Nesąmonė. Toks pirmas žodis ateina į galvą galiojančio draudimo perduoti Vakarų ginkluotę Ukrainos nacionalinės gvardijos 12-osios specialiosios paskirties brigadai „Azovas“ kontekste.
Mažai kas Ukrainoje apie tai žino ir beveik niekas viešai nekalba. Laikas atkreipti dėmesį į šią kafkišką situaciją ir ją paviešinti.
Nuo 2017 m. iki šiol visoje eilėje JAV įstatymų dėl konsoliduotų asignavimų (Appropriations bill) yra tokia sąlyga: „Šiame įstatyme numatytas lėšas draudžiama naudoti bataliono „Azovas“ ginklavimui, mokymui ar bet kokiai kitai pagalbai“.
2015 metais kongresmenas Johnas Conyersas (Džonas Konjersas) jaunesnysis iš Mičigano valstijos pasiūlė tokią pataisą Gynybos departamento asignavimų įstatyme fiskaliniams metams, kurie baigėsi 2016 m. rugsėjo 30 d. Kongresmenas pateikė tą pasiūlymą, pažymėdamas, kad žurnalas „Foreign Affairs“, taip pat „kita vedančioji žiniasklaida“ apibūdino „Azovo“ batalioną kaip „atvirai neonacistišką“ ir „fašistinį“.
Remdamasis žiniasklaidos pranešimais, Gynybos departamentas vėliau paragino panaikinti pateiktą pataisą, teigdamas, kad pagalba „Azovui“ jau turėtų būti uždrausta Leahy įstatymu, kuriame teigiama, kad „jokia pagalba neturi būti teikiama… bet kokiam užsienio valstybės saugumo padaliniui, jeigu valstybės sekretorius disponuoja patikima informacija, jog padalinys šiurkščiai pažeidė žmogaus teises“. Tada draudimas perduoti „Azovui“ ginklus nebuvo įtrauktas į galutinę įstatymo redakciją.
Tačiau 2017 metais ta pataisa jau buvo Asignavimų įstatymo tekste. Ji yra ir šių metų gynybos asignavimų įstatymo projekte.
Pastebėtina, kad Leahy įstatymas, reikalaujantis nagrinėti žmogaus teisių pažeidimų atvejus remiantis konkrečiais faktais, „Azovui“ nebuvo taikomas, o sprendimas priimti pataisą pirmiausia buvo grindžiamas „Azovo“ charakteristika Vakarų žiniasklaidoje, kuri savo požiūrį į šį padalinį, matyt, formavo Maskvos propagandos įtakoje.
Visų pagrindinių kaltinimų „Azovui“ paneigimai, paremti faktais, buvo ne kartą skelbiami internete ir žiniasklaidoje. Konkrečiai, svetainėje AZOV CONTRA FAKE.
Ar yra prasmės dar kartą atkreipti dėmesį į tai, kad įstatyme vartojama formuluotė „Azovo batalionas“ faktiškai apeliuoja į neegzistuojantį dalinį?
2014 metų pabaigoje „Azovas“ nustojo būti batalionu ir tapo atskiru specialios paskirties padaliniu. Nuo 2023 m. vasario mėn. mūsų padalinys yra Ukrainos nacionalinės gvardijos 12-oji specialiųjų pajėgų brigada „Azovas“. Ne batalionas, ne pulkas. Brigada.
Dėl šios kasmet iš vieno asignavimų įstatymo projekto į kitą pereinančios pataisos 2022 metais Mariupolio gynybos metu „Azovas“ neturėjo naujausios vakarietiškos ginkluotės. Tuo metu sulaikėme didžiules priešo pajėgas apsuptame Mariupolyje, naudodami itin ribotus išteklius ir buvome itin veiksmingi.
Kiek karių gyvybių būtų pavykę išgelbėti ir kokie būtų buvę miesto gynybos rezultatai, jei azoviečiai, be didelės motyvacijos, darnos ir profesionalumo, būtų disponavę ir modernia šarvuota technika bei artilerijos sistemomis?
Net ir po 2022 m., kai atrodė, kad pasaulis pagaliau sužinojo tiesą apie „Azovą“, vis dar negalime pasiųsti savo kovotojų į daugumą pagrindinių Vakarų karinių mokymų ir negauname reikiamos ginkluotės, kurią sąjungininkai perduoda Ukrainai. Dalinai ta problema sprendžiama dėka savanorių ir susipratusių ukrainiečių, kurie daro viską, kas įmanoma, kad padėtų daliniui: pavyzdžiui, savanorių projektas „Tylovyki“ (užnugariniai) surinko 77 mln. grivinų 17-ai „Azovo“ brigadai skirtų šarvuočių FV 432 Bulldog. Tačiau karas reikalauja daugiau.
Dabar visa Ukraina išgyvena tai, ką „Azovas“ darė dar nuo 2014 m. Deja, „Azovas“ tapo ne tik pirmuoju daliniu Ukrainos kariuomenėje, įgyvendinusiu vakarietiškus karinius standartus, bet ir vienu pirmųjų bei pagrindinių Maskvos propagandos taikinių. Nuo 2014 metų Rusijos ir Ukrainos karo pradžios Rusijos Federacija kaltina „Azovą“ ir kitus savanorių dalinius „neonacizmu“, siekdama juos sunaikinti.
2022-aisiais rusai užsinorėjo „denacifikuoti“ visą Ukrainą, apskelbdami visą tautą „naciais“. Prieš 10 metų niekas nepadėjo „Azovui“ atsispirti priešo propagandai. Šiandien visa šalis yra tokioje pačioje situacijoje. Ir kaip „Azovas“ visus 10 metų, taip ir Ukraina dabar gali susidurti su Vakarų pagalbos stoka.
Pabrėžiu, kad jau pats tokių pataisų ir draudimų egzistavimo faktas ne tik neleidžia „Azovui“ dar efektyviau vykdyti savo kovines užduotis, bet yra smūgis mūsų šalies gynybiniam pajėgumui, menkina Ukrainos įvaizdį tarptautinėje erdvėje ir pažemina visą Ukrainos kariuomenę.
Tie kaltinimai, kuriuos Rusijos propaganda jau 10 metų lieja ant „Azovo“, neturi nei įrodymų, nei patvirtinimų. Jei jie egzistuotų, „Azovo“ kovotojų delegacijos nebūtų priimamos nei Jungtinėse Amerikos Valstijose, nei Europos šalyse, nei Izraelyje. Azoviečiai nesusitikinėtų su Amerikos Kongreso, žmogaus teisių organizacijų atstovais. Jie nekalbėtų nei Jungtinėse Tautose, nei Europos Taryboje, nei geriausiuose Vakarų universitetuose. Iš jų neimtų interviu pagrindinė pasaulio žiniasklaida ir jie nedalyvautų didelių karinių konferencijų panelinėse diskusijose. Tai ir yra situacijos absurdiškumas: „Azovą“ priima aukščiausiu lygiu visame Vakarų pasaulyje, tačiau ginklų iki šiol neduoda.
„Azovas“ įprato savarankiškai įveikti sunkumus. Buvome pirmasis padalinys Ukrainoje, perėjęs prie NATO standartų, ir tai padarėme savo iniciatyva. Be vakarietiškos ginkluotės per 10 metų tapome vienu labiausiai kovai pasirengusių dalinių šalyje. Mūsų kovotojai grįžta į rikiuotę po nelaisvės Rusijoje, muša priešą ir atlieka visas vadovybės pavestas užduotis.
Jokios kliūtys kelyje mūsų nesustabdys. Tačiau teisingumas reikalauja atsakymų. Kiek dar Kremliaus melo tezių turėsime paneigti, kol pagaliau tiesa atvers Vakarų politikų akis? Kiek ilgai Ukrainos saugumo ir gynybos pajėgų struktūrinis padalinys, pavaldus valstybės karinei vadovybei, bus kalamas prie gėdos stulpo tokiomis žeminančiomis pataisomis?
Ir svarbiausia: kiek dar ukrainiečių karių, mūsų brigados kovotojų, kurie saugo ne tik Ukrainos laisvę ir nepriklausomybę, bet ir visą laisvą Vakarų pasaulį nuo tikrų, nesugalvotų šių dienų nacių, turės dar žūti ar bus sužeisti dėl reikalingos modernios vakarietiškos ginkluotės trūkumo, kad „Azovas“ pagaliau būtų išbrauktas iš asignavimų įstatymo ir visų „juodųjų sąrašų“?
Denys Prokopenko
Ukrainos nacionalinės gvardijos 12-osios specialiosios paskirties brigados „Azovas“ vadas
Gintautas Šniras
https://babel.ua/en/news/106257-denys-prokopenko-called-on-the-usa-to-cancel-the-ban-on-the-transfer-of-weapons-to-azov