„Mes nugalėjom“: pirmasis pasipriešinimas sovietų kareiviams 1990 metais

16 val. dokumentinė apybraiža „Mes nugalėjom“ priminė kaip niekada karštą 1990-ųjų pavasarį.

Visa Lietuva tartum vaidino įtemptame veiksmo trileryje, kurio laiminga pabaiga vieni besąlygiškai tikėjo, kiti smarkai abejojo. Ką tik nepriklausomybę atkūrusi šalis aiškiai suprato, kad Kremlius jos taip lengvai nepaleis. Balandžio 20-ąją sovietų kariškiai šturmuoja pirmąjį pastatą – Vilniaus Maironio gatvėje esančią spaustuvę. Pirmasis agresijos proveržis ir aiškus suvokimas, kad štai dabar ir prasideda tikroji kova dėl nepriklausomybės.

Tądien iš Kauno atvykę žaliaraiščiai kur kas stipresnės priešiškos jėgos neatlaikė ir buvo išvaikyti. Būreliui savanorių pavyko pastate užsibarikaduoti ir išbūti net kelioliką valandų. Visgi ne pastatas šioje istorijoje buvo svarbiausias. Politikai prisimena, kad tuo metu svarbu buvo drąsiai, be ginklo, pasipriešinti, parodyti priešui naują bendravimo toną ir nesibaigiantį ryžtą.

Leidyklos saugojimo operacijoje dalyvauja jaunas, energingas, netrukus pirmuoju atkurtos nepriklausomos Lietuvos krašto apsaugos departamento direktoriumi tapsiantis Audrius Butkevičius.  Šioje Virgilijaus Usinavičiaus nuotraukoje jam trisdešimt, ir jis dar nežino, kad šios spaustuvės šturmas – tik ledkalnio viršūnė lauksiančioje ilgoje ir kruvinoje kovoje dėl šalies nepriklausomybės.

Kas buvo tie žmonės, kuriems teko pirmiesiems pasipriešinti sovietų kareiviams ir apginti ką tik atkurtos nepriklausomos Lietuvos turtą.  Ar jie žinojo, į kokią operaciją yra siunčiami ir kokios galėjo būti pasekmės?
Spaustuvės šturmo metu sužeistiems vyrams rimtų sužalojimų pavyko išvengti. Šiandien šią istoriją Romualdas Balceris ir Romualdas Šuliokas prisimena kaip linksmą jaunystės nuotykį, paskatinusį susieti savo gyvenimą su krašto apsauga. Vyrai tiki, kad saldžiausius nepriklausomybės vaisius Lietuva dar raškys ateityje.

Virginijaus Savukyno ir Viktorijos Zavistanovič pasakojimą dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“ žiūrėkite LRT mediatekoje.

 

 

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *