Ministerija ieško galimybių neiškeldinti A. Kentros ir „Miško brolių“ draugijos

Kovo 3 dieną Lietuvos Respublikos finansų ministerijos interneto svetainėje paskelbta tokia informacija (kalba netaisyta, tik paspalvinta):

Finansų ministerija sudarė galimybės „Miško brolių“ draugijai tęsti laisvės kovotojų veiklos įprasminimą

Pasiekus informacijai, jog „Miško brolių“ draugija teikia apeliaciją Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimui, finansų ministrė Gintarė Skaistė pažymi, jog surastas sprendimas, kaip būtų galima nepažeisti teisėtų sprendimų ir Draugijai tęsti savo veiklą.

„Draugijai pasiūlėme sprendimą – patalpas patikėjimo teise perduoti valstybės įstaigai, vykdančiai veiklas, artimas muziejaus, atminties išsaugojimo veikloms, kuri muziejaus veiklai vykdyti,  savo ruožtu, panaudos teise maksimaliam terminui patalpas perduotų „Miško brolių“ draugijai. Jei šis veiklos modelis bus priimtinas, ieškosime finansinių išteklių aplinkos, gerbūvio sutvarkymui ir muziejaus įkūrimui valstybės biudžeto lėšomis. Šis sprendimas leistų gerbiamam Albinui Kentrai likti patalpose, o „Miško brolių“ draugija, bendradarbiaudama su patalpas perėmusia įstaiga, galėtų įprasminti laisvės kovotojų ir partizanų veiklą, sukurdama ekspozicijas ir viešąsias erdves visuomenei“, – pažymėjo finansų ministrė G. Skaistė.
Anot ministrės, įstaiga, kuriai būtų galima perduoti „Miško brolių“ patalpas, galėtų būti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, jei pats A. Kentra sutiktų su tokiu pasiūlymu – jis galės pasirinkti, kokia valstybės įstaiga jam atrodo tinkamiausia.
„Intensyviai konsultavomės su ekspertais ir siūlome sprendimą, kad Draugijos veikla galėtų ir toliau būti tęsiama. Jokiu būdu nekalbame apie iškeldinimo scenarijų, suprantame „Miško brolių“ misiją visuomenėje saugant istorinę Lietuvos atmintį bei gerbiamo A. Kentros indėlį“, – teigė ministrė G. Skaistė.
Finansų ministerija kartu pažymi, jog perduodama neatlygintinai naudoti pastatus, skirdama jų rekonstrukcijai finansavimą, valstybė visada rėmė „Miško brolių“ idėją – įkurti šiuose pastatuose muziejų partizanų, laisvės kovų dalyvių, savanorių istorinei atminčiai pagerbti.
Tikimasi, kad pasiūlymui pritars ir Draugija, o valstybė per patalpas perėmusią įstaigą prisidės prie  laivės kovotojų atminimo įprasminimo ir įamžinimo. Suderinus visų suinteresuotų šalių lūkesčius, sprendimų projektai dėl patalpų perdavimo ir tolesnio panaudojimo bus pateikti Vyriausybei.
Finansų ministerija, taip pat pažymi, kad negali kalbėti apie nuosavybės įteisinimą Draugijai, nes toks sprendimas nebūtų teisėtas – pagal dabartinius įstatymus ir valdymo praktikas yra įdiegta labai daug saugiklių, todėl toks nuosavybės įteisinimas Draugijai, deja, neįmanomas.

Portalo respublika.lt publikacijoje „A.Kentros neiškeldins, bet pastato neatiduos“ (aut. J. Gafurova) rašoma:

Albino Kentros advokatas Saulius Dambrauskas sako, kad jeigu valstybė persigalvojo ir nori susigrąžinti draugijai perduotą pastatą, gali susigrąžinti tik tiek, kiek suteikė. „Manau, tokiu atveju teisinga būtų valstybei susigrąžinti tai, ką ji perdavė – tuos griuvėsius, apie 20 proc. dabartinio pastato. Tiek, kiek ir buvo perduota draugijai, pripažįstant, kad teisėtas statytojas ir yra pati draugija. Taip buvo galima klausimą išspręsti, aš netgi buvau parengęs ir pateikęs tai numatančius Vyriausybės nutarimo pakeitimo projektus.
Dabar ministerijos rodoma iniciatyva yra sveikintina, tačiau daugiau teisingumo į situaciją tai neįneš. Žinoma, norėsime pradėti derybas, tačiau reikia suprasti, kad dabar siūlomas variantas – politinis sprendimas. Pasikeitus politinei valdžiai ir sprendimas gali pasikeisti, o sudaryta panaudos sutartis gali būti nesunkiai nutraukta. Net ir maksimalus panaudos terminas yra dešimt metų.
Žinoma, jog taikus susitarimas galimas bet kurioje teismo stadijoje. Tačiau ministerijos dabar siūlomame variante trūksta teisinių garantijų. Susitarimą turėtų tvirtinti teismas taikos sutartimi, o Vyriausybė įsipareigotų pastatą perduoti panaudai. Taikos sutartis negali būti pažeidžiama nė vienos pusės.
Man, kaip teisininkui, labiausiai skaudu, kad teisingumo vykdymo funkciją, kurią turėtų vykdyti teismai, tarsi perėmė Vyriausybė, bandydama teisingai išspręsti klausimą. Tai diskredituoja pačius teismus. Dėl to apmaudu, kad mūsų skundžiamas sprendimas gali likti galioti”.

Vilniaus miesto apylinkės teismas sausio 29 dieną priėmė sprendimą iškeldinti A. Kentrą ir jo įkurtą „Miško brolių“ draugiją iš pastato Totorių g. 9/Labdarių g. 10 Vilniuje ir atmetė „Miško brolių” priešieškinį, kuriuo ši prašė draugiją pripažinti dalies šio statinio statytoju ir naujai draugijos pastatytą statinio dalį leisti įregistruoti draugijos vardu.

Paskelbta Naujienos, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *