Rugpjūčio 31-ąją Kenos geležinkelio stoties perone paminėtos okupacinės Rusijos kariuomenės išvedimo iš Lietuvos 30-osios metinės.
Minėjimas pradėtas iškilminga Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (VAST) rikiuote ir Lietuvos Respublikos himnu. Po jo renginį vedusi Seimo Parlamentarizmo istorinės atminties įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė priminė istorijos faktus, kuomet prieš 30 metų, paskutinę rugpjūčio dieną, likus penkiolikai minučių iki rugsėjo 1-osios, iš Lietuvos išvyko paskutinis Rusijos karinio traukinio sąstatas su desantinio pulko kariais. Taip buvo įgyvendintas 1992 metų rugsėjo 8 dieną Lietuvos krašto apsaugos ir Rusijos gynybos ministrų parašais patvirtintas grafikas.
Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, kurią po 53 metus trukusios okupacijos paliko svetima kariuomenė. Tai buvo įvertinta kaip didelė jaunos valstybės politikų pergalė. Rusijos kariuomenės išvedimas buvo ir vienas didžiausių atgimstančios Lietuvos diplomatijos laimėjimų.
„Didžioji dalis čia esančiųjų esate ne tik šio renginio dalyviai, bet ir tų įvykių liudininkai, to įvykio kūrėjai ir įgyvendintojai“, – į renginio dalyvius ir svečius kreipėsi VSAT vado pavaduotojas Saulius Nekraševičius.
„30-ies metų senumo įvykį galima pavadinti viena iš esminių dėlionės detalių, kuri yra to bendrojo Lietuvos nepriklausomybės paveikslo dalis. Norint įsivertinti, ko mes pasiekėme tada, tai turime įvertinti ir ką turime dabar.
Svarbu pasakyti tai, kad turime kaimyną, kurio negalime pasirinkti ar pakeisti, turime prisitaikyti ir būti pasirengę. Kaimyną, kuris įrodė savo agresyvų požiūrį į kaimynines ir kitas šalis – Ukrainą, Sakartvelą. Tie iššūkiai visada yra šalia ir tam turime būti pasirengę. Būti pasirengę teisingai ir sąžiningai atlikti savo tarnybą, atlaikyti, tai, ką Jūs iškovojote prieš 30 metų. Didžiuokimės, saugokime, ginkime ir švęskime Laisvės dieną“, – kalbą baigė VSAT vado pavaduotojas.
Žodį tarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ir Muitinės departamento generalinis direktorius generolas Darius Žvironas.
Vėliau renginio dalyviai ir svečiai nuvyko prie Kenos rentgeno kontrolės sistemos, kur Muitinės departamento vaizdo analitikas Šarūnas Bartninkas papasakojo apie naujausias krovininių traukinių sąstatų skenavimo galimybes.
Po oficialiosios renginio dalies tuomečiai Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Muitinės departamento pareigūnai, derybų delegacijos nariai bei Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai pasidalino prisiminimais apie sovietų armijos išvedimą iš Lietuvos 1993 metais ir vaišinosi pasienietiška koše.