Buvę krašto apsaugos ministrai sveikina krašto apsaugos 30-mečio proga

Dėkojame buvusiems ministrams, nepamiršusiems kariuomenės kūrėjų


Česlovas Vytautas Stankevičius, krašto apsaugos ministras 1996–2000 m.:

Minint krašto apsaugos sistemos 30-ąjį gimtadienį pirmiausia noriu pasveikinti pradininkus tuoj po Kovo 11-osios susibūrusius ją kurti.
Pradinė krašto apsaugos struktūra buvo vadinama tik departamentu prie vyriausybės, kuriam vadovavo signataras Audrius Butkevičius. Savanorių kuriamai krašto apsaugai pradžioje ypač trūko ginklų, trūko visko, ko reikia tarnybai. Tačiau pradininkams netrūko nei iniciatyvos, nei entuziazmo.
Besikuriančiai krašto apsaugos sistemai nuo pat pradžių grasino ginklu sunaikinti Lietuvoje esanti okupacinė kariuomenė. Bręstančios savanoriškos krašto apsaugos sistemos gyvybingumą ji išbandė dažnais išpuoliais ir 1991 m. sausio 13-osios agresija. 1992 m. mūsų krašto apsaugos sistemos daliniams teko svarbi užduotis okupantų pajėgas iškraustyti iš Lietuvos.
Šiandien mūsų valstybė turi daugelio tūkstančių pastangomis sukurtą šiuolaikinę krašto apsaugos sistemą ir Lietuvos kariuomenę, kuria Tauta ir sąjungininkai gali pasitikėti.
Krašto apsaugos sistemos gimtadienio proga sveikinu visus šiuo metu Lietuvos kariuomenėje ir visoje krašto apsaugoje tarnaujančius karius ir civilius, sveikinu atsargos karius ir visus krašto apsaugos savanorius. Visi jūs puoselėjate jausmą, kad esate įsipareigoję Tėvynei ir priklausote savo krašto apsaugos bendruomenei
Sveikinu visus su gražiu krašto apsaugos jubiliejumi.
Linkiu dvasios tvirtybės, geros sveikatos bei visokeriopos sėkmės!

 


Juozas Olekas, krašto apsaugos ministras 2006–2008 ir 2012–2016 m.:

Gerbiami krašto apsaugos sistemos darbuotojai, nuoširdžiai sveikinu su visų mūsų gražiu jubiliejumi!
Noriu padėkoti tiems, kurie dalyvavo atkuriant krašto apsaugos sistemą, tiems, kurie šiandien tarnauja čia Lietuvoje ir tarptautinėse misijose, tiems, kurie darbuojasi krašto apsaugos ministerijoje.
Jūsų pasiaukojimas, jūsų tarnystė Tėvynei, jūsų patriotizmas yra geras pavyzdys ir šiandien jaunajai kartai.
Šiandien Lietuva kaip niekad yra stipri, būdama Europos Sąjungos, NATO nare; ir tikiu, kad mūsų visų pastangomis ji išliks laisva, demokratinė valstybė dar ilgus dešimtmečius ir šimtmečius.
Nuoširdus AČIŪ jums visiems ir su švente!


Rasa Juknevičienė, krašto apsaugos ministrė 2008–2012 m.:

Kovo 11-osios trisdešimtmečio paminėjimui ruošėsi daugybė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo liudininkų, dalyvių. Ir, nors pandemija sudėliojo kitaip, aplinkybės nesumenkino šios šventės mūsų širdyse. Visi šiais metais minimi trisdešimtmečiai yra Kovo 11-osios kūdikiai. Prieš 30 metų, tuoj po Kovo 11-osios, pradėjo atsikurti ir Krašto apsauga.
Lietuvių karių istorija siekia šimtmečius, tačiau kartu su valstybės istoriniais vingiais mūsų gynybinės struktūros buvo trinamos ir vėl atgimdavo.
Kodėl 1990 metais buvo įkurtas departamentas, o ne ministerija? Todėl, kad tuometinė Aukščiausioji Taryba, kovo mėnesį priėmusi fundamentaliausius istorinius dokumentus, kiek sutriko, kai reikėjo balsuoti dėl Krašto apsaugos ministerijos įkūrimo. Kai dabar skaitau to meto, kai buvo svarstomas ministerijos įkūrimo klausimas, Aukščiausiosios Tarybos stenogramas, tai viskas atrodo kitaip. Pagal dabartinį mūsų susivokimą, tai nebuvo ten ko susijaudinti ir atsitraukti.  Tačiau tada kontekstas buvo kitoks. Juk dar nebuvo Sausio 13-osios, tačiau jau buvo nerimas, kad Krašto apsaugos ministerijos sukūrimas gali išprovokuoti labai agresyviai nusiteikusį komunistinį Kremlių. Nemaža visuomenės dalis psichologiškai taip pat nebuvo pasiruošusi priimti tokios žinios.
Tačiau pradėti rūpintis atkurtos valstybės saugumu reikėjo jau tada. Vyriausybė sukūrė Krašto apsaugos departamentą, kuris atliko ministerijos funkcijas.
Nueitas ilgas ir nelengvas trisdešimties metų kelias. Ypatingai svarbi diena buvo įstojimas į NATO. Krašto apsaugos bendruomenė atliko patį nuoširdžiausią ir bene svarbiausią vaidmenį.
Sveikinu visus, dėkoju tiems, kurie atkūrė Lietuvos gynybą prieš trisdešimt metų.
Ačiū tiems, kuriems darbas krašto apsaugoje nėra vien tik darbas, kurį pamiršti grįžęs namo.
Žinau, kad daugumai jūsų tai yra pašaukimas dirbti Tėvynės labui.
Ačiū!
Laukia vis nauji ir nauji iššūkiai.
Būkite sveiki!

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga.
  1. Turi būti labai didelis optimistas, kad tokių ministerių, kaip Olekas ir Juknevičienė, krašto apsaugos administravimą įvertintum, jog be jų galėjo būti dar blogiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *