Filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ premjera

Sausio 10 d. Vilniuje kino teatre „Forum cinemas Vingis“ įvyko režisieriaus Sergejaus Loznicos filmo „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ premjera.

Filmas pasakoja apie svarbų Lietuvos istorijos penkmetį – nuo pirmojo Sąjūdžio mitingo 1988-aisiais iki sovietų karių galutinio išvedimo iš Lietuvos.  Pagrindinis jo herojus – profesorius Vytautas Landsbergis. Per jį režisierius rekonstruoja Lietuvos įvykius, kelią į nepriklausomybę.
„Filmas patikrins labai daug ką ir filmas pats save patikrins.  Vienas dalykas yra žmonės tų įvykių dalyviai, kitas – tie žmonės, kurių tada dar nebuvo. Arba jie yra ką nors girdėję, arba, kaip Amsterdamo žiūrovai, jie nieko negirdėję, žiūri kaip į nesutiktą ar niekad nesusidurtą temą ar dalyką. Pirmiausia jau didelis dalykas kad filmas yra sukurtas„ – prieš premjerą kalbėjo Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Lansbergis.
Pasaulinė filmo premjera įvyko lapkritį Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje IDFA. Ten jis pelnė geriausio filmo apdovanojimą.
S. Loznica sakėsi prieš keletą metų susipažinęs su Lansbergiu ir vis susitikdavę kalbėdavo apie politiką. Tada S. Loznicai kilo klausimas, kodėl niekas nefilmuoja ir nefiksuoja profesoriaus pasakojimų.
„Šiame ir kituose mano filmuose apie valdžią ir revoliucinius judėjimus, kai daug žmonių susivienija bendram proveržiui, kai sąžinė ir garbė tampa svarbiau nei gyvenimas – man įdomiausi momentai. Jie nedažnai nutinka, bet kurdamas apie žmonių sąmoningumą pažįsti ir atrandi pats save, pasidarai švaresnis, tampa aišku, kokia tavo pozicija gyvenime“ – sakė filmo režisierius Sergejus Loznica.
Filmo montažo režisierius Danielius Kokanauskis, Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje įvertintas už geriausią montažą, sakė jog daugybė peržiūrėtos archyvinės medžiagos – galimybė ir pačiam pasitikrinti savo atmintį. Jis sako, jog nereikėtų išsigąsti filmo 4 valandų trukmės, nes jos neprailgs.  Tuos įvykius išgyvenusius paskatins prisiminti, o jaunesnius – pažinti istoriją ir patirti emocijų.
„Čia stebuklas, čia yra sugrįžimas į kino pradžią, kai žmonės išsigąsdavo judančio traukinio, nes jis gali sutraiškyti… Aš buvau trylikos metų, kai viskas vyko. Ir medžiagą žiūrėdamas, kai dirbau su filmu, ne filmą žiūrėdamas, kai kuriuos dalykus išgyvenau iš naujo. Čia stebuklingas dalykas, čia kino fenomenas…“ – kalbėjo D. Kokanauskis.
„Frazė, kurią išgirdau po filmo iš žmonių, kurie nežinojo Lietuvos istorijos – aš tas keturias filmo valandas buvau lietuvis“ – sakė režisierius S. Loznica.
Režisierius sakė neretai išgirstąs klausimą, kodėl tokio filmo nesukūrė lietuvis, o ėmėsi jis, ukrainietis? Bet sakėsi jau turįs atsakymą, kodėl jis prieš penkiolika metų atvykęs į Lietuvą taip pamilo Vilnių: „Pernai pasidariau DNR tyrimą, kuris parodę kad manyje 25%, t.y. ketvirtis – lietuvio. Mano močiutė kilusi iš čia“.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ pakviestas rodyti 16-oje šalių, o Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti nuo sausio 13-osis.

Pagal lrt „Panoramą“

Paskelbta Naujienos, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *