Lietuvos Kariuomenės Kūrėjai Savanoriai Laisvės Gynėjų Dienos – Sausio 13-osios – minėjimuose Vilniuje

2015 m. sausio 12 d. 13.00-16.00 val. Vilniuje, Seimo Kovo 11-osios Akto salėje, įvyko Laisvės gynėjų susitikimas (konferencija). Pranešimus skaitė: pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Vytautas Landsbergis (pranešimo tema „Ginti ir gintis“); Lietuvos Parlamento gynėjas, buvęs Ukrainos savanorių bataliono „Aidar“ kuopos vadas dr. Evgen Dykyj („Už mūsų ir jūsų laisvę“); plk. Raimondas Vaikšnoras („Mokomasis junginys“; pranešimas ruoštas kartu su brg. gen. Česlovu Jezersku); dim. plk. Vitas Antanas Kelevišius („Utenos savanoriai“); mjr. Petras Ročius („Telšių savanoriai“); jaunoji šaulė Sigita Bendikaitė („Lietuvos didvyrių apgintos vertybės“);

Nepriklausomybės gynėjų sąjungos pirmininkas Arnoldas Kulikauskis; vėliau vyko kitų Lietuvos Laisvės gynėjų pasisakymai (15.30-15.50 ir 16.20– 19.00 val.). Renginį-konferenciją organizavo Nepriklausomybės gynėjų sąjunga (NGS). Norėtųsi pasidžiaugti ir pasididžiuoti, kad iš visų 8-ių skaičiusių pranešimus, prof. V. Landsbergis, plk. R. Vaikšnoras ir NGS pirminkas A. Kulikauskis yra ir mūsų, LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus, nariai. Renginyje dalyvavo ir pranešimų klausėsi (kai kurie ir papildomai pasisakė) nuo 50 iki 70 LKKSS VAS narių. Renginyje gausiai dalyvavo ir kitų LKKSS skyrių nariai.
Vėliau, 16.10–16.40 val., LKKSS VAS nariai stojo Parlamento galerijoje į Laisvės gynėjų rikiuotę (virš 50 narių). Mūsų skyriaus nariai (su kasdiene uniforma, su juodos ar samaninės spalvos uniformomis ir berete, ar civiliai apsirengę) „įsiliejo“ į to meto (t.y. 1991 metais) buvusius būrius: Apsaugos būrį, Krašto apsaugos sistemos būrį, Pasieniečių būrį, Lietuvos Sąjūdžio būrį, Vilniaus karių savanorių būrį ir kt.
Dar vėliau, vakare, nuo 19.00 val. Vilniaus savanoriai kūrėjai stebėjo ceremonialą, o nuo 19.30 val. dalyvavo Sąjūdžio valandoje prie atminimo laužo Nepriklausomybės aikštėje, šalia Lietuvos Respublikos Seimo rūmų. Čia rinkosi tik patys ištikimiausi renginio dalyviai, kadangi oras dalyvių labai nelepino: siautė įkyrus vėjas, nuolatos krito šlapdriba. Bet visų veiduose švietė tiek gilus susimąstymas, prisimenant to meto įvykius, tiek pergalės jausmas.
Tos dienos šventinis renginys Vilniaus savanoriams kūrėjams baigėsi „Tradiciniame Laisvės gynėjų susitikime Vilniaus įgulos karininkų ramovėje“ (nuo 20.30 val.). Čia, po stogu, šiltai, bendražygiai dalijosi prisiminimais, pasakojosi ką nuveikė per tuos metus, kol buvo nesimatę (kai kurie tik čia susitinka savo bendražygius po metų ar kelių).

2015 m. sausio 13 d. 10 val. iki 20 LKKSS VAS narių dalyvavo Iškilmingame Laisvės gynėjų dienos minėjime ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijoje Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios Akto salėje (su oficialiais kvietimais).
Vėliau, 12 val. iki 20 LKKSS VAS narių dalyvavo Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje: buvo suformuota tradicinė LKKSS VAS narių rikiuotė su vėliava (vėliavnešys Rimantas Šileikis). Su juodomis beretėmis rikiuotėje stovėjo 11 narių, kiti – su kasdiene uniforma.
13.30 val. įvyko Sausio 13-osios aukų pagerbimas Antakalnio kapinėse. LKKSS VAS valdybos įgalioti nariai Sergejus Makejevas ir Vytautas Račkauskas, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių vardu padėjo gėlių krepšelį prie Sausio 13-osios aukų memorialo. LKKSS VAS delegaciją papildė ir sustiprino mūsų svečias, Lietuvos Parlamento gynėjas, buvęs Ukrainos savanorių bataliono „Aidar“ kuopos vadas dr. Evgen Dykyj su didele puokšte baltų rožių. LKKSS VAS delegacija į Antakalnio kapines įžengė iškart už užsienio šalių karinių atašė, po jos rikiavosi kitos visuomeninės organizacijos (ta pačia tvarka buvo padėtos ir gėlės). Kad gėles deda „Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai“ buvo paskelbta oficialiai. Visi trys „LK kūrėjų savanorių delegacijos“ atstovai buvo su juodomis beretėmis ir kokardomis – „LKKSS narystės atpažinimo ženklu“ (S. Makejevas su juoda uniforma, V. Račkauskas – juodu kostiumu, o svečias, ukrainietis E. Dykyj – Ukrainos karine lauko uniforma).
Norime padėkoti KAM Protokolo skyriaus vedėjai Salvinai Taukinaitienei, kad ji oficialiai įtraukė į Sausio 13-osios aukų pagerbimo programą LK kūrėjus savanorius; LKKSS VAS valdybos nariui Audriui Vareikiui už gėlių krepšelio nupirkimą ir delegacijos organizavimą; LKKSS Šiaulių apskrities skyriaus pirmininkui Antanui Kliunkai už dovaną – juodą beretę su kokarda – savanoriui ukrainiečiui E. Dykyj.
Pranešimą parengė ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga, VAS nariai.
  1. Šaunu matyti gausiai vyrus dalyvaujant pergalės renginiuose. Šaunu ir tai, kad net per televiziją kariuomenės kūrėjus lengva išskirti iš minios, o KAM protokolo skyrius jau įprato mus paminėti. Viso to prasmė juk parodyti jaunajai kartai ir ,,tribūnų didvyriams”, kad ne visi buvo bendra protestuotojų masė, kad dalis buvo pasiryžę eiti iki galo, kad dalis savo pareigos nepabaigė tik sausio 13-osios naktimi. Buvome, esame, būsime!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *