Rekonstruotas Lukšos-Daumanto grįžimo kovoti į Lietuvą šuolis parašiutu

Praėjus 72 metams tą pačią dieną toje pačioje vietoje atlikta partizanų grupės šuolio rekonstrukcija, atkartojant partizanų grįžimą kovoti už Lietuvos laisvę po antrojo prasiveržimo į Vakarus pro geležinę uždangą.

Spalio 3 d. istorinėje vietoje Ringinių kaime (Tyrelio girioje, Žygaičiai, Tauragės r. sav.), tą pačią dieną, kaip prieš 72 metus, buvo pakartotas partizanų Juozo Lukšos-Daumanto, Klemenso Širvio-Sakalo ir Benedikto Trumpio-Ryčio desanto nusileidimas. Lietuvos Kariuomenės žvalgybos kuopos kariai (vienas jų – vrš. Ernestas Kuckailis, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Karybos instituto darbuotojas, vienas Jėgerių bataliono kūrėjų, pirmojo specialiųjų pajėgų eskadrono „Erelis 02“ Afganistane ryšininkas-kulkosvaidininkas, Žvalgų mokyklos kovinio rengimo instruktorius bei 9 knygų autorius – kaip J. Lukša) atskrido istoriniu lėktuvu iš Klaipėdos bei stebint būriui karių, šaulių, tremtinių, vietos bendruomenės, moksleivių, pavojingai pučiant rudeniškam vėjui, atliko šuolį parašiutais iš 250 m aukščio. Vyrai buvo pasipuošę Karo istorijos rekonstruktorių klubo „Partizanas“ atkurta legendinio desanto ekipuote ir drabužiais. Atskiru parašiutu išmestas krovinys „iš Vakarų“, kaip ir 1950 metais.

Desanto sutiktuvės pratęstos Žygaičių daugiafunkciame centre, talkinant Žygaičių bendruomenei, Žygaičių gimnazijai, bibliotekai. Tremties ir rezistencijos muziejaus vedėjas Raimondas Matemaitis skaitė pranešimą apie J. Lukšos-Daumanto indėlį į Lietuvos laisvės kovas, prisiminimais dalijosi žygaitiškiai: kraštotyrininkas Jonas Nairanauskas, gretimos sodybos savininkė Stasė Šerpytienė, šaulys Danielius Saukevičius.

1950 m. spalio 3 d. naktį Juozas Lukša-Daumantas kartu su Benediktu Trumpiu-Rytu ir Klemensu Širviu-Sakalu iš amerikiečių dvimotorio lėktuvo „Dakota“ desantavosi Žygaičių miškuose.

Pagal Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ir kariuomene.lt inf.

Paskelbta Fotogalerija, Naujienos, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *