Paminint Sausio 13-ąją – naujienų suvestinė (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 pranešimai)

2013-01-12 LKA ir LKKSS renginys Seime. Foto K. Dijoko1) 2014 m. sausio 10 d. LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus valdybos pirmininkas ats. mjr. Albertas Daugirdas dalyvavo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos organizuotame interaktyviame edukaciniame renginyje ,,Sausio 13-oji. Ko galime pasimokyti?“ Jau ketvirtą kartą Seimo Konstitucijos salėje trečio kurso kariūnai pristatinėjo savo sprendimus kaip jie gintų Aukščiausiąją Tarybą 1991 m. ir 2014 m. sąlygomis, tokiu būdu gyvai susiliesdami su istorija ir lavindami karinį mąstymą. Pranešimus ir savo pastebėjimus kariūnams pateikė ne tik VAS valdybos pirmininkas, bet ir Seimo tarnautoja, Sąjūdžio senbuvė Angonita Rupšytė bei Nepriklausomybės gynėjų sąjungos pirmininkas, ats. plk. Jonas Gečas. A. Daugirdo ir mjr. Gintauto Jakščio (LKKSS VAS narys) inicijuotame renginyje šiais metais dalyvavo ir dar du LKKSS VAS nariai, LKA tarnaujantys kariai – plk. ltn. Valerijus Šerelis ir kpt. Paulius Diliūnas. Taigi, tai dar vienas puikus pavyzdys, kaip kariuomenės kūrėjai gali perteikti savo patirtį jaunajai vadų kartai bei priminti, kad mūsų – kariuomenę kūrusių – dar negalima ,,nurašyti“.2014-01-10 LKKSS VAS padėjo gėles memoriale Antakalnio kapinėse. Foto V. Račkausko     2) 2014 m. sausio 10 d. Antakalnio kapinėse, prie memorialo Sausio 13-iosios aukoms LKKSS Vilniaus apskrities skyriaus atstovai ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas ir ats. mjr. Albertas Daugirdas padėjo gėlių pagerbdami žuvusius už Lietuvos laisvę.


rsz_dsc_0095      3) 2014 m. sausio 12 d. Laisvės gynėjai – LKKSS VAS nariai – dalyvavo Sausio 13-osios paminėjimo renginiuose Seimo rūmuose.


 

rsz_dsc_0297      4) 2014 m. sausio 13 d. LKKSS VAS nariai rikiavosi Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje.


DSCN3291

5) 2014 m. sausio 13 d. Jonavos ,,Neries“ pagrindinėje mokykloje ats. mjr. A. Daugirdas 80-čiai moksleivių ir mokytojų pasakojo apie AT gynybą.

________________________________________________

6) 2014 m. sausio 13 d. Alytaus miesto teatro didžiojoje salėje vyko Sausio 13-osios žygdarbiui skirtos knygos ,,Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“ pristatymas. Renginys tęsėsi diskutuojant tema ,,Kuo reikšminga sausio 13-oji šiandienos Lietuvai?“. LKKSS VAS atstovavo ats. plk. Arūnas Dudavičius ir plk. ltn. Gintaras Jurčiukonis.

Informaciją parengė ats. mjr. Albertas Daugirdas

________________________________________________

rsz_dscf41377) Trakų rajono, Lentvario miesto bibliotekos vedėjos Kristinos Mečkovskos ir fotomenininko, 1991 m. „Sausio įvykių“ dalyvio, Alfredo Girdziušo kvietimu renginyje „Sausio 13-osios atminimo popietė. Nežinomi didvyriai“ dalyvavo Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyriaus (LKKSS VAS) narys ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas ir Lietuvos kariuomenės savanorių draugijos (LKSD prie LKRKA) pirmininkas ats. gr. Dainius Gudelis (pastarasis yra taip pat ir LKKSS VAS narys).

2014 m. sausio 13 d. renginys vyko Lentvario miestelio bibliotekoje (Fabriko g. 2), klausytojai – Lentvario lietuviškos Motiejaus Šimelionio gimnazijos ir lenkiškos Henriko Senkevičiaus vidurinės mokyklos moksleiviai (viso 38 įvairaus amžiaus moksleiviai, dalyvavo savanoriškumo principu), 4-ios bibliotekos darbuotojos ir 3 suaugę skaitytojai, tuo metu užėję į biblioteką.

Pirmiausia buvo pademonstruotas 45 minučių trukmės dokumentinis filmas apie 1991 m. „Sausio įvykius“ (tuo metu pranešėjai V. Račkauskas ir D. Gudelis dalyvavo Vėliavos pakėlimo ceremonijoje Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, 13-os LKKSS narių rikiuotėje). Po to V. Račkauskas dalijosi asmeniniais prisiminimais apie šiuos „Sausio įvykius“ Vilniuje, prie tuometinės Aukščiausiosios Tarybos rūmų (dabar – Seimo rūmai), Radijo ir televizijos komiteto pastato ir Televizijos bokšto (pastarąjį gynybos objektą išorėje saugojo šturmuojant priešiškajai sovietų „Alfos“ grupei). D. Gudelis skaitė sutrumpintą paskaitą apie savanorius ir savanorystę, nuo Saulės ir Žalgirio mūšių laikų iki 1991 m. „Sausio įvykių“.

Po renginio, bibliotekos darbuotojoms vaišinant pranešėjus kava, su jais susipažinti atvyko Lentvario seniūnas Vytas Rukšėnas. Ir vėl kilo bendra, gyva diskusija apie tuos įsimintinus 1991 m. įvykius.

Renginio metu aktyviausiems Lentvario moksleiviams, bibliotekos darbuotojoms ir seniūnui buvo padovanoti atminčiai 2014 m. kišeniniai kalendoriai, pačiai bibliotekai ir seniūnijai – sieniniai kalendoriai su LKKSS VAS atributika.

Apie susitikimą 2014-01-16 paskelbtas R.Minkevičienės ir K.Mečkovskos straipsnis portale 15min.lt ,  2014-01-25 antrašte „Nežinomi didvyriai” išspausdintas Lentvario miesto laikraštyje „Klevų alėja”

Informaciją parengė ats. ltn., dr. Vytautas Račkauskas


rsz_p12902158) Sausio 14 d. Juozo Vitkaus inžinerijos batalione (toliau – JVIB) viešėjo ats. mjr. A. Daugirdas. Šiandien buvęs Lietuvos kariuomenės karininkas ir vienas iš Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo (toliau – AT-AS) gynėjų atstovauja Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungai Vilniaus apskrities skyriui arba kaip jis pats juokaudamas sako „vyrams juodais drabužiais“. Atsargos karininkas bataliono kariams skaitė paskaitą apie AT-AS gynybą kruvinųjų sausio įvykių metu.

Prieš 23 metus ats. mjr. A. Daugirdą, tuo metu buvusį Pedagoginio instituto studentą, kaip ir daugelį kitų aukštųjų mokyklų klausytojų, prie AT-AS pakvietė pareiga ginti demokratišku būdų 1990 m. vasarį išrinktą Lietuvos Respublikos parlamentą ir naujai atkurtos Lietuvos Respublikos suverenitetą. Po kovo 11 d. Nepriklausomybės atkūrimo akto, įtampa šalyje augo su kiekviena diena, įvairios kolaborantų grupuotės rengė dažnas provokacijas, su tikslu užimti Lietuvos Respublikos parlamento rūmus ir niekais paversti Tautos pastangas būti nepriklausomiems. Ilgą laiką užsienio valstybės nepripažino Lietuvos valstybės suvereniteto, tačiau po sausio įvykių pasaulis pamatė rytietišką „humanizmą“ ir visiems buvo aiški „draugingų“ Sovietų sąjungos respublikų „brolybė“ bei kas labiausiai vienija. Ats. mjr. A. Daugirdas trumpai pristatė 1991 m.  politinę situaciją ir AT-AS gynybos planus, svarbiausias lektoriaus akcentas – tai, kad sausio pradžioje spontaniškai susiorganizavusi piliečių demonstracija vėliau pavirto į planingą ir sumaniai parengtą gynybą.

JVIB vadas plk. ltn. Arūnas Dzidzevičius dėkojo  ats. mjr. A. Daugirdui už pravestą paskaitą ir pridūrė: „Jeigu tuomet nebūtų Jūsų, tai tikriausiai šiandien nebūtų ir mūsų.“  Visiems šiandieną aišku, kad tik tikinčių valstybės ateitim žmonių dėka, pasiryžusių aukotis vardan Tėvynės laisvės ir nepriklausomybės, šiandien mes turim galimybę kurti ir puoselėti savo nuo nieko nepriklausomą Lietuvos Valstybę.

Informaciją parengė kpt. Irmantas Genevičius

PASTABA. Daugiau nuotraukų galima rasti Fotogalerijoje – Sausio įvykių paminėjimo kronika 2014.

Paskelbta Naujienos.
 1. Oi neverk, motušėle, kad jaunas sūnus
  Eis ginti brangiosios Tėvynės!
  Kad pavirtęs kaip ąžuolas girių puikus
  Laus teismo dienos paskutinės.

  Taip nelaužyk sau rankų, kaip beržo šakas
  Kad laužo užrūstintas vėjas;
  Tau dar liko sūnų, kas Tėvynę praras,
  Antros neišmels apgailėjęs.

  Ten už upių plačių žiba mūsų pulkai:
  Jie mylimą Lietuvą gina;
  Kam nusviro galva, tam Dangaus angelai
  Vainiką iš diemantų pina.

  Daugel krito sūnų kaip tų lapų rudens:
  Baltveidės oi verks, nes mylėjo!
  Bet nei bus, nei tekės Nemune tiek vandens,
  Kiek priešų ten kraujo tekėjo.

  Vedė Vytautas ten didžiavyrių pulkus
  Ir priešų sulaužė galybę:
  Už devynias marias, už tamsiuosius miškus
  Išvarė kryžiuočių galybę.

  Saulė leidos raudona ant Vilniaus kapų,
  Kai duobę kareiviai ten kasė,
  Ir paguldė daug brolių greta milžinų,
  O Viešpats jų priglaudė dvasią.

  Oi neverk, motušėle, kad jaunas sūnus
  Eis ginti brangiosios Tėvynės!
  Kad pavirtęs kaip ąžuolas girių puikus
  Laus teismo dienos paskutinės.

  /Maironis/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *