Lapkričio 12 d. kino teatro Senamiesčio „Pasaka“ didžiojoje salėje (Šv. Ignoto g. 4, Vilnius) įvyko dokumentinio filmo „Nepriklausomybės gvardija“ premjera. Filmo kūrėjai – IĮ „Mažoji leidykla“ – pagal Artūro Antano Skučo atsiminimų to paties pavadinimo knygą sukūrė dokumentinį filmą apie pirmąją atkurtos Lietuvos Respublikos specialiąją tarnybą – Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyrių (ATAS) ir jo gyvybiškai svarbų darbą atsikuriančią Lietuvą saugant. Tarnyba užtikrino aukščiausių Lietuvos pareigūnų ir užsienio svečių apsaugą. ATAS gyvavo tik tris metus (1990 – 1993 m.), bet paliko svarbų pėdsaką Lietuvos istorijoje…
Arturas Čiras
Prieš dešimt metų, 2012-aisias buvo išleista mano knyga „Pėstininko užrašai“. Ją padėjo parašyti draugai ir VU istorijos fakulteto studentai. Buvo du tiražai: 1000 ir 500 vienetų. Abu jie buvo išgraibstyti nedelsiant. Bet svarbiausia, kad toje knygoje pirmą kartą buvo panaudota frazė „Nepriklausomybės Gvardija“.
Vėliau, atsitiktinai susipažinau su Inga Liutkevičiene, „Mažosios leidyklos“ savininke. Taip po 6 metų, 2018-aisiais, atsirado knyga „Nepriklausomybės Gvardija“. Pirmas tiražas buvo 1000 vienetų. Praktiškai jis buvo visas išpirktas, bet įvertinus, kad vien konservatorių partijoje yra virš 15 tūkstančių narių, darytina išvadą, kad jiems nelabai svarbi istorija ir jos atminimas. Čia šiaip dabar įkandau konservatoriams ir kitiems liberalams.
Po to, gavus finansinę paramą, buvo išleistas dar virš 500 vienetų tiražas, iš kurių virš 400 buvo padovanota Lietuvos gimnazijų ir universitetų bibliotekoms. Tam, kad būtų, kad būtų prieinama…, kad galėtų paskaityti… Va taip.
Dar po kelių metų gimė idėja pastatyti dokumentinį filmą.
2022 metais lapkričio 12 dieną įvyko dokumentinio filmo „Nepriklausomybės Gvardija“ premjera.
Norėtųsi, kad Lietuvos gimnazijos ir universitetai kreiptųsi su prašymais, kad tai būtų parodyta pas juos, tik mažai tikėtina, kad tai įvyks. Daugumai nerūpi patriotinis auklėjimas… Tai faktas.
Artūras Antanas Skučas
P.S. O filmas tikrai geras, man labai patiko. Gerai sudėti akcentai, išlaikyta įtampa ir dėmesys, nuobodžiauti nebuvo kada. Suprantama, visų įdomių istorijų į vieną filmą sudėti buvo tikrai neįmanoma, bet pagrindinė dvasia išlaikyta gerai.
Fainiau. Apie „Nepriklausomybės gvardiją“
Prieš filmo „Nepriklausomybės gvardija“, sukurto pagal Artūro Skučo knygą, premjerą buvo abejonių, to neslėpsiu. Dokumentinį filmą sukūrė tos ašarų pakalnės – lietuviškojo kinematografo – debiutantai. Be to visi kertiniai filmo autoriai iš vienos Liutkevičių šeimos. Tėvas Algis, mama Inga, ir sūnus Adomas. Šeimyninė ranga ir patriotinis filmas. Mes gerai įsivaizduojame kaip tai daroma. Daug patoso, daug didingos muzikos ir nuobodžiai mažai minčių.
Patoso prasme filmas visiškai nuvylė. Visiškai paprastai buvo papasakotos ATAS (Aukščiausiosios tarybos apsaugos skyriaus) istorijos. Nežinantiems, tai tie pirmieji mūsų ginkluoti vyrai, kurie pirmomis laisvės dienomis ir vėliau gynę mūsų ką tik atsikūrusią valstybę. Sausai buvo išskaičiuoti pirmieji ginklai, kuriais tie vyrai ruošėsi kautis su Pskovo divizijos desantininkais bei tankais. Žmonės iki šiol prisimena kiek turėjo šovinių savo ginkle…Ukrainos kelių trobų kaime partizanai šiais laikais turi daugiau ginklų ir šovinių.
Bet tie vyrai turėjo drąsą, vaizduotę, įvairius talentus ir maustė sovietų armiją kaip galėjo. Net į šį filmą nepateko visos geriausios ATAS vyrų istorijos. Dar teks keliolika metų palūkėti.
Lygiai taip pat paprastai buvo pasakyta – jie žinojo, kad mūšyje žus.
Ir tai paprastas pasakojimas apie vyrus, kurie jau pasenę susirinko į filmo apie save premjerą. Herojus buvo galima atpažinti po filmo salėje. Bet visai netikėtai filmo pabaigoje užspaudė gerkles emocijos. Kaip teisingame meno kūrinyje mes patyrėme katarsį. Tai gero meno požymis, paprastai papasakoji istoriją, bet ji sukrečia.
Sveikinu šio dokumentinio filmo kūrėjus.
Vienas dalykas rūpėjo ir po filmo. Kodėl šie vyrai nebijojo? Viena moteris taip ir paklausė jau gatvėje po premjeros stovinčio Vytauto Landsbergio. Tas pagalvojo ir savo ironišku balseliu paaiškino:
– Nebijoti buvo fainiau, nei bijoti.
Regimantas Dima
Dokumentinio filmo premjeros fotoreportažas publikuojamas skiltyje FOTOGALERIJA—>2022 METAI