2014 m. rugsėjo 23 d. 11 val. Seimo spaudos konferencijų salėje įvyko Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos spaudos konferencija „Ukraina karo sąlygomis: kuo gali padėti Lietuva?“.
Šioje konferencijoje dalyvavo Ukrainos Respublikos Chersono srities 3 asmenų delegacija – šios srities Labdaros ir sveikatos fondo prezidentė, laikraščio „Vgoru“ („Aukštyn“ – vertimas į liet. k.) vyriausioji redaktorė Ala Tiutiunik; pagalbos Ukrainos kariams štabo Chersono mieste steigėja ir koordinatorė, pagalbos nukentėjusiems nuo karo ir pabėgėliams iš Krymo koordinatorė, Chersono srities labdaros ir sveikatos fondo direktorė Natalija Danutė Bimbiraitė; Teritorinės gynybos bataliono „Sarmat“ atstovas Olegas Šadevskis; taip pat 3 atstovai iš Lietuvos: Lietuvos kariuomenės atsargos kapitonas, paramos Ukrainos kariuomenei organizatorius Andrius Almanis, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyriaus narys Vytautas Račkauskas ir paramos Ukrainos kariuomenei organizatorė, laikraščio „Krašto naujienos“ redaktorė Vilma Valiukevičienė bei 2 Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Eligijus Masiulis ir Remigijus Šimašius.
Laikraščio „Krašto naujienos“ redaktorė Vilma Valiukevičienė ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyriaus narys Vytautas Račkauskas Seimo spaudos konferencijoje „Ukraina karo sąlygomis: kuo gali padėti Lietuva?“, 2014-09-23. Šaltinis: http://www.ekspertai.eu
Atstovai iš Chersono srities, kuri tapo pasieniu Rusijai prisijungus Krymo pusiasalį, pasakojo kaip „žaibiškai“ reikėjo sukurti ir įkurti karinį dalinį „naujajame pasienyje“ (batalioną „Sarmat“ iš Chersono srities savanorių), kad „pridengti“ Ukrainą iš pietų pusės; kaip vietiniai srities gyventojai 2 savaites praktiškai buvo vieninteliai, kurie tiekė savanoriams „vandenį ir duoną“ (šį dalinį maistu ir rūbais bei amunicija remia ir iki šių dienų); kaip Krymo pusėje stovi „iki dantų sunkiąją technika“ ginkluoti gausūs Rusijos kariniai daliniai, o už ukrainiečių bataliono ,,Sarmat“ dalinio į tolį tęsiasi begalinė stepė; ir ko labai trūksta ukrainiečių savanoriams… nes įtampa „pasienyje“ ne ką mažesnė negu Donecko ir Lugansko srityse (kur vyko ir tebevyksta karo veiksmai ir žūna žmonės).
A. Almanis spaudos konferencijoje užsiminė, kad jau yra išsiųsti 3 pilni mikroautobusai paramos Ukrainos kariams ir jie sėkmingai pasiekė Ukrainą. V. Račkauskas užsiminė, kad 1991 m. Sausio įvykių metu ukrainiečių savanoriai padėjo ginti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmus (šiuo metu tai – LR Seimo rūmai) ir savanoriai kūrėjai iš Vilniaus apskrities atsilygina tuo pačiu ukrainiečių savanoriams rinkdami paramą pinigais ir daiktais (ir kad viena parama jau buvo išsiųsta 2014 m. sausio mėnesį kovojantiems Maidano gynėjams). V. Valiukevičienė užsiminė, kaip kilo idėja rinkti paramą, kaip ji renkama ir kokie „šio vajaus“ rezultatai. Detaliau spaudos konferenciją galima pažiūrėti:
http://www.ekspertai.eu/ukraina-karo-salygomiskuo-gali-padeti-lietuva/
Prieš minėtą Seimo spaudos konferencijų ukrainiečių ir lietuvių delegacija 9.30 val. lankėsi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijoje, kur glaustai, per pusvalandį, pasidalino informacija „ko labiausiai trūksta ukrainiečių kariams, kokia padėtis Ukrainoje, ir ypač Chersono srityje, kaip vyksta paramos rinkimas Lietuvoje“.
Po susitikimo su spaudos atstovais Chersono srities ukrainiečių delegacija, lydima A. Almanio ir V. Valiukevičienės, išvyko susitikti su kitais paramos rinkėjais, kad jiems padėkoti bei papietauti, o 16 val. LK Vilniaus įgulos karininkų ramovėje įvyko jų susitikimas su Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyriaus atstovais (V. Račkausku, Gediminu Trakimu ir Vidu Švedu). Čia pokalbis „prie kavos puodelio“ truko iki 19 val. LKKSS VAS atstovai „tiesiog užgulė klausimais“ Olegą Šadevskį, bataliono „Sarmat“ atstovą, aiškindamiesi kokia padėtis Ukrainoje ir ko labiausiai trūksta ukrainiečių kariams („kariškių pokalbis su kariškiu“). Taip pat savo turima informacija dalinosi ir kiti ukrainiečių delegacijos atstovai – A. Tiutiunik ir N. D. Bimbiraitė.
Po susitikimo su Lietuvos savanoriais kūrėjais, delegacija išvyko vakarienės į Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją. Tai buvo paskutinis numatytas susitikimas Vilniuje tą dieną.
Išvada: Ukrainiečiai tikrai nuoširdžiai padėkojo savanoriams kūrėjams už paramą Ukrainos kariams ir aiškiai nusakė kokios dar paramos trūksta jų kariams. Taip pat Vilniaus apskrities skyriaus savanoriams kūrėjams reikėtų didžiuotis, kad įtemptoje ukrainiečių delegacijos dienotvarkėje, jie skyrė net tris valandas susitikti su LKKSS VAS atstovais – reiškia jie vertina „LKKSS potencialą“ ir vykdomą realią paramą savo šaliai.
Informaciją parengė ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas
LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus narys 2014-09-30