Lietuvos Kariuomenės kūrėjo savanorio, Lietuvos Kariuomenės vado generolo Raimundo Vaikšnoro pranešimas Laisvės gynėjų susitikime 2025 m. sausio 12 d.
Gerbiamas Atkuriamojo Seimo Pirmininke, Seimo Pirmininke, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininke, generole Česlovai, Angonita, kapelione Remigijau, visi susirinkę laisvės gynėjai, bendražygiai, ginklo broliai,
Kai gavau pakvietimą padaryti pranešimą, pagalvojau, kaip geriau tai padaryti, ir nutariau, kad tai bus informacinis pranešimas. Todėl panaudosim ekranus, kad būtų šiek tiek vizualizacijos. Šiandien jau nuskambėjo įdomių minčių, gerų minčių. Tad nesikartojant gal tiktai sustiprinsiu savo pranešimu.
Jūsų visų apsisprendimu ginti tėvynę, jūsų atkaklumu, jūsų ryžtu tą sausį ir vėlesniais mėnesiais buvo sudarytos prielaidos atkurti Lietuvos kariuomenę, kaip ir savo sveikinimo kalboje minėjau, Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą, kuri greitai, sausio 17-ąją, minės savo metines, vėliau Mokomąjį junginį, kuris buvo įkurtas paruošti puskarininkius, karininkus būsimam šaukimui į Lietuvos kariuomenę rudenį. Ir tai buvo labai įžvalgu tuo metu. Kas galėjo pagalvoti, kad dar siaučiant sovietų terorui Lietuvoje, jau buvo toks pakankamai toliaregiškas žvilgsnis.
Norėčiau šiandien pristatyti, kur mes esam dabar. Pradžia buvo padaryta jūsų dėka, dabar estafetė yra mano rankose. Taigi, trumpai pristatysiu kur dabar esame, ir kokios pagrindinės kariuomenės stiprinimo ir pajėgumų vystymo kryptys, kaip bus sąveikaujama su karo komendantūromis (tai yra visiškai nauja organizacija), Šaulių sąjunga bei kitomis jėgos struktūromis, kurios bendrai sudaro ginkluotas pajėgas.
Daugiau kaip 20 metų esame pačio galingiausio gynybinio aljanso NATO nariai. Mūsų gynyba yra paremta kolektyvinės gynybos kartu su kitomis NATO šalimis principu. Nacionaliniai gynybos planai yra integruoti į NATO regioninius planus. Kasmet vyksta pratybos ir sąveika. Jau eilę metų turime čia, Lietuvoje NATO pajėgas. Baltijos oro policija, kuri tik įstojus į NATO, nuo 2004 metų vykdo savo užduotis. Nuo 2014 metų turime amerikiečių padalinius. Pradėjo nuo kuopos, dabar turim šarvuotą batalioną su artilerijos batalionu. Nuo 2017 metų turime Vokietijos vadovaujamą kovinę grupę, kuri 2027-ais peraugs į brigadą ir jos elementai šį pavasarį bus pradėti dislokuoti Lietuvoje. Tai labai didelis tam tikrų šalių, pasiryžusių padėti mums apsiginti, indėlis ir, gal būt tam tikra prasme, mentaliteto pasikeitimas, ypatingai, jei šnekam apie Vokietiją.
Atgrasymas yra pats svarbiausias veiksnys. Visos NATO pastangos yra dedamos tam, kad atgrasytume Rusiją. Tačiau, jei atgrasymas nesuveiktų, esam pasiryžę gintis ir laimėti. Tam reikalui būtina ne tik stipri kariuomenė, bet ir, kaip buvo minėta jau prieš tai pranešėjų, bet ir pilietiškai aktyvūs visuomenės nariai, t. y. visi jūs, mes kartu, kurie ir esam pasirengę, gebantys užtikrinti valstybės funkcionavimą krizės ir karo metu.
Galbūt šiek tiek apkrauta skaidrė, tačiau pagrindinės pajėgos – sausumos pajėgos, oro pajėgos, jūrų pajėgos, sausumos specialiųjų operacijų pajėgos, matote, į ką yra atkreipiamas dėmesys. Lietuvos kariuomenės pagrindinis akcentas – mūšio operacinių sistemų vystymas. T. y. žvalgyba, manevras, ugnies parama, pajėgų apsauga, išsilaikymas ir vadovavimas-valdymas. Ir tam tikri ženkliukai rodo, kad pagrindinius pajėgumus vystome jau esančios, dabar egzistuojančios kariuomenės pagrindu.
Sausumos pajėgus pasiryžusios, ir turim tikslą, iki 2030 metų išvystyti savo nacionalinę diviziją, Apie ją šnekėsiu šiek tiek vėliau.
Oro pajėgos. Yra investuojama į gynybos sistemas. Yra išmoktos pamokos iš Ukrainos. Yra įvairių lygių – nuo trumpo nuotolio iki vidutinio nuotolio. Reikia pasidžiaugti, kad, jau dabar vyksta diskusijos, kad ilgo nuotolio gynybos sistemos, kol mes dar jų ir neturim, bet mūsų sąjungininkai, partneriai diskutuoja, kad karts nuo karto, dabar mokymų tikslais, atvyktų į Lietuvą treniruotis. Tačiau tikimės, kaip ir su Baltijos oro gynybos misija, jog tai bus nuolatinis rotacinis modulis.
Jūrų pajėgos atsakingos už teritorinės jūros ir ekonominės zonos apsaugą. Turime planų vystyti kranto gynybą, kranto artileriją, keisti laivus laikui bėgant.
Na, ir aišku, mūsų specialiosios pajėgos. Jos toliau išlieka labai svarbi rišančioji grandis su mūsų sąjungininkų, ypač amerikiečių specialiosiomis pajėgomis. Tokiu būdu per daugelį metų kartu operuodami, ypatingai Afganistane, mes esam įgiję didelį pasitikėjimą ir paramą iš JAV.
Nacionalinė divizija. Tai vienas pagrindinių prioritetų šiam momentui. Yra planas iki 2030 metų išvystyti diviziją, kaip minėjau, sausumos pajėgų pagrindu (jau dabar yra nemažai elementų), tų pačių batalionų ir brigadų pagrindu. Tiktai planas yra pasunkinti, sustiprinti, kad būtų didesnė kovinė galia, kad būtų gebėjimas manevruoti. Ir tai vėl yra susiję su grėsmėmis.
Buvo kalbėta apie grėsmes. Jeigu mes šiandien pavargsim remti Ukrainą bet kuriom priemonėm, kas gali atsitikti? Yra daug noro stumti prie derybų stalo arba taikos susitarimo, kuris galbūt bus nepalankus Ukrainai. Tai mes tik galim įsivaizduot, kad Putinui bus suteiktas šansas, vizija, kad Vakarai yra silpni, Tada galima tik paspėlioti, o kas bus kiti, kas gali būti toliau, jeigu staiga viskas sustoja, mes parodom silpnumą. Galima tiktai įsivaizduoti, kad po kelių metų mes galim būti kiti. Todėl stiprinimas gynybinių pajėgumų kartu su sąjungininkais ir savo nacionalinių pajėgumų vystymas yra labai svarbus signalas mūsų partneriams.
Kai mes šnekam… Taip. Mes esam NATO šalis, NATO sudėtyje. Ir buvo anksčiau tokių pasakymų, kad kažkas ateis ir mus apgins, tai visiškai netiesa. Įsivaizduokim amerikiečius kurie yra 360o. Jie turi požiūrius, jie bando suvaldyti grėsmes iš Irano, iš Šiaurės Korėjos, Kinijos. Tai jeigu mes, Europa, europiečiai nesiimsim rūpintis savo saugumu, tai, žinokit, niekas neateis ir nepasirūpins, Todėl tos iniciatyvos sustiprinti mūsų pajėgumus yra labai svarbu.
Ir čia lentelėje matote organizacinę struktūrą, kur, jeigu pavyksta įžiūrėti, pavaizduotos trys brigados, artilerijos pulkas, inžinerijos pulkas bus vystomas, kaip minėjau, tačiau bus ir nauji elementai kaip žvalgybos batalionas remti diviziją, bus divizijos lygmens logistika, na ir karo policija bei oro gynybos pajėgumai, ateisiantys jau iš oro pajėgų.
Ir laiko ašyje matote, koks yra ambicingas planas. Tam tikrų dalinių su tam tikrais gebėjimais formavimas. Sausio 28 diena jau bus inauguruotas, atidarytas divizijos štabas ir pasidės pajėgumų kovinis rengimas ir stiprinimas.
Karo komendantūros. Visiškai naujas pajėgumas kuris jau įgavo šiokį tokį materialumą. Tai a.a. Sauliaus Pečeliūno iškelta idėja, kad mums reikia grįžti prie visuomenės įtraukimo į gynybą. Komendantūros yra vienas iš elementų, kuris apjungia šiai dienai trūkstamas grandis. Turim ginkluotas pajėgas, kariuomenę, turim šaulius, turim aktyvų rezervą, parengtą rezervą, bet yra dar neparengto rezervo nemažai žmonių, kurie niekada nelaikė ginklo dėl įvairių priežasčių. Dėl to, kad kariuomenė negalėdavo tiek pašaukti į būtinąją tarnybą. Galų gale visi žinom ir suprantam, kad daug ir išimčių buvo. Dabar yra galimybė ir yra noras, žmonės geba burtis, kad padėtų apginti tėvynę.
Komendantinė tarnyba, arba komendantūrų tarnyba yra naujas darinys. Iki praeitų metų rugsėjo buvo užsiregistravę 6 000 piliečių. Po truputį buvo pradėtos pratybos ypatingai integruoti tuos, kurie niekada nebuvo laikę ginklo rankose, ir, kaip matot iš užduočių, labai paprastos, po 10 dienų bendro bazinio rengimo. Jau sustiprinamos yra komendantūros motyvuotais kariais, kurie gali atlikti užduotis užnugaryje, užnugario rajonuose, tokiu būdu atpalaiduojant reguliarias pajėgas sukariauti savo karą fronte.
Organizacinė struktūra yra daugmaž paskirstyta teritoriniu principu. Jeigu dar kažkas prisimenat, o greičiausiai jūs prisimenat, buvo tokie rajoniniai teritorinės gynybos štabai. Tai panašiai…, kaip čia pasakius, panašus metodas… Yra įtraukiama karo komplektavimo tarnyba, kuri savivaldybėse, apskrityse kartu su komendantais rūpinsis jaunuolių apskaita, šaukimu, rezervo apskaita ir vykdys prievoles, kurias mobilizacijos atveju reikės įvykdyti. Ir, kaip matote, į komendantūrą užsirašę piliečiai plius komendantiniai šauliai, parengtas rezervas ir asmenys, kurie galbūt krizės, karo metu supras ką jiems reikia daryti arba ieškos vietos, kurioj stoti į rikiuotę, jie galės jungtis prie komendantūrų.
Šaulių sąjungos integravimas į ginkluotas pajėgas. Šiai dienai kariuomenė karo metu tikisi, kad į ginkluotas pajėgas bus pritraukti tik koviniai šauliai. Tai nėra didelis skaičius. Tačiau šiuo metu keičiamas įstatymas, kad į ginkluotas pajėgas šalia kovinių šaulių būtų įtraukiami komendantiniai šauliai ir specializuotų vienetų šauliai.
Komendantiniai šauliai, matote skaičius, yra pakankamai greitai besiplečiantis pajėgumas. Nuo šių metų jau bus integruoti į kariuomenės pratybas, ypatingai į karo komendantūrų pratybas.
Specializuotų vienetų šauliai, tai atskiri specialistai, tokie kaip medikai, ryšininkai, dronų operatoriai. Kitų svarbių specialybių, kurių šiandien kariuomenėje dar nėra arba kariuomenėje dar neužsiauginome. Todėl su šaulių sąjungos vadu jau yra sutarta, kad jis pateiks mums sąrašus tų reikalingų specialybių ir mes juos integruosim į kariuomenę, tokiu būdu užpildydami pajėgumų spragas artimuoju periodu.
Na, ir aišku labai svarbi dedamoji dalis, tai kitos vidaus reikalų ministerijos struktūros, kurios įeina į ginkluotųjų pajėgų sudėtį.
Vasario 4 dieną, kaip ir kasmet, pasirašysime bendradarbiavimo sutartis su Valstybės sienos apsaugos tarnybos, su Vadovybės apsaugos tarnybos, su Viešojo saugumo tarnybos vadais, tokiu būdu pratęsdami bendradarbiavimą, kur mes takos metu remiam juos, o karo, krizės metu, įeidami į ginkluotųjų pajėgų sudėti, jie remia mus. Tai labai svarbu, tai labai stipru, Tai didelis skaičius pareigūnų, kurie žino, išmano savo darbą, žino kaip elgtis su ginklu. Tokiu būdų mūsų ginkluotos pajėgos paauga pakankamai ženkliai. Tos iniciatyvos, kurios ir praeitais metais buvo daromos, ypatingai su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, tai ir ginklų perdavimas, ir dronų perdavimas ir ekipuotės tam tikrų elementų perdavimas, jos toliau tęsis, nes man, kaip kariuomenės vadui svarbu, kad mūsų pasieniečiai galėtų ir gebėtų esant kriziniam laikotarpiui patys apsiginti, taip atpalaiduodami kariuomenę, kad ji vykdytų savo užduotis. Ir tokiu būdu mes vieni kitus paremdami, stiprindami sudarom sinergiją ir pasiekiam efektą.
Ateinančių metų uždavinys – integruoti šitas tarnybas į mūsų ginkluotųjų pajėgų pratybas ir išsigryninti užduotis, kas ką gali nuveikti ir kokios paramos gal būt dar reikėtų. Nes biudžetas yra krašto apsaugai, biudžetas yra ginkluotai gynybai. Tai tą mes puikiai suprantam. Todėl stipri kariuomenė, stiprios ginkluotos pajėgos yra atgrasymo veiksnys. Tas buvo paminėta ne vieną kartą.
Šiai dienai galiu tiktai pasakyti kelis faktus, kad aktyvus rezervas, parengtas rezervas, tarnybos, kurios įeina į ginkluotas pajėgas yra didelis daugiklis. Šiai dienai, kiek mes turim, nebus didelė paslaptis, galima pasišaukti apie 60 000 papildomai, šalia kariuomenės, karių rezervistų su jėgos struktūromis ir apginkluoti. Taip, tai gal būtų lengvieji ginklai, tačiau pridėjus kariuomenę tai yra daugiau nei 70 000. Tai yra didelė jėga. Planas yra per keletą ateinančių metų tą rezervistų kiekį užauginti iki 100 000, su apranga, ekipuote, bent jau lengvaisiais šaulių ginklais. Tai yra didelis pakankamai signalas, stiprus signalas mūsų galimam oponentui, jeigu jisai išdrįstų kėsintis į mūsų laisvę ir nepriklausomybę.
Taigi pabaigai norėčiau tiktai dar kartą pasidžiaugti, kad šiai dienai kariuomenė susilaukia didelio dėmesio iš vadovybės. Mes savo ruožtu padarysim viską, kad neatsitiktų, kaip buvo 1940-ais metais. Ryžto, pasiaukojimo mums užtenka. Mes esam pasiryžę kautis nuo pirmos akimirkos, nuo pirmo metro, jeigu priešas į mūsų teritoriją įeitų, visomis priemonėmis, nesirenkant, ir netgi smogiant atgal į jų teritoriją. Tai, turbūt, būtų geriausias dalykas. Tačiau tai palikti mums. Mes per savo planus kartu su sąjungininkais, partneriais tą padarysim. Tą užtikrinu.
Tai ačiū visiems už jūsų indėlį į mūsų istoriją ir dėkingas jums nuoširdžiai už jūsų pavyzdį mums, jaunajai kartai.
Parengtą pagal „Atviras Seimas“ YouTube kanale vaizdo įrašą, kurį galima rasti ir šios svetainės skiltyje FOTOGALERIJA—>2005 metai (įrašas: 2025-01-12 Laisvės gynėjų susitikimas Seimo Kovo 11-osios Akto salėje)