Lietuvos nepriklausomybę gynę asmenys neskuba kreiptis dėl laisvės gynėjo statuso

Į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC) su tokiu prašymu iki paskutinės biržęlio savaitės kreipėsi apie 70 žmonių. Vos atkurtą Lietuvos nepriklausomybę 1990–1991 metais gynę asmenys neskuba kreiptis dėl laisvės gynėjo statuso.

„Dabar yra menkas aktyvumas norinčiųjų gauti tą statusą“, – birželio 22 d. Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos posėdyje pristatydamas LGGRTC ataskaitą sakė LGGRTC generalinis direktorius Arūnas Bubnys.

Anot jo, nedidelį susidomėjimą nauju statusu gali lemti ir per menkas jo žinomumas, ir tai, kad jis nesuteikia jokių socialinių lengvatų.

„Kol kas laisvės gynėjo statusas yra garbės reikalas, bet jeigu bus papildytas įstatymas ir bus kokios nors socialinės lengvatos suteiktos to statuso turėtojams, manau, kad prašymų skaičius smarkiai padaugės“, – teigė A.Bubnys.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos vadovė Paulė Kuzmickienė pabrėžė, kad priimant įstatymą dėl laisvės gynėjų statuso suteikimo kaip tik akcentuota, jog neplanuojama jiems skirti jokių lengvatų.

„Įstatymo sumanytojai labai aiškiai kalbėjo, kad tas statusas yra tam tikras garbės ženklas, kuris yra labai svarbus ne tik laisvės gynėjams, bet ir mums, kad jiems deramai padėkotume“, – teigė P.Kuzmickienė.

Speciali komisija jau yra priėmusi pirmuosius sprendimus dėl statuso suteikimo, tačiau oficialiai jo dar niekas nėra gavęs, nes nepagaminti laisvės gynėjų pažymėjimai.

Pasak A.Bubnio, jie yra užsakyti ir netrukus turėtų atkeliauti į centrą.

Praėjusių metų birželį Seimas priėmė Laisvės gynėjo teisinio statuso įstatymą, kad šis statusas bus suteikiamas asmenims, kurie nuo 1990-ųjų ko­vo 11-osios iki 1991-ųjų rug­pjū­čio 21-osios aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą ar šalinant grėsmę jos valstybingumui bei teritoriniam vientisumui, įvairiomis nesmurtinio pasipriešinimo formomis priešinosi agresyviems SSRS ekonominiams ar kariniams veiksmams.

Išskirtos šešios skirtingos gynėjų kategorijos: karys savanoris, Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus pareigūnas, Valstybės saugumo departamento pareigūnas, Muitinės departamento pareigūnas, policijos pareigūnas ir Šaulių sąjungos narys.

Visi jie 1990–1991 metais turėjo būti prisiekę Lietuvos Respublikai.

Laisvės gynėjo statusą asmeniui pripažįsta ir atitinkamą pažymėjimą išduoda speciali komisija.

Iki šiol Lietuvos nepriklausomybės gynėjais būdavo pripažįstami asmenys, žuvę arba sužaloti 1991 metų sausio 11–13 dienomis ir po to vykdytos SSRS agresijos bei turintys Generalinės prokuratūros pažymas, patvirtinančias sužalojimo, padaryto ginant Lietuvos laisvę 1991 metais, faktą.

Pagal 15min.lt

 

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga.
  1. Kažkada buvo straipsnis apie tai, kodėl sovietikai, o ypač rusai, taip užsispyrusiai nenori pripažinti, kad sovietų sąjunga buvo blogio imperija. Pasirodo- paprastas dalykas. Mat bijo dėl savo gyvenimo beprasmybės. Pripažink teisybę, o tada reiks pripažinti, kad tavo gyvenimas praėjo veltui. Kas dėl laisvės ir nepriklausomybės gynėjų karių, tai galbūt jie neaktyvūs todėl, kad ne tokios Lietuvos norėtą? Gal todėl jie leido kai kuriems asmenims Nepriklausomybės gynėjų sąjungą naudoti asmeniniams tikslams pasiekti, galų gale ją, mano nuomone, sužlugdyti. Nežinau kokia padėtis kitose KA struktūrose, o SKAT įkūrimo 30- mečio proga buvo išleistas ženkliukas, tai jo teikimas, mano galva, buvo paverstas parodija, nes, jei mane teisingai informavo, jį gavo ne tik kariai savanoriai. Už nepriekaištingą 5 ir 10 metų tarnybą esu apdovanotas medaliais, baigus ją man suteikta teisė švenčių dienomis dėvėti karinę uniformą, o dabar pripažintas Laisvės gynėjo kario savanorio statusas, tačiau dėl savo ginklo draugų, savęs turiu valstybei, buvusiai ir esamai karinei vadovybėms aibę priekaištų, jaučiu aibę nuoskaudų (Vien tik požiūris į karius daug ką pasako.). Šių, patriotizmo klausimų išdėstymui ir aptarimui, internetu kreipiausi į KA ministrą ir pasiprašiau priimamas. Tai jis net neatsakė. Suprantu jo užimtumą, bet juk jis turi pavaduotojus, aibę patarėjų bei padėjėjų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *