Vilniaus šauliams pristatyta Vytauto Bulvičiaus knyga „Karinis valstybės rengimas“

Naujai perleistą knygą Vilniaus įgulos karininkų ramovėje pristatė LKKSS VAS narys, ats. mjr. Gintautas Jakštys.

2019-10-21 VĮ karininkų ramovėje. V.Račkausko nuotr.2019 m. spalio 21 d. vakarą ramovėje susirinkusiems Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės šauliams ir kitiems patriotiškai nusiteikusiems, istorija ir karyba besidomintiems piliečiams pristatydamas 2019 m. gegužės mėn. naujai perleistą Gen. št. mjr. Vytauto Bulvičiaus knygą „Karinis valstybės rengimas“ (1939 m., Kaunas) pranešėjas kalbėjo, kad ši knyga aktuali ir šiandien: „Tarpukario Lietuva turėjo aiškią viziją, kaip suorientuoti to meto valstybę“ (citata iš pristatymo). Pranešėjas trumpai papasakojo, kaip Vytauto Didžiojo universitete tuometiniams humanitarams (būsimam šviesuomenės elitui) numatytam kursui apie karinį valstybės rengimą buvo pasirinktas tinkamiausias lektorius – mjr. V. Bulvičius, kaip gimė ši knyga, kokiais tarpukario tiražais ji plito po tuometinę Lietuvą (1937-1939 m. išleista 2 000 egz.). Knygoje mjr. V. Bulvičius akcentavo 3 būtinus Lietuvos potencialus: ekonominį (gerbūvis), kultūrinį (identitetas) ir karinį – tik tuomet bus valia gintis. Tai reikia ugdyti bei puoselėti ir šeimoje, ir mokykloje, ir Šaulių sąjungoje, kad Lietuvos pilietis būtų visuomet pasiruošęs ginti savo Tėvynę.
Kalbėdamas apie šiuos laikus atgavus 1990 m. Lietuvos Nepriklausomybę, ats. mjr. G. Jakštys minėjo, kad 1994 m. grupė KASP Štabo karininkų ir darbuotojų (K. Domeikis, E. Jakimavičius, A. Burokas ir kt.) savo iniciatyva išleido apie 50 V. Bulvičiaus knygos „Karinis valstybės rengimas“ egzempliorių. Po to, nuo kokių 2005 m. gerą dešimtmetį „zysta“ įvairiuose valstybinių įstaigų „koridoriuose“, jog šią knygą reikia pakartotinai perleisti didesniu tiražu, dar ketvertą metų knyga buvo ruošiama perleidimui ir pagaliau 2019 m. gegužės 31 d. LR Krašto apsaugos ministerija išleido V. Bulvičiaus knygą „Karinis valstybės rengimas“ 3 000 egzempliorių tiražu.
Po pranešimo, visi klausytojai (tokių buvo 29) gavo po knygą dovanų.
Antroje vakaro dalyje Lietuvos kariuomenėje ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre dirbantis istorikas Dalius Žygelis pristatė dokumentinį filmą „Adolfas Ramanauskas – Vanagas“ (2019 m.). Filme nuosekliai pasakojama, kaip Vilniuje, Našlaitėlių kapinėse, buvo ieškomi ir identifikuojami Lietuvos partizanų pulkininko, LLKS Tarybos pirminko ir Ginkluotųjų pajėgų vado, A. Ramanausko-Vanago palaikai, slaptai užkasti okupacinės KGB struktūros darbuotojų nurodymu (1957-11-29 nužudytas KGB kalėjimo rūsiuose šūviu į veidą). Pranešėjas taip pat pademonstravo visą seriją nuotraukų ir papasakojo kaip vyko paskutinio kovojančio partizano Antano Kraujalio-Siaubo palaikų paieškos tose pačiose Našlaitėlių kapinėse, Vilniuje (1965-03-17 nusišovė apsuptas ir sužeistas KGB ir Sovietų kariuomenės Papiškės km., Utenos raj.). Po filmo ir nuotraukų pristatymo D. Žygelis atsakė į gausius žiūrovų klausimus.

ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas
LKKSS VAS narys
2019-10-22

 

2019-10-21 VĮ karininkų ramovėje. V.Račkausko nuotr.2019-10-21 VĮ karininkų ramovėje. V.Račkausko nuotr.2019-10-21 VĮ karininkų ramovėje. V.Račkausko nuotr.

Daugiau apie knygą galima paskaityti —>

Paskelbta Antroji banga, Pilietinė gynyba, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *