pat buvo sužeistųjų.
- Be to, liepos 15 d. vakare grobikai puolė Charkivą – per 14 minučių priešas miestui surengė 16 smūgių. Pasak vietos valdžios institucijų, dėl okupantų išpuolio buvo sužeisti mažiausiai trys žmonės.
Reikėtų neperdėti lūkesčių dėl Trumpo sprendimų
Ekspertas priminė, kad Trumpas pastaraisiais metais tris kartus sustabdė pagalbą Ukrainai.
Ukrainiečiams nevertėtų audringai reaguoti į Trumpo pareiškimus ir atitinkamus pareiškimus užsienio žiniasklaidoje apie jo tariamą pasirengimą perduoti Ukrainai „Tomahawk“ raketas ar duoti leidimą smogti Maskvai.
„Užuominos iš kažkokių svetimų frazių taip sujaudino Ukrainos visuomenę, kad daugelis jau rimtai pradėjo svarstyti, jog Jungtinės Valstijos pagaliau grįžo į gėrio pusę. Mane stebina toks infantilus žmonių noras pateikti svajones kaip realybę. Labai norėtųsi, kad atskristų burtininkas mėlynu sraigtasparniu ir iš jo iškrautų „Tomahawk“, pageidautina, su branduoliniu užtaisu… Taip, tokia svajonė yra teisinga. Tačiau suaugusiesiems taip pat teisinga atskirti kur svajonės, o kur realybė“, – sakė E. Dykyj.
Jis pridūrė, kad realiai Trumpas niekada nesuteikė pagalbos Ukrainai – nei per pirmąją, nei per antrąją savo kadenciją.
„Tai, kad per savo pirmąją kadenciją jis leido mums nupirkti keletą „Javelin“ – tai ne pagalba, o komercija. O Joe Bideno teiktą pagalbą jis stabdė jau triskart. Kartą, kai dar buvo kandidatas į prezidentus, jis ją sustabdė 7 mėnesiams be įspėjimo. Ir dėl to žuvo tūkstančiai mūsų kovotojų. O po to, jau būdamas prezidentu, jis jau dukart stabdė Bideno pagalbos likučius“, – pridūrė E. Dykyj.
Be to, jis pažymėjo, kad iš pradžių Trumpas žadėjo karą užbaigti per 24 valandas, o vėliau tas laikotarpis buvo pratęstas iki 100 dienų. Todėl dabar nereikėtų tikėtis, kad per 50 dienų kažkas radikaliai pasikeistų.
„Suprantu, kad mums visiems labai sunku ir norime kažkokio gero stebuklo. Galbūt kada nors jis įvyks. Tačiau jis tikrai nebus inicijuotas 47-ojo Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo. Tai ne tik apie iliuzijas. Tai toks realybės iškraipymas, beveik kaip rusų. Trumpas, kuris staiga perėjo į gėrio pusę, būtų iš tos pačios serijos, kaip ir putinas, užimantis Kyjivą per 3 dienas“, – pažymėjo E. Dykyj.
Trumpo pareiškimai: kas žinoma
- Liepos 15 d. „Financial Times“ žurnalistai pranešė, kad Trumpas privačiame pokalbyje su Zelenskiu neva paraginęs Ukrainą suintensyvinti tolimus smūgius rusijai. Tačiau Amerikos prezidentas netrukus paneigė šią informaciją, pažymėdamas, kad Volodymyras Zelenskis „neturėtų pulti Maskvos“.
- Tuo tarpu „Associated Press“ rašo, kad rusija planuoja pasinaudoti 50 dienų kaip proga išsekinti Ukrainos kariuomenę fronte. Trumpo „taikos ultimatumas“ suteikia Maskvai laiko tęsti puolimą vasarą, tačiau žurnalistų nuomone, padėtis fronte išlieka įtempta.
Ar Ukraina turėtų tikėti naujausiu Trumpo „galutiniu terminu“
Ekspertas atkreipė dėmesį, kad Baltųjų rūmų vadovas jau ne kartą yra nustatęs terminus, per kuriuos ketina užbaigti karą Ukrainoje. Ukrainiečiai turėtų nustoti tikėti vadinamaisiais „galutiniais terminais“, kuriuos JAV prezidentas Donaldas Trumpas nustatinėja karo Ukrainoje užbaigimui.
Šią nuomonę E. Dykyj išsakė ir televizijos kanalo „Kiev24“ eteryje.
„Kalbame apie žmogų, kuris sakė, kad sustabdys šį karą per 24 valandas nuo inauguracijos momento. Tada prie šių 24 valandų buvo pridėtos dar 100 dienų ir jos praėjo“, – teigė E. Dykyj.
Jis pažymėjo, kad dabar tas pats asmuo paminėjo 50 dienų skaičių. „Jis pasakė „50 dienų“ – ir kas toliau? Ir tada nieko“, – pabrėžė ekspertas.
E. Dykyj mano, kad Ukraina šiuo metu turėtų sutelkti dėmesį į būtinų planų, skirtų nugalėti rusiją, įgyvendinimą.
50 Trumpo dienų
- Liepos 14 d. Trumpas pateikė putinui ultimatumą, grasindamas įvesti antrinius muitus rusijai ir jos partnerėms, jei per 50 dienų nebus susitarta dėl karo Ukrainoje pabaigos.
- Trumpas teigė, kad putinas jį nuvylė, nes nesutiko su paliaubomis.
- Naujoji Trumpo retorika Ukrainos klausimu labiau primena palaikymo imitaciją . Kaip rašė „Foreign Policy“, garsūs Trumpo pareiškimai Ukrainos klausimu neturi jokios strategijos.
Kodėl Trumpas savo ultimatume putinui pasirinko 50 dienų terminą
Ukrainos diplomatas ir politikas Roman Bessmertnyj interviu „Oboz.ua“ teigė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo rusijos diktatoriui vladimirui putinui nustatytas 50 dienų terminas nutraukti ugnį Ukrainoje yra „instrumentas visuotinei isterijai kurstyti“.
„50 dienų – tai būtent tiek laiko trunka Kongreso atostogos. Tai nei daugiau, nei mažiau. Būtent tiek laiko reikia, kad vėl susirinktų Atstovų Rūmai. Ir Trumpas iš tikrųjų tuo naudojasi – jis šiek tiek sulėtino procesą. Kodėl? Nes kalbame apie sankcijų įstatymą, kuris šiuo metu yra aktyviai svarstomas“, – aiškino politikas.
Pasak jo, nuomonės dėl šio įstatymo projekto yra diametraliai priešingos, atseit, „viena stovykla šaukia, jog tai iš esmės du branduoliniai karai vienu metu ir ne tik rusijai“, nes tai liečia ir Kiniją, ir Indiją, „o kiti sako: na ir kas? Užrašys skaičius, pamojuos popieriaus lapu – o realizacija? Juk viskas sąlygiška“.
„Ir čia, atvirai kalbant, tampa akivaizdu: Trumpas šią temą naudoja veikiau kaip įrankį bendrai isterijai kurstyti. Spaudos gąsdinimui“, – pabrėžė diplomatas.
Jis taip pat pakomentavo galimą Trumpo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pokalbį apie smūgius Maskvai. R. Bessmertnyj tai pavadino „patikrinimu“.
„Kai pirmą kartą tai išgirdau, iš karto pasakiau: tai patikrinimas. Pokalbiuose partneriai kartais testuoja vienas kitą. Trumpas tikrai suprato, kad ši frazė „išlįs“. Ir Ukrainos pusė turėjo atsakyti: mes atakuojame teisėtus karinius taikinius. Jei jie yra Maskvoje, mes juos atakuosime. O dabar pažiūrėkite, kaip greitai jis sureagavo: jau kitą dieną jis pasakė, kad nereikia atakuoti Maskvos – ten yra žmonių. Tai yra, tipiškas informacinis žaidimas“, – pažymėjo jis.
Tuo pačiu metu R. Bessmertnyj sutiko, kad šio pokalbio paviešinimas yra tam tikra užuomina putinui, tačiau, jo nuomone, diktatorius apie tai nesužinos, „nes gyvena atskiroje realybėje“.
„Tai labiau baisuoklinė pasakėlė rusams: atseit Trumpas „neprieštarauja“, ir jei kas, Maskva gali nukentėti. Tačiau pats putinas nereaguos. Jis net nesužinos apie šiuos pareiškimus. Nebent jam specialiai atneš tekstą ir pasakys, ką atsakyti. Tačiau daryti jam įtaką tokiais „kepsniais“ yra iliuzija. Žmogus, kuris taip mano, tiesiog nesupranta, kad susiduria su klinikiniu paranoiku“, – padarė išvadą diplomatas.
Pagal unian.ua pranešimus parengė LL