Balandžio 29-osios rytą rusijos ir Ukrainos karo veteranas, buvęs bataliono „Aidar“ kuopos vadas, Nacionalinio Antarkties mokslo centro direktorius Evgenas Dykyj „Radio NV“ eteryje su vedančiuoju Pavlo Novikov kalbėjo apie sprogimus Nižnyj Novgorodo srityje ir gamyklos Dzeržinske ataką, „Kremnij El“ gamyklos Briansko srityje ataką, apie putino skelbiamas gegužės 9-osios paliaubas ir kodėl Ukraina turėtų su tuo sutikti.
Ekspertas paaiškino, kaip Ukrainos ginkluotosios pajėgos parenka taikinius smūgiams rusijoje
Taikiniai parenkami atsižvelgiant į Ukrainos galimybes ir priešo prioritetus.
Ukraina turi visų gynybos pramonės objektų rusijos teritorijoje sąrašą, apie ką anksčiau pranešė Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kirilas Budanovas. Tai karo ekspertas pasakė atsakydamas į klausimą kaip Ukraina renkasi taikinius smūgiams rusijoje.
„Mes tuos objektus reitinguojame pagal prioritetą. Tai yra, pagal tai, kiek tie objektai maskoliams yra svarbūs, kritiški ir nepakeičiami. Ir pagal tą reitingą, viena vertus, bei mūsų technines galimybes ir oro sąlygas, kita vertus, mes nustatome, kada ir kokiame iš tų objektų reikėtų žiūrėti aukštyn. Mes puikiai žinome, kas tai daro ir pagal kokius kriterijus. Tai realus planas–grafikas. Tai, galima sakyti, gamybinis procesas“, – sakė E. Dykyj.
Smūgiai į rusijos gilumą: svarbios naujienos
-
- Balandžio pradžioje Ukrainos saugumo tarnybos dronai atakavo sprogmenų gamyklą „Promsintez“ rusijos Samaros srityje. UNIAN šaltinių teigimu, gamykla yra viena iš pramoninių sprogmenų, tokių kaip amonalas, amonitas ir granulitas, vedančiųjų gamintojų ne tik rusijoje, bet ir NVS šalyse.
- Tuo pačiu metu, balandžio 28 d. naktį, dronai atakavo mikroelektronikos gamyklą Brianske. Kovos su dezinformacija centras pranešė, kad ten gaminama mikroelektronika zenitinėms raketų sistemoms „Pantsir“, raketoms „Iskander“ raketoms, taip pat radijo lokacinėms stotims ir elektroninės kovos sistemoms bei rusijos bepiločiams orlaiviams.
„putinas mus apžaidė“: ATO veteranas paaiškino, kam rusams naujos „paliaubos“
Pasak E. Dykyj, karo eiga nulemiama fronte.
„Laikinos „paliaubos“ tarp Ukrainos ir rusijosfederacijos nuo gegužės 8-osios iki 10-osios, apie kurias vakar paskelbė rusijos lyderis vladimiras putinas, pirmiausia naudingos kremliui“, – pareiškė jis.
„Tai taktiškai, ne strategiškai. Bet čia putinas mus apžaidė. Mums tai absoliučiai nieko neduoda, 2 dienos – visiškas niekis. O rusams – ramus „pabedobiesijos“ paradas. Žinant jų oro gynybos darbą, negarantuota, kad Ukrainos oro pajėgos nedalyvaus tame parade. Manau, kiekvienas gali įsivaizduoti, koks tai būtų antausis visai struktūrai, kurią putinas ir rusijos propaganda kūrė dešimtmečius“, – sakė E. Dykyi.
Jis paaiškino, kad dabartinėms sąlygoms tarptautinėje arenoje Ukraina negali atmesti tų dviejų dienų paliaubų.
„Mus pastatė į tokią situaciją, kad jei taip pasielgtume, net mūsų sąjungininkams būtų nepatogu mus pateisinti. O pagrindinis putino sąjungininkas, dabar esantis Baltuosiuose rūmuose, iš karto pradėtų šaukti, kad norime, jog karas tęstųsi. Todėl čia taktiškai mus apžaidė, bet iš principo tai neturi įtakos karo eigai. Juk karo eiga lemiama fronte“, – pridūrė E. Dykyi.
Laikinos paliaubos: kas žinoma
-
- Vakar rusijos diktatorius paskelbė apie laikinas paliaubas kare su Ukraina. Jis pareiškė, kad jos truks nuo gegužės 8 d. 00:00 val. iki gegužės 11 d. 00:00 val.
- Ukraina sureagavo į tą pasiūlymą. Konkrečiai prezidentas Zelenskis tą pareiškimą pavadino dar viena putino manipuliacija. Jis taip pat paragino rusijos diktatorių paskelbti ilgalaikes paliaubas 30-iai dienų.
- Į tą pareiškimą taip pat sureagavo ir JAV. Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Carolyn Levitt pareiškė, kad Trumpas siekia visiško ir nuolatinio ugnies nutraukimo. Ji taip pat pridūrė, kad Amerikos prezidentas vis labiau nusivilia tiek Putinu, tiek Zelenskiu.
Maksvėnai pradedami pratinti prie oro pavojaus sirenų
rusijos oro gynybos sistema labai nualinta, mano karo ekspertas.
Po to, kai Ukrainos gynybos pajėgos smogė nemenkam skaičiui rusijos įmonių, maskva supranta, ko verta jų oro gynyba. Tai Evgenas Dykyi pareiškė komentuodamas oro pavojaus signalų bandymus maskvoje, vykusios balandžio 28 d.
„Jie supranta, kad jų dangus neuždengtas. Pavojaus signalai maskvoje – labai įdomu. Tai reiškia, kad jų oro gynyba yra labai nualinta“, – sakė E. Dykyi.
Jis pridūrė, kad maskva yra vienas iš nedaugelio rusijos regionų, kuriuos kremlius dengia dideliu oro gynybos kiekiu. Prie tokių regionų dar priklauso fronto linija ir laikinai okupuotas Krymas.
„Tačiau maskva buvo numeris pirmas. Jie į maskvą sutraukė oro gynybą ir iš Kurilų salų, paliko „pliką“ branduolinių bandymų poligoną Naujoje Žemėje. Tačiau atrodo, kad ji išsekinėja. Arba oro gynyba išsekinėja, arba mūsų priemonės tampa daug geresnės. Ir todėl maskviečius pradeda mokyti, kas yra aliarmas ir ką daryti jį išgirdus. Laukiame, kada pamatysime maskviečius pralaukinėjančius įprastus-kasdienius aliarmus maskvos metro stotyse“, – pridūrė E. Dykyi.
Smūgiai į rusijos taikinius: svarbios naujienos
-
- Kaip pranešė UNIAN, balandžio 28 d. dronai atakavo mikroelektronikos gamyklą Brianske (žr. anksčiau).
- Anksčiau taip pat buvo pranešta apie sprogimus laikinai okupuoto Krymo teritorijoje. Netrukus prieš tai rusijos žiniasklaida pranešė apie dronų ataką regione. Sprogimai buvo girdėti Simferopolio oro uosto rajone.
„Nuleidinėjame kraują monstrui“: kodėl energetinės paliaubos yra naudingos rusijai
Naftos perdirbimas – vienintelis dalykas, kuriuo laikosi putino režimas. Ne veltui rusija pasisako už energetines paliaubas, nes tai jai naudinga, – pareiškė pareiškė ATO veteranas.
„rusija siūlo išimtinai tik tai, kas jai naudinga. Ji absoliučiai nenori taikos. Tačiau energetinės paliaubos jai yra be galo svarbios. Juk niekam ne paslaptis, kad visa rusijos ekonomika yra susieta su nafta. Tai vienintelis dalykas, ant kurio laikosi šis režimas, funkcionuoja valstybė“, – sakė E. Dykyj.
Jis pridūrė, kad smūgiai rusijos naftos perdirbimo gamykloms yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos Ukraina padarė nuo šio karo pradžios. Ir būtent todėl putinas taip aktyviai propaguoja energetinių paliaubų temą.
„Ir tai yra vienintelis dalykas, dėl kurio jie kariauja šį karą. Ir atitinkamai mūsų smūgiai jų naftos perdirbimo pramonei ir jų naftos produktų gabenimo terminalams yra tarsi smūgiai jų kraujotakos sistemai. Mes realiai nuleidinėjame kraują tam monstrui. Ir tai ne toks jau lėtas procesas. Prieš prasidedant pokalbiams dėl tų energetinių paliaubų, mums jau pavyko sumažinti jų naftos perdirbimą ketvirtadaliu. Tai yra, dar metai tokio darbo ir valiuta nustotų tekėti. Ir pačiai rusijos armijai kiltų klausimas, [ką pilti į bakus, kad būtų galima] toliau važiuoti“, – pažymėjo E. Dykyi.
Energetikos paliaubos: svarbios naujienos
-
- Primename, kad po derybų su JAV rusija paskelbė sutinkanti laikinai nutraukti smūgius Ukrainos energetikos objektams. Netrukus Ukraina apkaltino rusijos federaciją susitarimų pažeidimu. Savo ruožtu maskva dėl to kaltina Kijevą.
- Tuo tarpu Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Kovos su dezinformacija centras pareiškė, kad per 22 vadinamųjų energetinių paliaubų, su kuriomis sutiko maskva, dienas okupantai Ukrainoje užmušė 2,5 karto daugiau žmonių nei per tą patį laikotarpį iki „paliaubų“.
Pagal UNIAN reporterio Nikitos Šenderovskio reportažus
parengė LL, redagavo V. K.