Rugpjūčio 14 d. , šeštadienį, 11:00 esame kviečiami paminėti Juozo Lukšos 100-osios gimimo metines jo gimtojoje sodyboje Juodbūdžio kaime, Prienų r.
Atvykusių į renginį lauks koncertinė programa, edukaciniai užsiėmimai, „kareiviškos“ vaišės ir kitos pramogos.
Kada? Rugpjūčio 14 d., šeštadienį, 11:00-15:00 val.
Kur? J. Lukšos g. 16, Juodbūdžio k., Veiverių sen., Prienų r.
PROGRAMA
11:00 Šv. Mišios
11:50 Sveikinimo kalbos
-
- Prienų miesto garbės piliečio vardo Juozui Lukšai suteikimas
- Valstybės vėliavos, 2020 m. plevėsavusios Gedimino pilies bokšte, įteikimas Garliavos Juozo Lukšos gimnazijai
- 12.20 val. Oficialiosios dalies pabaiga
12:20–12:45 Pokalbiai apie J. Lukšos asmenybę ir jo vaidmenį rezistencinio pasipriešinimo judėjime (dalyvauja A. Anušauskas, V. Vitkauskas ir kt.).
13:30-15:00 Koncertinė programa
-
- Laiškų skaitymai iš netrukus pasirodysiančios knygos „Apie anuos nepamirštamus laikus: Nijolės Bražėnaitės ir Juozo Lukšos susirašinėjimas“
Skaito aktoriai Gabija Jaraminaitė ir Vaidotas Martinaitis. - Lietuvos kariuomenės orkestro ir atlikėjų koncertas. Dalyvauja Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Veronika Povilionienė, folkloro ansamblis „Blezdinga“ ir solistė Girmantė Vaitkutė.
- Laiškų skaitymai iš netrukus pasirodysiančios knygos „Apie anuos nepamirštamus laikus: Nijolės Bražėnaitės ir Juozo Lukšos susirašinėjimas“
Viso renginio metu vyks įvairūs užsiėmimai:
-
- Karinės ekspozicijos, estafetės, ir kiti užsiėmimai (rengia: Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas, LK Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba, Lietuvos šaulių sąjunga)
- Vytauto Didžiojo karo muziejaus edukaciniai užsiėmimai (partizaninio laikotarpio ginkluotės ir uniformų rekonstrukcijų pristatymai, edukacinis stalo žaidimas „Atkovok Lietuvą“, žaidimas planšetiniuose kompiuteriuose „Partizanų bunkeris“)
- Prienų krašto muziejaus ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta kilnojamoji paroda „Laisvės žvalgas“
- „Kareiviškos“ vaišės
- Partizaninė rekonstrukcija
- Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro knygynėlis
- Fotosienelė atminimo nuotraukai su partizanine uniforma vilkinčiais rekonstruktoriais
Iš Prienų į renginio vietą bus galima nuvykti ir grįžti atgal specialiu transportu. Būtina iš anksto užsiregistruoti el. paštu ejuodsnukyte@gmail.com arba tel. 8 682 59394 (registracija iki rugpjūčio 13 d. 15:00). Išvykimas – rugpjūčio 14 d. 10:20 nuo Prienų laisvės aikštės.
Juozas Albinas Lukša gimė 1921 m. rugpjūčio 4 d. Marijampolės apskrities Juodbūdžio kaime. 1940 m. baigęs „Aušros“ berniukų gimnaziją, įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Statybos fakultetą. Prasidėjus sovietinei okupacijai, dalyvavo pogrindinėje veikoje, platino atsišaukimus, antisovietinę literatūrą. Sovietų saugumo 1941 m. birželio 6 d. buvo suimtas ir kalinamas iki SSRS-Vokietijos karo pradžios. Antrojo pasaulinio karo metais dalyvavo antinaciniame pasipriešinime.
Prasidėjus antrajai sovietinei okupacijai, įsitraukė į ginkluotą pasipriešinimą. Du kartus prasiveržė pro „geležinę uždangą“, siekdamas gauti paramos Lietuvos partizanams bei užmegzti platesnius ryšius su lietuvių išeivija.
1948 m., gyvendamas Paryžiuje, parašė knygą „Partizanai už geležinės uždangos“, kuri 1950 m. buvo išleista JAV, Čikagoje. 1948 m. vasarą susipažino su Nijole Bražėnaite. 1950 m. liepos 23 d. Vakarų Vokietijos Tiubingeno m. įvyko jų vestuvės.
Baigęs JAV žvalgybos mokyklą, 1950 m. spalio mėn. J. Lukša drauge su kitais partizanais parašiutu nusileido Tauragės apylinkėse ir toliau dalyvavo ginkluotame pasipriešinime. 1951 m. rugsėjo 4 d. žuvo Kauno rajone, miške ties Pabartupio kaimu.
Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. paskelbė Juozo Lukšos-Daumanto metais.
Minint iškilaus laisvės kovotojo 100-ąsias gimimo metines bei pažymint J. Lukšos-Daumanto metus, Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą, kurioje eksponuojami Lietuvos partizanų ir sovietų represinių struktūrų dokumentai apie Juozą Lukšą-Daumantą, taip pat Lietuvos centriniame valstybės archyve, Lietuvos literatūros ir meno archyve, Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje bei Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos muziejuje saugomi dokumentai bei nuotraukos.
Parodos kuratorius Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas Povilas Girdenis.