Kariuomenės kūrėjo savanorio dim. generolo leitenanto Arvydo Pociaus įkvėptas Karo muziejus talkon kviečia viso pasaulio lietuvius
Kaunas, vasario 24 d. (ELTA). Pagrindinis projekto „Pasklidę po pasaulį“ tikslas – surinkti informaciją apie lietuvių kilmės karius, įvairiais laikais tarnavusius kitų (demokratinių) šalių kariuomenėse. Šį projektą pristatydamas, 2021-aisiais šimto metų jubiliejų pažymintis Vytauto Didžiojo karo muziejus kviečia prisidėti visus turinčius informacijos ir norinčius drauge atkurti Lietuvos kariuomenės istoriją.
„Idėja rinkti informaciją apie mūsų tautiečius karius kilo buvusiam Lietuvos kariuomenės vadui, ambasadoriui, o dabar Seimo nariui atsargos generolui leitenantui Arvydui Pociui. Jo iniciatyva jau nemažai padaryta: surinkta tekstinė ir vaizdinė medžiaga, užmegzti kontaktai su pasaulio lietuvių bendruomene ir Lietuvos kariuomenės išleisti knygos „Laisvės karžygiai“ du tomai. Tai paskatino ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojus prisidėti prie medžiagos apie lietuvių kilmės karius rinkimo. Mums kilo idėja muziejaus internetiniame puslapyje sukurti interaktyvų žemėlapį, kuriame kaip mažyčiai žiburiai atsispindėtų lietuvių kilmės karių tarnybos vietos įvairiose pasaulio šalyse. Taip gimė ir projekto pavadinimas „Pasklidę po pasaulį“, – paaiškino projekto rengėja, Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikė Greta Kučinskaitė.
Muziejaus pranešime pabrėžiama, kad projektas „Pasklidę po pasaulį“ yra tęstinis, informacija bus nuolatos atnaujinama ir pildoma. Visi jos turintys kviečiami rašyti e. paštu: pasklide.po.pasauli@gmail.com.
Muziejininkų teigimu, istorijos audros po įvairias pasaulio šalis išblaškė daugybę jaunų lietuvių – vyrų ir moterų, kurie, vykstant karams, buvo priversti tarnauti kitų šalių kariuomenėse. Kiti, būdami emigrantai, atrado namus svečiose šalyse, suteikusiose galimybę tarnauti jų kariuomenėse ir ginti tų šalių demokratines vertybes, todėl svarbu susipažinti su šių lietuvių biografijomis.
Projekto bendraautorė Vytauto Didžiojo karo muziejaus viešųjų ryšių specialistė Dovilė Andrijauskaitė pripažino, kad projekto idėjos išgryninimas ir įgyvendinimas truko kelis metus, kadangi reikėjo sukurti lengvai valdomą, aiškią struktūrą turintį virtualų pasaulio žemėlapį bei susisteminti turimą informaciją.
„Džiaugiamės šį projektą paskelbę muziejui minint savo 100 metų jubiliejų. Tikimės, kad prie jo prisidės ne tik Lietuvoje gyvenantys žmonės, bet ir lietuvių bendruomenės užsienyje. Tikime, kad visi kartu galime ne tik papildyti istoriją, bet ir ugdyti pilietišką bei patriotišką visuomenę. Būsime stipresni, žinodami savo šaknis ir išmanydami istoriją“, – sakė Vytauto Didžiojo karo muziejaus atstovė.