Ką kovo 10 d. ryte radijo NV eteryje kalbėjo Rusijos ir Ukrainos karo veteranas, buvęs bataliono „Aidar“ kuopos vadas, Nacionalinio Antarkties mokslo centro direktorius Evgen Dykyj.
Ir be amerikietiškų žvalgybos duomenų Ukrainos kariai nėra akli kačiukai
Negaudama Amerikos žvalgybos duomenų Ukraina praranda operatyvaus įspėjimo apie balistinių raketų paleidimą sistemą.
E. Dykyj pareiškė jog po amerikiečių sprendimo sustabdyti keitimąsi žvalgybos duomenimis su Ukraina jos kariai netapo bejėgiai lyg kokie „akli kačiukai“.
„Būtų visiška netiesa teigti, kad be Amerikos žvalgybos mes esame kaip tie akli kačiukai, kad iš vis visais 100% priklausome nuo Amerikos žvalgybos. Tačiau taip pat būtų nesąžininga neįvertinti svarbos tų žvalgybos duomenų, kuriuos iš mūsų atėmė Trumpo režimas“, – sakė E. Dykyj.
Jis paaiškino, kad amerikiečių žvalgyba nereikalinga smogiant Rusijos naftos perdirbimo gamykloms ir gynybos gamykloms, nes tai dideli stacionarūs nejudantys objektai.
Jis taip pat pažymėjo, kad nuo pat pradžių Ukrainai niekada nebuvo teikiami žvalgybos duomenys apie Ukrainos bepiločių orlaivių atakas Rusijos gilumoje.
„Čia mes tikrai absoliučiai nepriklausomi ir galime būti visiškai ramūs. Kaip mes „gesinome“ jų naftos perdirbimo gamyklas, taip ir toliau „gesinsime““, – sakė E. Dykyj ir pridūrė, kad tai taikoma kalbant apie „visą tos beprotiškos degalinės, prieš kuria kariaujame, kraujotakos sistemą“.
Tai taip pat taikoma aerodromams ir gynybos pramonės gamykloms.
Tuo pačiu metu lėktuvų skaičius aerodromuose kinta labai greitai, ir norint susigaudyti tuose kiekiuose, reikia naujesnių vaizdų. Tuo atžvilgiu be amerikiečių bus sunkiau.
„Tačiau blogiausioje padėtyje, žinoma, atsiduria greitai judančių taikinių sekimas. Kad galėtumėte sekti tai, kas greitai juda, reikia turėti palydovines nuotraukas realiam laikui artimu režimu. Deja, tarp mūsų sąjungininkų tokias žvalgybos galimybes iki šiol turėjo tik JAV“, – sakė E. Dykyj.
Be abejo, kad nebūtų perdėta, jis pažymi, kad be Amerikos duomenų bus daug sunkiau.
„Didžiausias dalykas, kurį prarandame, yra operatyvaus perspėjimo apie balistines raketas sistema. Be jos iš ties bus šiek tiek skausmingiau. Be to, tai tikrai šiek tiek pakenks. Tačiau tai nereiškia, kad mes visiškai apakome. Turime daug kitų informacijos šaltinių, ir ne visi jie yra susiję su mūsų sąjungininkų politika“, – sakė E. Dykyj.
Be to, daug informacijos galima gauti iš komercinių organizacijų, o ne tik iš šalių.
Ekspertas pastebėjo, kad amerikiečiai susilpnino Ukrainos galimybes, nes didelio mobilumo raketų ir artilerijos sistemos „Himars“ dabar liko be darbo.
„Daugelis įsivaizdavo, kad jas mums išjungė. Žinoma, visiškai ne taip. „Himars“ai kaip šaudė, taip ir šaudys. Tačiau be duomenų, kuriuos amerikiečiai pateikdavo artimam nusitaikymui, jie šaudo sovietinio „Grad“o tikslumu. O tokiu atveju nėra prasmės švaistyti brangią amuniciją. Prasminga palaukti, kol sugalvosime būdą, kaip apeiti šį amerikiečių draudimą“, – sakė E. Dykyj.
Jis teigė, jog kad ir kokius sprendimus bepriimtų D. Trumpas, apie absoliutų bejėgiškumą nėra kalbos.
Ukraina ieško alternatyvos JAV žvalgybos duomenims
Kaip praneša UNIAN, kovo 6 d. Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas pažymėjo, kad alternatyvų paieška jau vyksta. Anot jo, prireikus Ukraina paprašys žvalgybos duomenų iš Vokietijos.
Didžioji Britanija dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo veiksmų Ukrainos atžvilgiu sudarys „Keturių akių“ žvalgybos informacijos dalijimosi aljansą.
Prancūzijos gynybos ministras Sebastianas Lecornu pareiškė, kad Prancūzija yra pasirengusi teikti žvalgybos duomenis Ukrainai .
Nėra grėsmės, kad Kursko srityje būtų apsuptos Ukrainos pajėgos
Tuo pat metu logistika gali gerokai pasunkėti, jei rusai blokuotų trasą Sumai–Sudža.
E. Dykyj pareiškė, jog Rusijos Kursko srityje tęsiasi pagrindinis mūšis dėl pagrindinės trasos logistikai, ir nėra ko kalbėti apie kokį nors katilą.
Jis pažymėjo, kad rusams Ukrainos pajėgų išstūmimas iš Kursko srities yra ypatinga politinė užduotis. Rusai labai aktyviai stengiasi išmušti Ukrainos gynybos pajėgas iš regiono.
„Kalbant apie bendrą situaciją, pradėkime nuo apsupimo grėsmės. Svarbiausia, kad jos nėra. Gresia, kad bus perkirstas kelias. Tai du labai skirtingi dalykai. Jei būtų perkirstas kelias Sumai-Sudža, o tokia grėsmė iš tikrųjų egzistuoja, mes šiuo metu bandome su tuo kovoti, bet rusai tam metė labai dideles pajėgas. Kaip tik dėl kelio dabar ir vyksta pagrindinis mūšis. Jei kelias būtų perkirstas, tai labai apsunkintų mūsų logistiką… Bet tai nereikštų apsupimo, nes ten yra daug kitų antraeilių kelių, kurių kontroliuoti rusai visiškai negali“, – pabrėžė E. Dykyj.
Jis sakė, kad Ukrainos karių aprūpinimas ne greitkeliu, o šalutiniais keliais yra sudėtingesnė logistikos užduotis.
Tuo pačiu metu, jo nuomone, Ukrainos kariškiai prie to yra pripratę, nes, pavyzdžiui, Časyv Jaras jau daug mėnesių laikosi po to, kai buvo perkirstas pagrindinis kelias.
E. Diky pasakojo, kad Kursko srityje vyksta kova dėl pagrindinės logistikos arterijos, leidžiančios pervežti daug ir greitai.
Jis įsitikinęs, kad jei mūšis dėl trasos bus pralaimėtas, tai neprives prie to, kad katile atsidurtų 10 tūkstančių žmonių.
„Omenyje turimas visai ne katilas, omenyje turimas logistikos apsunkinimas. Beje, 10 tūkstančių žmonių – tai maždaug visas mūsų kontingentas Kursko srityje, bet jokiu būdu ne tie, kurie yra tik Sudžoje. Todėl apokalipsė nevyksta“, – pabrėžė E. Dykyi.
Kartu jis laiko nemalonia tiesa, kad iki šiol nepavyko sustabdyti rusų veržimosi greitkelio link.
Apie sutartis su 18–24-mečiais: būtina nustatyti maksimalų tarnybos laiką
Eksperto teigimu, papildomas priemokas verčiau reikėtų mokėti patyrusiems kariams, kurie, ištarnavę maksimalų laiką, lieka kariuomenėje ir pasirašo naują sutartį.
- Dykyj pareiškė, jog būtų teisingiau ginkluotosiose pajėgose įvesti maksimalų karių tarnybos laiką.
Jis pažymėjo, kad jam programa „18-24 sutartis“ atrodo labai dviprasmiška. Anot jo, reikėtų paremti viską, kas prisideda prie naujokų antplūdžio.
„Bet, tiesą sakant, ta programa yra labai nesąžininga atžvilgiu tų, kurie visą tą laiką mus gynė, įskaitant ir tuos jaunus žmones, kurie būdami 18 – 20 metų tiesiog paėmė ginklą ir nuėjo mūsų ginti, nesitikėdami jokių lengvatų, nesitikėdami jokių papildomų išmokų“, – sakė E. Dykyj.
Jo nuomone, daug teisingiau būtų padaryti visiškai ką kita – įvesti maksimalų tarnybos laiką.
„Įvesti maksimalų tarnybos laiką, o visiems, kurie ištarnavę maksimalų tarnybos terminą sutinka pasirašyti naują metinę sutartį, tai jiems ir skirti tokias išmokas“, – sakė E. Dykyj.
Jis įsitikinęs, kad tai į kariuomenę pritrauktų patyrusius kovotojus, o kariuomenėje susidarytų įspūdis, kad su kariškiais elgiamasi teisingiau.
18-24 metų vyrų mobilizacija
Kaip praneša UNIAN, pirmieji 18-24 metų savanoriai, pasirašę sutartis su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis, jau davė priesaiką.
Anksčiau daugelis kritikavo karinius kontraktus su 18–24 metų ukrainiečiais įskaitant trečiąją atskirąją šturmo brigadą. Trečiosios atskiros puolimo brigados rekrūtavimo vadovas Dmitrijus Kucharčiukas (Slipas) mano, kad ši iniciatyva turėtų būti taikoma visoms brigadoms arba nė vienai.
Vasario 11 dieną Ukrainos gynybos ministerija oficialiai pradėjo projektą „18-24 sutartis“ – savanorišką iniciatyvą 18–24 metų ukrainiečiams, norintiems vieneriems metams stoti į gynybos pajėgas. Sutartyje numatytos socialinės garantijos, visų pirma „nulinės“ hipotekos galimybė, mokslas valstybės lėšomis, nemokamas medicininis aprūpinimas. Be to, numatoma, kad pagal sutartį bus sumokėta 1 mln. grivinų, iš kurių 200 000 grivinų bus sumokėta iš karto, o likusi dalis – tarnybos metu.
„Tai rūsčios realybės pozicija“: kodėl Ukrainai negalima sutikti su paliaubomis
- Dykyj mano, kad rusai paims trumpą pauzę, jog vėliau pribaigtų Ukrainą.
Ekspertas pareiškė jog Ukrainai negalima sutikti su paliaubomis, kaip reikalauja JAV prezidentas Donaldas Trumpas , kad išgelbėtų Rusiją.
Konkrečiai jis pakomentavo „The Washington Post“ straipsnį, kad Ukrainos kariškiai nepritaria ugnies nutraukimo idėjai, nes Ukraina negali trauktis.
„Tai nėra nepriimtina pozicija. Tai vienintelė reali pozicija mūsų situacijoje. Ten, fronte, kai esi arti to blogio, kai tikrai jį matai, su juo susiduri, paprasčiausiai supranti, kad tas blogis visiškai neketina su kuo nors taikytis, kad jis gali turėti intenciją padaryti trumpą pertraukėlę, jog tave garantuotai pribaigtų. Yra toks variantas“, – pabrėžė E. Dykyj.
Jis pažymėjo, kad rusams tokios pauzės geriau neduoti.
„Tai rūsčios realybės pozicija, o ne kažkoks fanatiškas nenuolaidumas“, – pabrėžė E. Dykyj.
Jis pažymėjo, kad būtų ne karo nutraukimas, o trumpa pauzė prieš nužudant daug daugiau žmonių.
- Dykyj mano, jog, priešingai, reikia tęsti karą, kad būtų pribaigta Rusija, kuri dabar yra labai sunkioje padėtyje. Ekspertas pridūrė:
„Donaldas Trumpas dabar bando išgelbėti Rusiją ir tam daro viską, ką gali. Tačiau jei mes su tuo nesutiksime, jis negalės priversti mūsų tai daryti. Jis gali nustoti mums teikti pagalbą Tai jis jau sustabdė“.
Jis pažymėjo, kad šiomis dienomis daug kas spręsis Ukrainos ir Amerikos delegacijų susitikime Saudo Arabijoje.
„Labai tikiuosi, kad mūsų delegacija nepasiduos, kad mūsų delegacija nesutiks su sąlygomis, kurias jie vadina taika, bet kurios iš tikrųjų yra mūsų kapituliacija. Labai tikiuosi, kad vis dėlto mūsų derybininkams užteks drąsos tiesiog juos imti ir „pasiųsti““, – sakė E. Dykyj.
Taikos Ukrainoje galimybė
Kaip pranešė UNIAN, Ukraina per derybas Saudo Arabijoje bandys įtikinti JAV atnaujinti žvalgybinę ir karinę paramą, įtikindama Donaldą Trumpą, kad Volodymyras Zelenskis nori, jog karas su Rusija baigtųsi kuo greičiau.
Kovo 6 d. Zelenskis paskelbė, kokie turėtų būti žingsniai taikos link . Šalies vadovas siūlo įvesti dviejų tipų tylą – neatakuoti energetikos ir kitos civilinės infrastruktūros, tai yra paliaubos dėl raketų, bombų ir tolimojo nuotolio bepiločių orlaivių naudojimo bei paliaubos vandenyje, tai yra nutraukti karines operacijas Juodojoje jūroje.
Pagal unian.ua reporterio Vitalijaus Sajenko reportažus
parengė LL, redagavo V.K.