LKKSS (ir LKKSS VAS) garbės narys E. Dykyj paaiškino, kokias pasekmes turės vieno didžiausių Rusijos arsenalų Toropece sunaikinimas
Rusijos ir Ukrainos karo veteranas, buvęs bataliono „Aidar“ kuopos vadas, Nacionalinio Antarkties mokslo centro direktorius Evgen Dykyj rugsėjo 19 d. interviu radijui NV kalbėjo apie vieno didžiausių Rusijos arsenalų Toropece sunaikinimo pasekmes.
„107-asis arsenalas yra daug daugiau nei vien tik parama rusų Kursko grupuotei. Betgi taip, kaip tik iš ten ir tik iš ten buvo aprūpinama rusų Kursko grupuotė. Todėl manau, kad po kelių dienų jiems labai pritrūks amunicijos. Kodėl sakau po kelių dienų? Nes amunicija iš didelio arsenalo vežama ne kasdien. Organizuojami tarpiniai sandėliai, lauko atsargos, pavyzdžiui savaitei. O vėliau juos vėl reikia papildyti iš didelio arsenalo“, – radijo NV eteryje kalbėjo E. Dykyj..
Pasak jo, Toropece sunaikintas arsenalas buvo didžiausias žemyninės Rusijos teritorijoje, o panašaus dydžio arsenalai yra toli už Uralo.
„Galima dar ir pasijuokti: kaip tik šis arsenalas buvo pristatinėjamas kaip pavyzdinis. Būtent 107-ajam buvo atlikta labai brangi ir labai išreklamuota modernizacija. Taigi, jie būtent jį rodė kaip labiausiai apsaugotą arsenalą Rusijoje. Jei šis pasirodė labiausiai apsaugotas, tai likusieji turėtų ruoštis“, – kalbėjo buvęs bataliono „Aidar“ kuopos vadas.
E. Dykyj taip pat sakė, kad Toropeco arsenale buvo laikomi labai dideli kiekiai raketų „Grad“, taip pat, pasak Ukrainos Gynybos ministerijos vyriausiosios žvalgybos valdybos, S-300, originalios raketos „Iskander‘ams“ ir „beveik visos Rusijai perduotos tokių raketų korėjietiškos kopijos, vadinamosios KN-23.
„Apskritai, manau, kad iš karto nesužinosime, kiek ten visko buvo, nes žinomas bendras kiekis– 30 tūkst. tonų šaudmenų“, – pridūrė jis.
Kas žinoma apie ataką prieš amunicijos sandėlius Toropece
Rugsėjo 18-osios naktį Rusijos mieste Toropece po bepiločių orlaivių atakos kilo gaisras ir prasidėjo amunicijos detonacija. Tverės srities gubernatorius Igoris Rudenya įsakė evakuoti dalį vietos gyventojų. Liudininkai pranešė apie didelius gaisrus, sprogimus ir apgadintus pastatus.
Pasak Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos Kovos su dezinformacija centro vadovo Andrejaus Kovalenko, šaudmenų sandėlyje Toropeco mieste buvo laikomos daugkartinio raketų paleidimo įrenginių (MLRS) raketos „Grad“, S-300 ir S-400, taip pat balistinės raketos „Iskander“ ir Šiaurės Korėjos KN23.
Vėliau radijo NV šaltiniai Ukrainos saugumo tarnyboje patvirtino, kad bepiločių orlaivių ataką prieš šaudmenų sandėlį Toropece įvykdė Ukrainos Saugumo tarnyba, Vyriausioji žvalgybos valdyba ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Šaltinių teigimu ten buvo raketų kompleksams „Iskander“ ir „Tochka-U“, aviacinių bombų ir artilerijos sviedinių. Atakuojant sandėlius buvo panaudota daugiau nei 100 dronų.
Dėl gaisrų ir sprogimų Toropece, Rusijos Federacijos Tverės srityje, užfiksuota daugiau nei dešimt žemės drebėjimų. Internete buvo paskelbtos žalą Toropece patvirtinančios palydovinės nuotraukos.
Kaip pranešė Eesti Rahvusringhääling (ERR – Estijos viešasis transliuotojas) Estijos žvalgybos centro vadovas pulkininkas Antsas Kiviselgas pareiškė, kad prieš pat bepiločių orlaivių smūgį į sandėlį Toropece buvo pristatyta papildoma amunicija, kuri buvo laikoma atviroje vietoje, o ne uždarose patalpose.
A. Kiviselgas pranešė, kad per sprogimą sunaikinta 30 tūkstančių tonų šaudmenų, tai prilygsta maždaug 750 tūkstančių sviedinių.
Pasak jo, atsižvelgiant į vidutinį kovinį aktyvumą, kai Rusija per savaitę išeikvoja apie 10 000 sviedinių, tai atitinka amunicijos atsargoms dviems trims mėnesiams.
Estijos žvalgybos vadovas taip pat pažymėjo, kad šios „ netekties“ fronte poveikis taps pastebimu artimiausiomis savaitėmis.