Buvęs kariuomenės vadas apie politikos elito blaškymąsi: trūksta ir atsargų, ir ginkluotės

Lietuvos politikams paskelbus apie didžiulius planus stiprinti mūsų gynybą ir saugumą, buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas šiuos užmojus mala į miltus. Generolas tikina, kad pirmiausia reikia pilnai apginkluoti savo kariuomenę ir rezervą, užuot planavus tankų pirkimus, vokiečių brigados įkūrimą ir kitus daug pinigų reikalaujančius projektus.

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ sausio 24 d. svečiavęsis daug metų kariuomenei atidavęs atsargos generolas leitenantas stebisi aukščiausių šalies politikų blaškymusi ir negebėjimu nusistatyti svarbiausių prioritetų, ko mūsų šaliai reikia pirmiausia, kad galėtume apsiginti nuo galimo Rusijos užpuolimo.

Visko iš karto padaryti nepavyks

Buvęs kariuomenės vadas sako, kad pirmiausia Lietuvai reikia nusistatyti prioritetus, o ne bandyti viską padaryti iš karto, vienu metu.

„Turi būti aiškūs prioritetai, ką mes norime pasiekti trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu, koks yra planas, koks yra sumanymas, koks yra gynybos planas ir kaip jis turi būti nuosekliai finansuojamas. Yra daug dalykų, apie kuriuos mes paskutiniu metu kalbame.

Kalbame apie tai, kad turi būti visuotinis šaukimas, kad Vokietijos brigada turi būti dislokuota čia, kalbame apie diviziją, kuri turi būti sukurta, kalbame apie tankų batalioną, kalbame apie daug dalykų, bet viskas turi būti pagrįsta pinigais, ne vien tik populistiniai pasakymais, kad mes dabar darysime viską iš karto, o ką jūs darysite iš karto, nuo ko jūs pradėsite? Ar jūs pradėsite nuo vokiečių brigados, ar pradėsite nuo visuotinio šaukimo?“, – stebėjosi Vytautas Žukas.

Buvęs kariuomenės vadas tikina, kad jis tikrai nėra nusiteikęs prieš siūlomus projektus, tačiau teigia, kad visų iš karto padaryti Lietuvai nepavyks.

„Visuotinis šaukimas yra gerai, ar jūs dabar vokiečių brigadą vystysite, jūs norite, kad čia būtų amerikiečiai, tai amerikiečiams reikia karinį miestelį statyti. Jūs norite pirkti tankus, jūs norite turėti diviziją – visko iš karto padaryti nebus įmanoma, reikia pradėti nuo kažko, kažkas turi būti išdėstyta laike“, – tvirtino Vytautas Žukas.

Buvęs kariuomenės vadas abejoja ar Lietuva suspės pastatyti ir įrengti vokiečiams karinį miestelį.

„Jūs nepastatysite to karinio miestelio, jūs turite pastatyti butus šeimoms, pastatyti ligonines, mokyklas. Ką mes matome, kad užuot turėję tą 10 dienų, priešakinę vadavietę, visas atsargas ir ginkluotę čia Lietuvoje, o personalas čia galėjo atvažiuoti mokytis, dabar turėsime perkelti visas Vokietijos šeimas čia į Lietuvą, pastatyti jiems butus. Kitaip tariant. šimtus milijonų mes turėsime investuoti į infrastruktūrą, į betoną, į karinių dalinių statybą ir perkelti tą visą Vokietijos brigadą su šeimomis, ar to iš tikrųjų reikėjo?“, – klausia Vytautas Žukas.

Kariuomenei trūksta ir atsargų, ir ginkluotės 

Generolas leitenantas stebisi Lietuvos aukščiausių politikų blaškymusi ir nesugebėjimu pirmiausia pasirūpinti reguliariąja kariuomene, mat, pasak buvusio kariuomenės vado, mūsų kariams dar daug ko trūksta.

„Ar jūs turite dabar aprūpinę savo kariuomenę, kurią šiuo metu turite? Ar jie viską turi? Ar reguliariai veikianti kariuomenė, kuri rytoj gali susidurti su priešu turi viską, ką reikia? Ar mes pradėsime dabar nuo kareivinių statybos? Gal aprūpinkime dabar kariuomenę, kuri dabar egzistuoja, viską, kad ji turėtų ir atsargas, ir ginkluotę.

Trūksta ir atsargų, ir ginkluotės – yra tie planai ir dėl artilerijos įsigijimo, ir dėl dronų įsigijimo, ir dėl šarvuotų pėstininkų kovos mašinų įsigijimo, viskas ne iš karto, vėl nusikelia kelis metus į priekį, bet galbūt prioritetas galėtų būti dabartinės kariuomenės pilnas aprūpinimas, apginklavimas ir atsargų sukaupimas aktyviam rezervui“, – tvirtino Vytautas Žukas.

Buvęs kariuomenės vadas sako, netikintis, kad politikams pavyks įgyvendinti dabar išsikeltus tikslus.

„Kalbama, kad reikia visa tai padaryti. Gerai, nuo ko pradedate, kur pinigai, ką jūs pradėsite pirmoje eilėje statyti ir finansuoti? Ar ginkluotę pirkti, ar šauktiniams kareivines statyti, ar vokiečių brigadai butus statyti? Niekas nėra aišku ir dabar po dviejų metų Vokietijos brigada turi būti čia. Ką tai reiškia, kad reikia pastatyti du karinius miestelius, reikia pastatyti 3000 butų, ką jūs čia iki 2025 metų pastatysite?

Tai yra niekai, aš tuo netikiu, aš asmeniškai netikiu, kad jūs galite pasiekti tų tikslų. Jūs tik dabar pradėjote rinktis ir tartis ką daryti, partijos susitarimas, nuo ko pradėti. Nereikia uždeklaruoti tų dalykų, kad darome viską vienu metu. Suprantama, kad viską reikia padaryti, bet reikia apsispręsti, nuo ko pradedate ir kas yra skaudžiausia, ir kaip išdėstysime visa tai laiko perspektyvoje“, – sakė Vytautas Žukas.

Apginkluoti reikia ir aktyvųjį rezervą

Generolas leitenantas sako, kad reikia apginkluoti ne tik mūsų profesionalią kariuomenę ir šauktinius, bet ir aktyvųjį rezervą, prieš keletą metų tarnavusius šauktinius.

„Aš imčiausi dabar egzistuojančios reguliariosios kariuomenės pilno apginklavimo visomis reikalingomis priemonėmis, visais reikalingais ginklais, sukaupti visas reikalingas atsargas ir taip pat pasiruošti ir sukaupti visas reikalingas atsargas aktyviajam rezervui. Tai šiuo metu kariuomenėje tarnauja apie 20 tūkst. karių, aktyviajame rezerve panašiai, tai mes tą 50 tūkst. karių, kurie dabar stovi pirmose linijoje turime apginkluoti ir aprūpinti, o ne kalbėti apie visuotinį šaukimą, apie tolimesnes perspektyvas.

Jeigu jūs kalbate, politikai, kad mes turime 3-4 metus, tai tada ir darykime, aprūpinkime tą, ką konkrečiai turime, kas ne sąrašuose yra, ne kažkur kažkada tarnavę žmonės ir kuriuos mes kažkada galėsime pakviesti iš rezervo, bet aprūpinkime tuos, kurie šiandieną stovi pirmose eilėse, kurie rytoj gali išvažiuoti iš kareivinių“, – teigė Vytautas Žukas.

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ Vytautas Žukas kalbėjo ne tik apie Lietuvos kariuomenės pasirengimą ir prioritetus, bet ir apie neišvengiamą Rusijos karą su NATO, apie silpniausias NATO vietas, galimą Baltijos šalių puolimą ir Vakarų pasirengimą karui su Rusija.

Pagal tv3.lt

Paskelbta Rusijos agresija, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *