Istorinėje Seimo Kovo 11-osios Akto salėje vykusiu forumu „Visuomenės pilietiškumas ir sąmoningumas 1991 metais ir dabar“ pradėtas 2025 m. renginių ciklas, skirtas Laisvės gynėjų dienai. Į forumą pakviesti visų Lietuvos regionų mokiniai, kuriems suteikta galimybė tiesiogiai prisiliesti prie mūsų šalies istorijos ir išgirsti gyvus jos liudytojus. Šis renginys – tai svarbus žingsnis puoselėjant istorinę atmintį ir keliant jaunimo pilietiškumą ir sąmoningumą.
Forumo dalyvius pasveikinęs Seimo kancleris Algirdas Stončaitis prisiminė lemtingus 1991-ųjų Sausio įvykius prie Seimo rūmų ir pabrėžė, kad šiandien kaip niekad aktualu prisiminti ir suprasti Laisvės kainą. „Niekada nepamiršime paties didžiausio Nepriklausomybės rėmėjo ir kūrėjo – Lietuvos žmonių. Niekada nepamiršime, kokie buvome vieningi. Prisiminkime visą tą laikotarpį, daugiatūkstantinius mitingus, taip pat į pasaulio istoriją įrašytą Baltijos kelią, į kurį dėl Laisvės sustojo trys Baltijos valstybės“, – teigė Seimo kancleris.
„Šiandien ypač turime kalbėti su jaunąja karta, nes mes, kurie prisiminame, buvome ir dalyvavome, galime pasidalyti tų dienų patirtimi. Taip pat kaip niekad aktualu kalbėti, ar esame pasirengę prireikus ginti ir gintis. Turime visi mąstyti, kaip tai padaryti. Didžiausia mūsų viltis esate Jūs, jaunimo organizacijos, savanoriai“, – kreipdamasis į forumo dalyvius kalbėjo A. Stončaitis.
Sveikindamas į renginį susirinkusį jaunimą Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas pirmiausia padėkojo tėvams, kurie, nepaisydami priespaudos, įdiegė meilę tėvynei ir nenumaldomą Laisvės siekį. Todėl, pasak jo, šių vertybių perdavimas iš kartos į kartą yra vienas iš pagrindinių Laisvos valstybės pamatų. J. Olekas akcentavo tikėjimo savo tikslu svarbą, ypač jaunų žmonių širdyse: „Mes nuoširdžiai tikime, kad Jūs, jaunoji karta, galite dar garbingiau pratęsti mūsų senelių, tėvų pradėtą žygį ir saugoti iškovotą Lietuvos laisvę ir demokratiją.“
Forumas surengtas prisimenant reikšmingą datą – 1991 m. sausio 8-ąją, kai nepavykęs Lietuvos parlamento šturmas pažymėjo sovietų karinės agresijos pradžią prieš Nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valstybę. Tą dieną, susivienijus visuomenei, parlamento gynėjų ryžtas ir vadovų strateginiai sprendimai padėjo atremti pirmąjį sovietų puolimą, išsaugant Lietuvos laisvės siekį.
Renginio organizatoriai ne tik kviečia susimąstyti apie pilietiškumo svarbą istorijos kontekste, bet ir skatina jaunosios kartos įsitraukimą, užtikrinant, kad Laisvės gynėjų pasiaukojimas taptų įkvepiančiu pavyzdžiu šiandienos ir ateities visuomenei.
Forume Aukščiausiosios Tarybos apsaugos, policijos pareigūnai, kariuomenės, muitinės atstovai jaunimui pasakojo apie Sąjūdžio mitingų, karalių ir popiežiaus, kitų svarbių asmenų apsaugą, apie Lietuvos policijos, Lietuvos muitinės kelią nuo atkūrimo iki šių dienų, o Vilniaus universiteto dirbtinio intelekto laboratorijos mokslininkas supažindino su gynybinių robotų projektavimu.
Į renginį pakviesti mažieji pareigūnai, saugantys Lietuvos pasienį ir atliekantys svarbias užduotis, savo pasirengimą demonstravo 500 moksleivių iš Anykščių, Alytaus, Didžiasalio, Kauno, Kazlų Rūdos, Lazdijų, Veisiejų, Lentvario, Molėtų, Marijampolės, Pakruojo, Prienų, Kamajų, Šaulių, Švenčionėlių, Vilniaus.