Spalio 20 d, portalas „Telegraf“ pasidalijo Tarptautinio demokratijų instituto eksperto, buvusio 24-ojo bataliono „Aidar“ 2 kuopos vado Evgen Dykyj nuomone ar žmonijai negresia Trečiasis pasaulinis karas, ar įmanoma jo išvengti – ir ar reikia.
JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) savo kreipimesi į amerikiečius bandė paaiškinti, kad pagalba kariaujančiai Ukrainai ir Izraeliui yra svarbi ir amerikiečiams, ir visam civilizuotam pasauliui. Tuo tarpu viena iš naujosios blogio ašies komponenčių – Šiaurės Korėja – grasina „prevenciniu“ branduoliniu smūgiu pačioms JAV, o „Hamas“ ryšiai su Rusija tampa dar akivaizdesni. Tiesą sakant, pasaulis balansuoja ant Trečiojo pasaulinio karo slenksčio, nors, anot Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Aleksejaus Danilovo, tai vyksta jau seniai[i].
„Pasaulis sparčiai rieda Trečiojo pasaulinio karo link. Nesu pasiruošęs spėlioti, ar jis vienu ar kitu pavidalu jau prasidėjo (tas pats eskalavimas Artimuosiuose Rytuose), ar tai tik dar viena preliudija. Bet atrodo, kad dabar pasaulis pasidalijo į tris sąlygines šalių grupes“, – sako Evgen Dykyj.
Pirmoji, anot jo, tai Vakarų šalys, kurios kategoriškai nenori pasaulinio karo ir yra pasirengusios investuoti pinigus bei pastangas, kad jo būtų išvengta..
„Tačiau jos tai daro chaotiškai, menkai susigaudydamos iš kur kyla grėsmės. Ir, kas liūdniausia, jos vis dar neperėjo prie tinkamo karinio mąstymo. Jos nori išvengti Trečiojo pasaulinio karo nepradėdamos mąstyti to karo sąvokomis. Ir tai, mano nuomone, kelia didelę riziką. Nes išvengti pasaulinio karo įmanoma tik vienu būdu– kiek įmanoma jam ruoštis”.
Būtent taip, pabrėžia „Telegraf“ pašnekovas, per vadinamąjį šaltąjį karą žmonijai pavyko išvengti Trečiojo pasaulinio karo. Jis neperaugo į pasaulinį konfliktą tik todėl, kad Vakarai tuo metu buvo tam pasiruošę. Štai kodėl SSRS nerizikavo pradėti karą ir tiesiog persitempė ilgose ginklavimosi varžybose, bandydama tinkamai pasiruošti hipotetiniam konfliktui.
„Dabar Vakarai nenori pasaulinio karo, bet ir nėra pasiruošę bandyti jo išvengti griežtais kariniais veiksmais vietiniuose konfliktuose. Tuo tarpu tik laimėjus kelis lokalinius konfliktus galima išvengti pasaulinio konflikto“, – pažymi E. Dykyj.
Antrąją grupę, tęsia jis, sudaro daugybė šalių ir judėjimų, kurie lyg ir nenori pasaulinio karo. Tačiau dabartinė pasaulio tvarka jų kategoriškai netenkina. Ir jie yra pasirengę daryti viską, kad tik ji sugriūtų.
„Taip elgiasi rusija, Iranas, Šiaurės Korėja, „Hamas“, „Hezbollah“. Jie kvailai bando sugriauti esamą pasaulio tvarką. Tikėdamiesi, kad jiems pavyks tai padaryti be pasaulinio karo, ypač branduolinio. Tiesiog laimėdami eilę regioninių karų. rusija prieš Ukrainą, „Hamas“ (ir tie, kurie stovi už jo) prieš Izraelį, Iranas – prieš tą patį Izraelį ir galbūt prieš Saudo Arabiją. Ir taip toliau“, – sako E. Dykyj.
Tačiau, pabrėžia jis, visi šie regioniniai konfliktai pamažu susilieja į bendrą paveikslą, kur vienoje pusėje bus priversti kovoti Vakarai ir jų sąjungininkai, o kitoje – visa ta nauja blogio ašis (rusijos federacija, Iranas, Šiaurės Korėja, Baltarusija ir daugybė teroristinių struktūrų a la „Hamas“).
„Na, o trečiąją grupę sudaro viena Kinija. Kuri yra šiek tiek nuošalyje. Kuri dar nenori kovoti, mieliau tai daro svetimomis rankomis. Kuri ruošiasi. Kuri turi artimesnį tikslą – Taivaną. Ir Kinija viliasi paimti Taivaną nesukeldama pasaulinio karo“, – pažymi E. Dykyj.
Kartu, jo nuomone, reikia suprasti, kad jei dabartinis paaštrėjimas Artimuosiuose Rytuose nevirs oficialiu Trečiojo pasaulinio karo startu (nors Izraelio antžeminės operacijos atveju tam būtų visos galimybės, nes kiti žaidėjai grasina įsitraukti į karą), tuomet beveik garantuotai įvyktų Xi Jipingo režimo intervencija į Taivaną. Tai neabejotinai privestų prie JAV įtraukimo į konfliktą, o tai jau vienareikšmiškai – pasaulinis karas.
„Klausimas yra tik vienas, – svarsto E. Dykyj, – kiek laiko draugas Xi numatė ruoštis Taivano antpuoliui. Ar bus kažkoks laiko tarpas tarp to, kas dabar vyksta Ukrainoje, Artimuosiuose Rytuose, bręsta Balkanuose – ir karo veiksmų Ramiajame vandenyne pradžios. .Jei tas atotrūkis pasirodys pakankamai didelis, visa tai gali nesusijungti į vieną – pasaulinį – karą. Jei Xi planuoja „susigrąžinti Taivaną“ gana greitai, labai tikėtina, kad pasikartos Antrojo pasaulinio karo situacija. Būtent, susirėmimai vienu metu dviejuose dideliuose karinių operacijų teatruose (Europos ir Ramiojo vandenyno)…
O dabar pasakysiu kai ką paradoksalaus. Manau, kad Ukraina nėra suinteresuota, kad žmonija išvengtų Trečiojo pasaulinio karo. Atvirkščiai, mums naudingiau, kad jis kuo greičiau prasidėtų“.
Išties šiuo metu, aiškina jis, su didžiulės blogio ašies atstovais kovoja tik Ukraina ir Izraelis. Liejasi mūsų kraujas.
„Visi kiti atsiperka pinigais, beje ne tokiais jau dideliais, ir dar su pretenzijomis. Ar ne laikas stoti į kovą sunkiasvoriams ir stoti mūsų pusėje? Amerikiečiams, europiečiams įsitraukti į realius karo veiksmus? Esu tikras, kad tokiu atveju toks karas būtų gana trumpas – ir laimėtų mūsų pusė. Ir pirmą kartą pasaulinių karų istorijoje Ukraina būtų ne objektas, o subjektas, dalyvis viename iš dviejų blokų. Beje tame, kuris, mano nuomone, greičiausiai laimėtų. Tai iš tikrųjų mūsų istorinis šansas. Ir mes, atsidūrę nugalėtojų stovykloje, kaip buvo po praėjusių pasaulinių karų, galėtume nulemti būsimą pasaulio tvarką“.
„Pasaulis žengia didžiojo karo link, 2024 metais turime išmokti apsirūpinti ginklais“, – spalio 25 d. „Espresso“ kanalo eteryje kalbėjo Evgen Dykyj.
„Pasaulis rieda į Trečiąjį pasaulinį karą. Viena vertus, džiaugiuosi, kad Vakarai pagaliau pradeda pratintis prie šios minties, kuri mums buvo akivaizdi jau prieš metus. Pagaliau Vakaruose pasigirdo balsai, vertinantys, kad grėsmė yra gana didelė, o galimybė išvengti didelio karo – dabar bėgte jam ruoštis. Šaltasis karas neperaugo į pasaulinį karą, nes tada tam buvo pasiruošta. Ir tuometinė blogio ašis nerizikavo pradėti didelį karą“, – pažymėjo jis.
E.Dykyj pridūrė, kad dabartinė blogio ašis darosi įžūlesnė, nes Vakarai atsipalaidavo ir karui nesiruošė 30 metų. Tad dabar tenka vytis.
„Ginklavimosi varžybos jau prasidėjo. Visa Vakarų gynybos pramonė per metus dabar gavo daugiau užsakymų nei per pastaruosius 10 ar 15 metų. Gamybos pajėgumai didinami, tačiau bėda ta, kad ne viską galima išspręsti tik pinigais. Lemia ne tik pinigai, bet ir laikas. Kai kurie dalykai atkuriami labai lėtai. Ypač įprastinės amunicijos gamyba, tų pačių artilerijos sviedinių. Apytiksliai, šiandien sviedinių atsargos ir pagaminami kiekiai 300 kartų mažesni nei reikėtų tokio masto karui.“, – komentavo E. Dykyj.
Jo nuomone, Vakarai tik dabar atėjo į protą, nes pastaruosius 30 metų ruošėsi tik kolonijiniams karams kur nors trečiojo pasaulio šalyse.
„Gerai, kad atsiranda supratimas, jog pasaulinis karas yra arba neišvengiamas ir jam reikia ruoštis, arba jo visgi galima išvengti ir todėl reikia skubiai ruoštis. Tačiau mums irgi blogiau, nes jei pasaulinis karas jau rytoj, tai Vakarai neturėtų eikvoti savo atsargų, ypač Ukrainai, todėl mums labai svarbu didinti savo gamybą viso to, ką galime pagaminti, taip pat mokytis gaminti ir daug ką naujo. Tikriausiai mums beliko 2024-ieji kai dar mums bus išlaikytas dabartinis Vakarų paramos lygis. .Bet niekas nežino, kas bus 2025-aisias. Vadinasi, per ateinančius metus turime išmokti apsirūpinti patys“.
[i] Spalio 20 dieną Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Aleksejus Danilovas pareiškė, kad Trečiasis pasaulinis karas prasidėjo dar 2008 metais ir konfliktu Izraelyje jis nesibaigs.