Ar Lietuva dėl savo gynybos daro viską, ką gali?

Lietuva labai daug laiko ir energijos išeikvoja skųsdamasi dėl Vokietijos nenoro dislokuoti šalyje visą brigadą, vietoje to, kad pati imtųsi atsakingų žingsnių gynybos ir atgrasymo stiprinimui. Pavyzdžiui, rezerve esantys kariai nėra treniruojami, trijų Baltijos šalių ginkluotė yra skirtinga, pirkimai visai nederinami, „Rail Baltica“ geležinkelis vis dar nepabaigtas, nors ši infrastruktūra yra būtina, jeigu sąjungininkai turėtų atgabenti didelius kiekius sunkiosios technikos.
Tokią kritiką Lietuvai kovo 24 d. Seimo rūmuose vykusioje konferencijoje „Vilniaus saugumo forumas 2023. Atgrasymas susivienijus“ išsakė buvęs JAV karinių pajėgų Europoje vadas, atsargos generolas leitenantas Ben HODGES.

Moderatorė, informacinio karo ekspertė iš JAV Molly McKEW:
Kalbant apie galimos agresijos atgrasymą ir pasirengimą gynybai ar Baltijos valstybėse daroma pakankamai? Ar Lietuvoje nuo 2014 m. pasirengta gynybai, taip pat ir atsižvelgiant į pastaruosius įvykius Ukrainoje?

Ben HODGES:
Lietuva, žinoma, yra viena iš tų šalių, kuri nuo pat pradžių padidino savo gynybos biudžetą iki 2% BVP. Bet dabar suprantame, kad tų 2% jau nebeužtenka. Iš vis klausimas, ar Lietuva yra pasirengusi save ginti. Aš turėčiau pasakyti, kad ne. Net jei čia būtų vokiečių divizija, ne tai yra svarbiausia. Svarbiausia, ką jūs Lietuvoje darote stiprindami savo gynybą. Remiantis Vašingtono (Šiaurės Atlanto) sutarties 3-uoju straipsniu (visi žino 5-ąjį straipsnį, jog jei užpuolama viena valstybė aljanso narė, tai reiškia, kad užpuolamos visos valstybės NATO narės) valstybė narė turi būti pasirengusi pati gintis ir padėti gintis kitoms valstybėms narėms. Tad aš norėčiau paklausti parlamento narių, gaila, kad jų čia nėra, kaip sekasi bendradarbiauti su Lenkija? Sakyčiau, kad nelabai gerai. Lenkija yra didelis, tvirtas kaimynas jūsų Pietuose. Ir, kalbant apie Suvalkų koridoriaus apsaugą, jums neužteks vien tik Šaulių sąjungos pagalbos. Jums reikės integruotis su lenkais, taip pat integruoti į gynybą vokiečių kovinį vienetą ir amerikiečių batalioną. Manau, apie tai turi diskutuoti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.
Man tikrai labai patinka lankytis čia, Lietuvoje. Bet per tą dešimtį metų taip niekuomet ir nepajutau, kad čia būtų rūpinamasi didinti visuomenės pilietinį atsparumą, kuris koreliuoja su valia gintis. Būtent tokį jausmą teko patirti Suomijoje, kur tikrai labai rimtai žvelgiama į grėsmę. Aš tiesiog to čia nejaučiu. Galėčiau lažintis, kad tikriausiai nėra net 5 proc. žmonių Lietuvoje, kurie būtų parengę savo namus tiesiog blogiausiam atvejui. Kokie pasiruošimai buvo įgyvendinti? Manau, kad Lietuvoje yra apie 120 tūkst. rezervistų, kurie yra kažkokiuose sąrašuose ir kurie nė karto nebuvo iškviesti pratyboms. Formaliai jie yra sąrašuose, bet čia kaip tik ta gynybos dalis, su kuria dar nieko nebuvo daroma. Tarkime, kad aš klystu, sumažinkime skaičius dvigubai, galbūt yra 60 tūkst. rezervistų. Betgi kalba eitų apie kokias 12 brigadų. O jūs norite, kad čia atvyktų vokiečių kariai, patys turėdami tiek daug brigadų. Politinei valdžiai reikėtų apie tai pagalvoti.
Karinis mobilumas. Galimybė judėti kuo greičiau, greičiau nei Rusijos Federacijos pajėgos. Kiek mes jau dirbame su „RailBaltica“ projektu? Jis vis dar nebaigtas. Tai tikrai neįtikėtina. Tai yra ta infrastruktūra, kuri padėtų atgabenti tankus į Baltijos valstybes, tankus, taip pat sunkiąją  amuniciją. O šis geležinkelis vis dar nebaigtas.
Šį rytą girdėjau tris kalbėtojus, visi labai geri, tačiau nė vienas iš jų nepasakė, kad štai ką mums, lietuviams, reikia daryti. Visi jie kalbėjo apie tai, ko reikia daugiau iš išorės.
Galiausiai, aš niekad nesupratau… Na, aš suprantu, bet mane tai vis tiek nervina. Estija, Latvija ir Lietuva beveik neturi vienodos ginkluotės. Jūs negalite pasinaudoti vienas kito ginkluote. Kaip gali trys šalys, esančios tokio dydžio kaip Estija, Latvija ir Lietuva… Jūs negalite sau leisti turėti trijų skirtingų rūšių haubicų ar trijų skirtingų rūšių šarvuotos technikos. Aš nesu prieš Vokietijos brigados dislokavimą. Kai vokiečiai pasirodys, jūs galėsite būti tikri, kad bus gerai, bet prieš piktindamiesi, kur ta žadėtoji vokiečių brigada, jūs galėtumėte verčiau galvoti, kaip geriau suderinti savo ginkluotes.

Moderatorė pastebėjo, jog ir amerikiečiai galėtų pagalvoti, kaip savo geležinkelius susitvarkyti…

Konferencijos vaizdo įrašas:

Konferencijos programa

Konferencijos vaizdo įrašas su vertimu į lietuvių kalbą:

Paskelbta Naujienos, Pilietinė gynyba, Rusijos agresija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *