Savanoriai kūrėjai Ariogalos sąskrydyje

IMG_1332 (2)2014 m. rugpjūčio 2 d. Ariogaloje (Raseinių r.), Dubysos upės slėnyje, įvyko tradicinis, kasmetis, Lietuvos tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovų dalyvių sąskrydis „Su Lietuva širdy“.

Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos (LKKSS) atstovai, dėvėdami istorines juodas uniformas ir beretes su kokarda (pastarosios yra LKKSS narių atpažinimo ženklas), jau trečią kartą iš eilės dalyvavo „Laisvės gynėjų sąskrydyje“. Šiemet, jau tradiciškai, LKKSS atstovavimą iniciavo LKKSS Prisikėlimo apygardos Šiaulių skyriaus (PAŠS) atstovai, prie jų trečius metus iš eilės prisijungė Vilniaus apskrities skyriaus (VAS) nariai (su skyriaus vėliava; šiemet renginys yra įtrauktas į VAS metinį planą) – taip suformuodami šventinį LKKSS būrį (9 asmenų). Labai gaila, bet šiemet renginyje, kaip jau buvo įprasta, nedalyvavo LKKSS Vinco Kudirkos Marijampolės skyriaus atstovai (2012 ir 2013 m. jie buvo puikiai įsilieję į šventinį  LKKSS būrį). LKKSS PAŠS atstovavo 6, VAS – 3 nariai, vėliau, jau Dubysos upės slėnyje, prisijungė dar 5 VAS Karininkų kursų klubo (KKK) būrio nariai (su juodomis beretėmis ir baltais marškiniais) su būrio vadu Valdu Kybartu priešakyje. Viso LKKSS VAS renginyje atstovavo 8 nariai.

Šventė tradiciškai prasidėjo jos dalyvių – buvusių Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių, rezistentų, savanorių kūrėjų, šaulių ir kitų svečių, net Estijos, Latvijos ir Ukrainos atstovų, – eisena nuo Ariogalos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios iki Dubysos slėnio, kurią lydėjo Lietuvos kariuomenės (LK) Garbės sargybos kuopos kariai (GSK) ir LK orkestras. Šventinis LKKSS būrys, vedamas LKKSS VAS vėliavnešio Rimanto Šileikio su skyriaus vėliava, nešė a. a. partizano, dim. plk. Leono Laurinsko-Liūto padovanotą partizaninę Lietuvos Respublikos vėliavą ir Ukrainos Respublikos vėliavą, kurią iš Euromaidano parvežė PAŠS narys Gintautas Lukošaitis (jis ją gavo mainais į mūsų juodą beretę su vyčio ženklu). Po to, Dubysos upės slėnyje vyko Šv. Mišios, o tuo metu renginio dalyvių atstovai su LK GSK kariais padėjo gėlių prie Kankinių memorialo Ariogalos kapinėse ir ginklų salvėmis pagerbė okupacinio režimo aukų ir žuvusiųjų už laisvę atminimą. Šv. Mišiomis užsibaigė oficiali sąskrydžio dalis ir prasidėjo neformalus dalyvių prisistatymas ir bendravimas…

Sąskrydyje šventinis LKKSS būrys pristatė Ukrainos Euromaidano parodą, kuri turėjo didelį pasisekimą (žr. nuotraukas). Ukrainiečių delegacija planšetiniu telefonu savanorius kūrėjus su ta ekspozicija nufotografavo ir nusiuntė į Ukrainą. Nuotraukos buvo nedelsiant patalpintos Ukrainos tinklapiuose. Momentaliai buvo sulaukta teigiamos reakcijos iš Ukrainos, savanorius kūrėjus atpažino ukrainiečiai, 1991 m. gynę Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos (AT) rūmus, komentaras buvo trumpas ir aiškus: „O, Mūsiškiai!”. Taip pat savanoriai kūrėjai pristatė puikų paminklo Lietuvos partizanams Kryžkalnyje projektą ir mini skulptūrą („partizanai trimis aukštais sulipę vienas kitam ant pečių, kad būrio vadas galėtų nužvelgti apylinkes“). Dėka paminklo projekto pristatymo, tam tikslui Kryžkalnio kalno pirkimo reikalai labai rimtai pajudėjo.

Grįždamas iš renginio savanorių kūrėjų būrys aplankė netoli Ariogalos, Daugėliškių miške, atstatytą Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) Generalinio štabo slėptuvę (bunkerį), kurioje 1950 m. liepos 22 d. po įnirtingo pasipriešinimo žuvo visas štabas: LLKS sąjūdžio tarybos prezidiumo narys, 1949 m. vasario 16-osios deklaracijos signataras, antrasis Prisikėlimo apygardos vadas partizanų pulkininkas leitenantas Leonardas Grigonis-Užpalis, Danys ir Maironio rinktinės kovotojai Aleksas Meškauskas-Elytė, Paulius, Juozas Tomkus-Gabrys, Vytautas Kuzmickas-Sakaliukas ir partizanas slapyvardžiu Banga (pavardė nežinoma). Slėptuvėje „trečiosios kartos“ savanoriai kūrėjai pasimeldė ir tylos minute pagerbė žuvusius partizanus – „antrosios kartos“ savanorius kūrėjus.

Ateičiai, į „Laisvės gynėjų sąskrydį“ labai reikėtų surinkti bent 20-30 savanorių kūrėjų su juodomis beretėmis, uniformuotų… istorinei atminčiai Lietuvoje gaivinti.

 Informaciją pateikė: LKKSS valdybos iždininkas ir PAŠS atstovas Antanas Kliunka,  LKKSS VAS vėliavnešys Rimantas Šileikis ir narys Vytautas Račkauskas

 

Nuotraukos iš Antano Kliunkos asmeninio archyvo (Jono Juodkos ir Jono Buroko nuotraukos).

 IMG_1332 (2) IMG_1336 (2) IMG_1337 (2) IMG_1338 (2) IMG_1342 (2) IMG_1344 (2) IMG_1349 (2) IMG_1351 (2) IMG_1356 (2) IMG_1359 (2) IMG_1381 (2) a+L1520350 (2) IMG_1295 (2) IMG_1301 (2) IMG_1302 (2) IMG_1325 (2) IMG_1329 (2) IMG_1330 (2) IMG_1331 (2) Ariogaloje 5 14 08 02 Ariogaloje 4 14 08 02

2014-08-02/04

 

 

Paskelbta Fotogalerija, Naujienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *