Atidaryta kariuomenės kūrėjo senovinių plytų paroda

Spalio 13 d. „Tako“ galerijoje Šv. Ignoto g.6, Vilniuje. Paroda veiks iki gruodžio mėn. 20 d. Atvira visiems besidomintiems darbo dienomis nuo 9 iki 16 valandos.

2023-10-13 „Tako“ galerijoje. Evaldo Vailionio nuotr.

Arturas Jasinskas, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, pulkininkas. Tarnauja Tėvynės labui jau 32 metus. Tarnyba įvairiose šalyse ir tarptautinėse operacijose leido pažinti skirtingas kultūras ir papročius. Tarnaudamas Lenkijoje, Liublino mieste atitiktinai rado senovinę plytą su įspaudu „LUBLIN“. Tai buvo paskata sužinoti, kas ir kodėl tokią plytą pagamino. Ši plyta buvo pirma jo senovinių plytų su spaudais kolekcijoje.

„Dabar į senovinę plytą nebegaliu žiūrėti tik kaip į degto molio gabalą, statybinę medžiagą, interjero ar fasado detalę. Man plyta – istorijos dalis, žmogaus rankų kūrinys, asmens ar vietovės įamžinimas, tai grožis jos spalvoje, spauda formoje, raidės šrifte, plytos kampo nuskilime ar kraštų aptrupėjime. O kur dar jos gaminimo technologijos ir skirtingos paskirtys – sako plytų kolekcionierius.

„Renku jas, kad pažinčiau ir išsaugočiau plytų gamintojų ir vietovės istoriją, taip pat dėl vizualaus jų grožio ir gal net iš sportinio kolekcionieriaus intereso. Man plyta yra tikras daiktas, tikras suvenyras iš lankytų vietų, jų kolekcionavimas – laisvalaikio leidimo forma ir paslapčių atskleidimas.‘‘

Didelis susidomėjimas karininko įkurtoje FB grupėje „Lietuviškos plytos muziejus“ ir noras pristatyti sukauptą kolekciją dar platesniam žmonių ratui, paskatino karininką surengti šią parodą.

(Pagal parodos stendo inf.)


Jau kurį laiką dirbu tolokai nuo Vilniaus, tai sostinėje lankausi retai. Šiandien viena iš tų dienų, kai aš lankiausi Vilniuje, turėdamas įvairių reikalų. Be visų kitų reikalų sudalyvavau savo bičiulio, Lietuvos kariuomenės pulkininko Arturo Jasinsko unikalios (man tai labai keistos) kolekcijos parodos atidaryme. Kuo ta kolekcija unikali? O gi tuo, kad tai įvairių senovinių plytų (taip, taip – plytų!) iš Lietuvos ir viso pasaulio. Nors pats esu kolekcionierius, bet tai, kad galima kolekcionuoti įvairias plytas, man buvo naujiena. Parodoje buvo pristatyta tik mažoji kolekcijos dalis – apie 70 plytų, daugiausia pagamintų Lietuvoje. Visą kolekciją, pasak Arturo, sudaro tarp šešių ir septynių šimtų. Sakė seniai beskaičiavęs. Įdomu ar bent vienas Lietuvos muziejus tiek turi?

Man tikrai buvo įdomu, todėl kviečiu savo bičiulis apsilankyti. Deja, tik parodos atidarymo metu buvo galima išgirsti įvairių istorijų apie plytas, jų gamybos ir atsiradimo kolekcijoje istorijas.

Arturas Čiras
LKKSS VAS narys
2023 m. spalio 13 d.

Paskelbta Naujienos, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *