Kaip buvo pasiektas persilaužimas santykiuose su sovietų kariuomene

1990 m. balandžio 20 d. ginkluoti sovietiniai kareiviai Vilniuje užgrobė Lietuvos leidybos įmonės „Spauda“ spaustuvę ir spaustuvės pastatus, esančius Maironio gatvėje. Užgrobimo metu buvo sužalota apie 30 žmonių, tarp jų – Aukščiausios Tarybos deputatas Z.Vaišvila.
Aukščiausios Tarybos pirmininkas V.Landsbergis pasiuntė raštą SSRS Prezidentui M.Gorbačiovui dėl sovietinės kariuomenės ginkluotų būrių nusikalstamo savivaliavimo ir civilinių gyventojų sumušimo Vilniuje, užgrobiant periodinės spaudos redakcijų ir spaustuvės pastatus rašoma lrs.lt svetainės puslapyje Svarbesnieji valstybės atstatymo 1990 03 11 – 1992 10 25 įvykiai.

Iš tiesų tą dieną atsikūrusioji Lietuvos Respublika įvykdė pirmą iš anksto suplanuotą operaciją, kurios išdavoje buvo pasiektas persilaužimas santykiuose su sovietų kariuomene iki tol aktyviai užgrobinėjusios Lietuvos strateginius pastatus.
Operacijos metu nukentėjo ne vienas savanoris, praktiškai jie visi paragavo bananų ir buožių, buvo sužeistas Z.Vaišvila, o vienam jos dalyvių buvo sulaužytas stuburas. Bet tai buvo pirma rimta pergalė, kurios dėka sovietų kariuomenė buvo pastatyta į keblią padėtį ir po to iki 1991 metų Sausio įvykių daugiau su ja nebuvo rimtų konfliktų.

Tos dienos prisiminimais ir įvykių vertinimais šios svetainės skiltyje VEIKLA–> ISTORINĖ ATMINTIS–>1990 – 1991 m. įvykiai publikuojamame straipsnyje „1990 m. balandžio 20 d. akcija“  dalijasi LKKSS narys, buvęs Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus vadovas Artūras Skučas. Kviečiame paskaityti.

Skiltyje VEIKLA–> ISTORINĖ ATMINTIS–>1990 – 1991 m. įvykiai taip pat galima rasti nuorodą į 2017-05-13 LRT dokumentinę apybraižą „Mes nugalėjom“: pirmasis pasipriešinimas sovietų kareiviams 1990 metais, skirtą tai pačia akcijai.

Paskelbta Trečioji banga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *