Lietuvos kariuomenės dieną prisiminta ir prieš 30 metų Kaune duota pirmųjų savanorių priesaika

Lietuvos kariuomenės diena šiemet paminėta kiek kitaip nei įprasta. Koronaviruso pandemijos valdymo prevencinės priemonės pakeitė tradicines  minėjimo programas ir šventines ceremonijas.

Ryte Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, Kaune, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys prie Nežinomo kareivio kapo ir liepsnojančios ugnies padėjo gėlių. Prisiminta, kad Lietuvos Vyriausybės 1918 m. lapkričio 23 d. priėmė pirmąjį įsakymą dėl Lietuvos kariuomenės organizavimo. Šiais metais minime jau 102-ąsias Lietuvos kariuomenės, kurios ištakos siekia Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariaunas, įsteigimo metines.
Prisiminta ir prieš 30 metų Kaune duota atkurtos Lietuvos pirmųjų savanorių priesaika ir pirmasis karinis paradas.
Atkurtos Lietuvos kariai savanoriai parodė visam pasauliui ir, visų pirma, sovietų okupantams savo nenugalimą ryžtą siekti Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės, kad esame ištikimi šūkiui – „Buvome, esame, būsime“!

LRT „Panoramos“ reportažas:

Vilniuje Lietuvos kariuomenės Ordinariato pagrindinėje Šv. Ignoto bažnyčioje Lietuvos kariuomenės ordinariato apaštalinis administratorius arkivyskupas Gintaras Grušas aukojo Šv. Mišias ir pašventino Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vėliavą.

Šv. Mišių LRT transliacijos vaizdo įrašas:

Po pietų Vilniuje dislokuotame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione (GŠB) surengtoje iškilmingoje vėliavų pakėlimo ceremonijoje oficialiai buvo pristatyta SOP vėliava. GŠB pokario partizanų uniforma apsirengęs karys SOP vėliavą pristatė Lietuvos kariuomenės vadui, kuris vėliavą perdavė SOP vadui plk. Mindaugui Mažonui, o pastarasis – dabarties uniformą vilkinčiam SOP kariui. Po šio simbolinio gesto pirmąsyk oficialiai iškeltos keturių pagrindinių – Sausumos, Jūrų, Oro bei Specialiųjų operacijų – Lietuvos kariuomenės pajėgų vėliavos.
„Šiandieninė kariuomenė, atkurta lygiai prieš 30 metų, puoselėja tarpukario Lietuvos kariuomenės tradicijas, mokosi iš pokario partizanų patirties, semiasi jėgų iš istorinių pergalių ir mokosi iš pralaimėjimų. Lietuvos kariuomenė yra aktyvi NATO stipriausio pasaulyje gynybinio karinio aljanso dalis, Europos sąjungos karinių pajėgų dalis, dalyvauja NATO ir Europos sąjungos karinėse operacijose sausumoje, ore ir jūroje. Lietuvos kariuomenė taip pat aktyviai dalyvauja įvairiuose kariniuose formatuose, kurie stiprina regiono, Europos ir pasaulio saugumą“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas, dėkodamas kariams, šiuo metu atliekantiems Taikos meto užduotis Lietuvoje, vykdantiems tarptautines misijas operacijų rajonuose bei kantriai tobulinantiems įgūdžius kariniame rengime.
Ceremonija metu Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa atliko parodomąją programą su dedikuotomis Lietuvos valstybei, kariuomenei ir laisvę mylintiems Lietuvos žmonėms salvėmis. Karinės technikos ekspozicijoje buvo pėstininkų kovos mašinos „Vilkas”. Rikiuotės dalyvius ir visus Lietuvos karius bei Laisvės kovotojus pasveikino Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. V. Rupšys.Vėliau tylos minute buvo pagerbti Laisvės kovotojai ir kariai, išneštos gėlės ant karių ir žuvusiųjų už Tėvynę kapų Antakalnio ir Rasų kapinėse.
„Didžiuojuosi Lietuvos kariais, jų atsidavimu pareigai, dėkoju šauktiniams kariams, kurie suprasdami apribojimus dėl pandemijos kantriai atlieka pilietinę pareigą daliniuose, didžiuojuosi ir dėkoju mūsų sąjungininkams, kad jie negailėdami savęs padeda užtikrinti Lietuvos saugumą. Didžiuojuosi veteranais, atsargos ir dimisijos kariais, Lietuvos kariuomenės kūrėjais, kurie tokią kariuomenę padėjo sukurti“,– kalbėjo gen. ltn. V. Rupšys.

KAM srž. sp. L. Tamošiūno vaizdo reportažas:

SOP vėliava (autorius – Darius Čekanauskas) buvo patvirtinta krašto apsaugos ministro š. m. lapkričio 6 d. Įprasmindami Laisvės kovotojų atminimą, SOP kariai tęsia pirmtakų pradėtą misiją, kurios tikslas – saugoti ir ginti aukščiausią tautos vertybę – Tėvynės laisvę. SOP buvo pradėtos formuoti 1995 m., o 2008 m. balandžio 3 d. (de jure) tapo ketvirtąja Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšimi.

Pagal Lietuvos kariuomenės informaciją


„Neužmiršk tos dienos, kuri galėjo būt paskutinė!..“

Lietuvos kariuomenės paskyros Facebooke tvarkytojai 2020-ųjų metų Kariuomenės dieną užbaigė Česlovo Gabalio atlikta Aleksandro Makejevo daina „Tavo garbė“:

Su Lietuvos kariuomenės diena!

 

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga.
  1. Malonu ir netikėta, kad 4-oji LK rūšis jau turi savo vėliavą (kaip ir Sausumos, Jūrų ir Oro pajėgos). Puikus pasirinkimas, ačiū autoriui Dariui Čekanauskui… taip pratęsiant Pokario Lietuvos partizanų tradicijas. Pagalvojau, kur gi matytas toks ženklo ir spalvų derinio naratyvas – per internetą atsiverčiau pokario partizanų ženklus ir pamačiau tarp jų ir minėtą ženklą: Jogailaičių dvigubą juodos spalvos kryžių su raudonu apvadu žaliam „lauko” fone. Pasiskaičiau interneto ir FB „platybėse” kritikus šio ženklo – jiems ir tas nepatinka, ir anas… ir iš viso to „alaso” matosi ir jaučiasi viena: su šia simbolika pataikyta kaip „pirštu į akį”, Lietuvos valstybingumo neprieteliai niršta , neriasi iš kailio ir bando suniekinti mūsų simboliką… Nepavyks… Sėkmės ir klestėjimo 4-ai LK kariuomenės rūšiai su savo naujai-senu simboliu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *