Kova už laisvę nebūna svetima

Gegužės 11 d. vakarą LRT Plius rodė dokumentinį filmą „Už jūsų ir mūsų laisvę“ – gyvą Lietuvos ir Ukrainos kovos prieš postsovietinę Rusijos imperiją dokumentinę chrestomatiją.

Kova už valstybės nepriklausomybę ir jos gynimas filme parodytas per jautrias įvykių dalyvių istorijas, jų apmąstymus ir išvadas. Ukraina ir Lietuva turi daug daugiau priežasčių tolimesniam bendradarbiavimui, nei apie tai gali žinoti eilinis pilietis. Filmas „Už jūsų ir mūsų laisvę“ –formuoja pilietinę savimonę ir atsakomybę, sudaro prielaidas pasididžiavimui ir tarpusavio pagarbai.

Filmo pagrindiniai veikėjai – politikai, diplomatai, diasporos atstovai, kariai, savanoriai, eiliniai žmonės – iš Lietuvos ir Ukrainos dalijasi prisiminimais apie mūsų šalių draugystę, bendrą kovą už SSRS okupuotos Lietuvos nepriklausomybę 1991 metais, ukrainiečių indėlį į šią sunkią akistatą.

Taip pat filme paliečiama 2014-ųjų Maidano tema, atvira Rusijos agresija prieš Ukrainą, Krymo okupacija bei Rusijos saugumo pajėgų įsiveržimas į dalį Luhansko ir Donecko regionų. Filmas pasakoja ir apie Lietuvos savanorius, kurie tuomet organizavo pagalbą Ukrainos kariuomenei. Lietuvos vyriausybė pirmoji atsiuntė lėktuvus padėti sužeistiems Ukrainos kariams ir savanoriams, kad jie būtų laiku evakuoti ir išgelbėti.

Šio filmo premjera Kyjive Lietuvos ambasadoje įvyko 2021 m. gruodžio 8 d. minint Lietuvos ir Ukrainos diplomatinių santykių 30-metį. Pasak ukrainiečių režisierės L. Artiuginos, dokumentinis filmas „Už jūsų ir mūsų laisvę“ yra Ukrainos padėka Lietuvai už neįkainojamą ilgalaikį indėlį ir pagalbą Ukrainos žmonėms.

„Šis projektas gimė Lietuvos 100-mečio metais. Tai – Lietuvos ir Ukrainos draugystės projektas. Taip jį ir pavadinome – „Už jūsų ir mūsų laisvę“. Kokia šios draugystės paslaptis, kokio pobūdžio mūsų santykiai? Mes aiškinsime ir ieškosime atsakymo į šiuos klausimus“, – filmo įžangoje sako režisierė, nevyriausybinės organizacijos „Naujasis Donbasas“ projektų vadovė.

Prie filmo sumanymo yra prisidėjęs ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius, parėmęs režisierės L. Artiuginos apsilankymą Lietuvoje 2019-aisiais ir pasiūlęs jai pabendrauti su 1991-aisais Lietuvos Parlamentą gynusiais ukrainiečiais – LKKSS VAS garbės nariais.

Filmą „Už jūsų ir mūsų laisvę“ (rež. Larisa Artiugina, 2021 m.) galima peržiūrėti
LRT mediatekoje (teriekia suaktyvinti šią nuorodą)
arba originalo kalba su subtitrais anglų kalba:

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga, VAS nariai, VAS veikla.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *