„Mes nugalėjom“: kaip valstybę reikėjo ginti šaltu vandeniu

16 val. dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“ prisiminta 1991 m. sausio 8 d. Aukščiausiosios Tarybos gynimo akimirka 

Algirdo Sabaliausko nuotr.

1991-ųjų pačioje pradžioje, dar prieš Sausio 13-ąją, įtampa tvyrojo ore. Likus penkioms dienoms iki kruvinos Sausio 13-osios nakties, vyko Seimo rūmų šturmas. Ką apie tai pasakoja liudininkai ir kokios priemonės buvo pasitelktos rūmų gynybai?

Tuo metu Lietuva jau kurį laiką gyveno budėjimo režimu. Iš karto po Kovo 11-osios Sovietų Sąjunga inicijavo Lietuvai ekonominę blokadą. Nuolat šmėžuojantys sovietų kariuomenės automobiliai, o netrukus – ir priverstinis jaunuolių gaudymas į Sovietų Sąjungos kariuomenę. Visa tai rodė, kad įtampa auga ir anksčiau ar vėliau įvyks kažkas negero.
Daugelis suvokė, kad Maskva laukia nesulaukia bent menkiausio kabliuko, kuris padėtų išrutulioti numatytą perversmo scenarijų. Kabliukas atsirado sausio 7 dieną, kuomet Kazimieros Prunskienės vadovaujama vyriausybė padidino maisto produktų kainas.

Algirdo Sabaliausko nuotraukoje pavaizduota 1991 m. sausio 8 dienos akimirka, kai viltį prarandantys Aukščiausiosios Tarybos gynėjai valdžią nuversti siekiančią prosovietinę minią „pašventina“ šalto vandens srove.
Su nuotrauka susijęs tuometinis Krašto apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Vaitkaitis. Žvelgdamas į šią nuotrauką vyras prisipažįsta, kad būtent jam tądien kilusi mintis panaudoti gaisrinę vandens žarną.
Įsimintinoje nuotraukoje kaip tik užfiksuota akimirka, kai spaudžiant dešimties laipsnių šaltukui besiveržiantys į rūmus žmonės atvėsinami stipria vandens srove. Tačiau ir pasitelkus šį būdą kilo keblumų – didelė vandens srovė reikalavo nemažai fizinės jėgos vien išlaikyti vandens žarną.
„Ar žarna buvo per trumpa, ar neišlaikėm jos, nes labai didelis spaudimas, vartė mus. Tada daugiau žmonių subėgo ir kai atidarėm duris, tai pas mus keletas ir jų įlindo. Mes juos aplaistėme“, – lemtingą mūšį su protestuotojais laidoje prisimena LKKSS VAS narys Antanas Burokas.

http://kauno.diena.lt/naujienos

Visą Virginijaus Savukyno ir Viktorijos Zavistanovič pasakojimą dokumentinėje apybraižoje „Mes nugalėjom“ kaip valstybę reikėjo ginti šaltu vandeniu žiūrėkite LRT mediatekoje.

 

Paskelbta Naujienos, Trečioji banga, VAS nariai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *