Sausio 8 d., pirmadienį, 12 val. Seimo Kovo 11-osios Akto salėje vyko forumas „Visuomenės pilietiškumas ir sąmoningumas 1991 metais ir dabar“. Šiuo forumu buvo pradėtas 2024 m. renginių ciklas, skirtas Laisvės gynėjų dienos minėjimui.
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tardama sveikinimo žodį Seime susirinkusiems moksleiviams pabrėžė, kad tūkstančius metų kartojama tiesa, jog nesugebantys išsaugoti savo atminties, praradę istoriją, nebeturi ateities, aktuali ir šiandien.
Pasak parlamento vadovės, dauguma šio renginio dalyvių yra Nepriklausomybės vaikai, todėl mūsų valstybei svarbiausių 1991 m. vykusių įvykių negali prisiminti. Tačiau žmonių, kaip visuomenės ir tautos, atmintį suformuoja šeimos istorijos, artimųjų prisiminimai, draugų pasakojimai, knygos, kino filmai, dokumentai.
„Ne visi buvo prie Televizijos bokšto tą Sausio 13-ąją, bet per istorijas, dalyvių pasakojimus, prisiminimus, liudijimus, per nuotraukas, dokumentinę medžiagą, knygas pasijuntame visada ten buvę ir nuolat ten esantys. Tai vienas iš istorijos, leidžiančios visada mums būti kartu su tais, kuriuos prisimename, stebuklų“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Seimo narys, istorikas prof. dr. Valdas Rakutis aptarė visuomenės pilietiškumo svarbą istorinių lūžių metu. Įžvalgomis ir patirtimis apie visuomenės telkimą, savanorystės ir asmeninės iniciatyvos svarbą, pasiryžimą ginti ir gintis dalinosi įvykių amžininkai: sąjūdietė Angonita Rupšytė, buvę pareigūnai Jonas Užusienis ir Valentinas Novikovas, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos nariai – šaulys Audrius Skaistys ir atsargos plk. ltn. Rimas Litvinas. Asmeninės drąsos, ryžto ir atsakomybės santykį aptarė visuomenės veikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras, jaunimo organizacijų veiklos perspektyvas apžvelgė jaunųjų pasieniečių atstovas Marius Zemenskas, šaulių atstovas Tadas Venskūnas ir Lietuvos skautijos atstovė Gabrielė Kučytė.
Forumas rengtas prisimenant 1991 m. sausio 8-ąją, kai nepavykusiu Lietuvos parlamento šturmu prasidėjo sovietų karinė agresija prieš nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valstybę. Tą dieną Lietuvos parlamento vadovų kvietimu, visuomenės susitelkimu ir parlamento gynėjų ryžtu buvo atremtas pirmasis sovietų puolimas.
Fotoreportažas iš forumo publikuojamas šios svetainės skiltyje FOTOGALERIJA—>2024 metai.
Forumas buvo tiesiogiai transliuojamas Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“:
0:03‘33“ LRS Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen sveikinimo žodis
0:07‘55“ LRS narys prof. dr. Valdas Rakutis. Visuomenės aktyvumo svarba istorinių lūžių metu
0:29‘50“ Dienos, keitusios Lietuvą ir Lietuvos visuomenę
0:30‘07“ Sąjūdietė, viena iš Sąjūdžio akcijų koordinatorių Angonita Rupšytė. „Su Sąjūdžiu už Lietuvą“: pilietiškumo mokykla.
Pirmieji žingsniai saugant atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę.\
0:47‘26“ Buvęs ATAS darbuotojas Jonas Užusienis
0:58‘40“ Pasieniečių klubo pirmininkas Valentinas Novikovas
1:11‘20“ LŠS šaulys Gabielius Liaudanskas-Svaras. Drąsa, ryžtas, atsakomybė
1:35‘18“ Pertraukos metu susitikimas su VSAT ir VAT mažaisiais pareigūnais Vitražo galerijoje
2:08‘19“ Laisvės gynimas 1991 metais sovietų agresoriaus akivaizdoje
2:08‘47“ LŠS šaulys (ir LKKSS narys) Audrius Skaistys
2:24‘44“ LKKSS narys, ats. plk. ltn. Rimas Litvinas
Lietuvos laisvė mūsų rankose
2:38‘07“ Marius Zemenskas (Pasieniečių mokyklos vyriausiasis specialistas, būrelio veiklos koordinatorius)
2:45‘17“ Tadas Venskūnas (LŠS vado patarėjas)
3:03‘40“ Gabrielė Kučytė (Lietuvos skautijos vyriausioji skautininkė)
3:17‘55“ Pabaiga