Kaune paminėtos pirmosios viešos Lietuvos kariuomenės priesaikos 100-osios metinės

1919 m. gegužės 11 dieną pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika įvyko Kaune, Rotušės aikštėje, kur iškilmingoje ceremonijoje priesaiką „nesigailėdamas savo sveikatos nei gyvasties ligi paskutinio kraujo lašo ginti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“ davė pirmieji šalies savanoriai, o didžioji dalis savanorių tuo metu jau kovėsi su priešu Nepriklausomybės kovose.
Minint šią sukaktį 2019 m. gegužės 11 dieną, Lietuvos kariuomenės padaliniai žygiavo Kauno gatvėmis, Krašto apsaugos sistemos ir kariuomenės pajėgų vadovybė, Kauno gyventojai ir miesto svečiai padėjo gėles Istorinės Prezidentūros kiemelyje, vėliau susirinkusieji stebėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių priesaikos ceremoniją. Ceremonijoje dalyvavo ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos rikiuotė, suformuota iš LKKSS Kauno,  Marijampolės, Šiaulių Utenos  skyrių narių.
„Savanoriai buvo ir išlieka svarbiausia Lietuvosų kariuomenės atrama, petys į petį dalyvaujantys pratybose su kariais profesionalais ir stojantys tarnybon tarptautinėse operacijose. Esate būtina Lietuvos kariuomenės augimo ir stiprėjimo sąlyga bei šviežias jos kraujas“, – sakė renginyje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
„Susidarius palankiai situacijai po Pirmojo pasaulinio kašro šią galimybę mūsų protėviai išnaudojo tinkamai. Paskelbę apie atkuriamą Lietuvos valstybę ir sukūrę savo kariuomenę, prieš 100 metų šioje aikštėje rikiavosi Lietuvos karių būriai, sudaryti iš savanorių, pasiryžusių ginti atkurtą Lietuvos valstybę ir žūti dėl jos laisvės. Lietuvos žmonės nepabijojo imtis atsakomybės už savo atkuriamą valstybę. Svarbiausia ir didžiausia tos atsakomybės išraiška tapo prisijungimas prie jaunos Lietuvos kariuomenės”, – renginio metu sakė LKKSS VAS narys, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas brigados generolas Raimundas Vaikšnoras.
Parodomąją programą Kauno Rotušės aikštėje surengė ir Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa, grojo Karinių oro pajėgų orkestras.

1919 m. vasario 16 d. kai kuriose Lietuvos vietovėse jau buvo surengti kariuomenės paradai, tačiau gegužės 11-ąją vykusi pirmoji vieša Lietuvos kariuomenės priesaika laikoma pirmuoju oficialiu Lietuvos kariuomenės pristatymu, nes renginyje dalyvavo ir užsienio šalių atstovai iš JAV, Anglijos, Prancūzijos ir Vokietijos. Po priesaikos Kaune kariai buvo prisaikdinti ir kitose įgulose ir pačiame fronte, tiesa, dėl intensyvių kovų ginant šalies nepriklausomybę kai kurie Lietuvos savanoriai žuvo taip ir nespėję prisiekti.

Pagal kam.ltm.kauno.diena.lt informaciją

Paskelbta LKKSS veikla, Naujienos.
  1. O kur buvo tikrųjų Lietuvos kariuomenės kūrėjų, signatarų – rentininkų ir mokslo daktarų, vadovaujamas gausiausias (net 250) LKKSS Vilniaus skyrius ?!

  2. Ir dar klausimas: kodėl atsirado žodis ,,viešos”?. Iki 1919.05.11Lietuvos kariuomenėje nevyko nei viešų, nei neviešų priesaikų, savanoriai kovėsi ir žuvo be jokios priesaikos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *