Tęsdami LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus vieno aktyviausių narių bei pastaruosius dvejus metus valdybos pirmininko pareigas vykdžiusio mūsų bendražygio ats. mjr. Alberto Daugirdo 2014 metais pratęstą knygų dovanojimo akciją Vilniaus krašto mokyklų bibliotekoms, KASP 8 rinktinės karių savanorių būrio atstovai Dalius Butkauskas ir Vytautas Račkauskas 2014 m. gruodžio 9 dieną aplankė Vilniaus raj. Veriškių pradinę mokyklą, kurios bibliotekai padovanojo 140 pavadinimų knygų, skirtų tiek patiems mažiausiems, tiek vyresniems mokiniams, mokytojams, vietinės bendruomenės skaitytojams. Naujų knygų įsigijimui kariuomenės kūrėjų paaukota bei iš VAS iždo skirta apie 700 Lt. Aptarus su mokyklos direktore Dalia Peciūniene būtiniausius poreikius, buvo surastas rėmėjas, kurio dėka mokyklai padovanotas daugiafunkcinis kopijuoklis BIZHUB 185 ir toneris šiam prietaisui (vertė apie 1570 Lt). Įvertinus LKKSS VAS skyriaus, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Lietuvos mažųjų ir vidutinių leidėjų, Vilniaus universiteto profesūros ir buvusių auklėtinių, KAM, Specialiųjų operacijų pajėgų, atskirų asmenų paaukotų knygų kainą, bendra dovanos vertė kartu su daugiafunkciniu kopijuokliu siekė apie 4000 Lt.
Rimtas dalykinis pokalbis su mokyklos direktore atskleidė nepaprastus iššūkius, su kuriais susiduria negausus šios pradinės mokyklos mokytojų kolektyvas, su didele meile ir kompetencija siekiantis išlaikyti savomis jėgomis puoselėjamas mokyklos patalpas, į kurias reiškia pretenzijas vietinė valdžia. Užtenka paminėti vien faktą, kad Veriškių pradinė mokykla – vienintelė išlikusi lietuviška pradinė mokykla Vilniaus rajone po keletą metų vykdomos „mokyklų tinklo optimizavimo reformos“, kuria prisidengdami Vilniaus rajono savivaldos funkcionieriai per keletą pastarųjų metų sugebėjo beveik visiškai sunaikinti ir taip buvusį negausų lietuviškų pradinių mokyklų tinklą Vilnijoje. Pokalbis atskleidė būtinybę plėsti paramos formatą lietuviškoms mokykloms, pagelbėti organizuojant mokinių, jų tėvelių, mokytojų išvykas į gražiausias Lietuvos vietoves, negalime apsiriboti vien knygų dovanojimo akcijomis.
,,Te šviesa ir tiesa mūs žingsnius telydi!“
Daugiau nuotraukų galite rasti fotogalerijoje ,,Knygų dovanojimo akcija 2014″. Informaciją parengė D. Butkauskas
Vytautas Račkauskas
Labai rimtos pagalbos reikia Vilniaus rajono lietuviškoms mokykloms, kad neužgęstų likę lietuviškumo židiniai…Kaip teigė Vieriškių mokyklos direktorė, per paskutinius 10 metų vien Vilniaus rajone yra uždaryta 16 pradinių lietuviškų mokyklų ir tik vienintelės „Vieriškės” po dviejų metų teismų maratono yra išlikusios… Lyginant su uždarytomis pradinėmis lenkiškomis mokyklomis – disproporcija milžiniška (kiek pamenu paminėjo tik vieną lenkišką mokyklą). Ir taip atsitinka su mokyklomis, kuriose mokoma valstybine kalba? Mane labiausiai stebina tai, kad tai vyksta sostinės pašonėje (15-30 km), kur dirba aukščiausi valdžios pareigūnai… Tokia tyli, masiška polonizacija glumina… Gal turėtų būti pusiausvyra (arba arti pusiausvyros) tarp lietuviškų ir lenkiškų mokyklų tinklo, kad gyventojai turėtų galimybę pasirinkti kokią mokyklą lankys jų vaikai. Pavyzdžiui vienam kaime ar miestelyje – lietuviška mokykla, kitam – lenkiška… Išgirsta „vykdoma Vilniaus rajone politika” gali paversti Vilnių antklavu kitaip mąstančiųjų tarpe… Ir kaip juokauju, vykstant į Kauną, vilniečiai turės dukart kirsti „demarkacinę liniją”…Todėl būtina remti lietuvybės židinius Vilnijoje, kad šis kraštas būtų margas, kad vieni kitus geriau pažintume, vieni kitų nebijotume ir draugautume bei taikiai gyvendami turtėtume: tiek lietuvis, tiek lenkas, tiek baltarusis…
Albertas
Linkiu naujai išrinktai VAS valdybai svarstant 2015 m. veiklos planą rimtai pasvarstyti apie knygų ir mokyklinių priemonių dovanojimo akcijų tęstinumą. Viena iš galimybių, mokykloms, kurios jau buvo aplankytos per pastaruosius tris metus, užsakyti Kario žurnalą ir Savanorio laikraštį, kita – aplankyti papildomai bent vieną lietuvišką mokyklą Vilniaus krašte, galiausiai tai pačiai Vieriškių mokyklai padovanoti ekskursiją į Vilnių.