Siekiama didinti asociacijų veiklos skaidrumą

– numatyti pareigą pateikti duomenis ir apie skaičių narių, kurie yra sumokėję nario mokestį už praėjusi ataskaitinį laikotarpį

2021 m. kovo 1 d. LRS pranešimas žiniasklaidai

LRS kamceliarijos nuotr.

Seimo narė Asta Kubilienė registravo Asociacijų bei Labdaros ir paramos įstatymų pataisas, kuriomis siekiama padidinti asociacijų skaidrumą, atveriant apibendrintus duomenis.

Seimo Ateities komitete vykusioje diskusijoje Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų koalicijos atstovai išsakė savo susirūpinimą dėl įvairių duomenų nebuvimo, jų netikslumo. Jie pažymėjo, kad neturime aiškaus atsakymo, kiek Lietuvoje yra nevyriausybinių organizacijų, kiek jų veikia aktyviai ir kokiose srityse. Kai nėra atsakymo, tai sunku įvertinti, kuriame sektoriuje ir kokią pridėtinę vertę jos kuria. Negalime nei lyginti, nei analizuoti.

Asociacijų įstatymo projekte asociacijoms numatoma pareiga pateikti duomenis ne tik apie savo narių skaičių, bet ir apie skaičių narių, kurie yra sumokėję nario mokestį už praėjusi ataskaitinį laikotarpį. Būtent asociacijos narių aktyvumas rodo įsipareigojimą remti asociacijos veiklą ir tikslus, rodo asociacijos gyvybingumą. Organizacijos išlaikymo pareigos vykdymas, o ne formali narystė geriau parodo asociacijos narių įsitraukimą į asociacijos veiklą. Ši informacija padėtų išsklaidyti abejones dėl asociacijos veiklos, o tai svarbu, nes organizacijos išsako savo viešąją poziciją įvairiais valstybės klausimais.

Labdaros ir paramos įstatyme Registrų centrui, kaip duomenų tvarkytojui, siūloma suteikti papildomas galimybes sudrausminti paramos gavėjus per Paramos gavėjo statuso sustabdymą, jei šie nors formaliai ir pateikė metinių ataskaitų dokumentus, tačiau neišpildė visų teisės aktuose numatytų jų turiniui keliamų reikalavimų. Išpildžius reikalavimus, statusą siūloma atnaujinti.

Dabar pagal galiojantį teisinį reglamentavimą Paramos gavėjo statusas gali būti tik panaikinamas, jeigu paramos gavėjas visai nepateikė reikalingų deklaracijų.

Paskelbta LKKSS veikla, Naujienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *