Šiandien džiugi diena, nes vadas buvo garbingai palaidotas

Spalio 21 d. LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva!“ Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris Ernestas Kuckailis pasakojo apie Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikų paieškas.

Kalbėjosi reporteris Žygintas Abromaitis.

– Apie partizano Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikų paieškas, be kurių šių laidotuvių iš vis nebūtų. Patys artimieji minėjo, kad kažkurį laikotarpį buvo praradę viltį, jog bus rasti palaikai, bet vis dėlto šiandien vyksta valstybinės laidotuvės ir labai norėčiau pakalbinti vieną asmenį, kuris ypač yra prisidėjęs prie šių paieškų – Ernestą Kuckailį.
Ernestai, papasakokite, nuo ko viskas prasidėjo ir kodėl net patys giminaičiai sako, kad jūs esate ta kibirkštis, kuri padėjo inicijuoti paieškas.

– Tai visada prasideda nuo idėjos. Kažkas turi visa tą sumanyti. Manyčiau, kad labiausiai tai idėjai pradėti paieškas įkvėpė 2018 metais surasti ir atpažinti Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai, iškilmingos laidotuvės… Ir mes žinojom, kokios technologijos buvo panaudotos. Tai tada su mokytoja muziejininke Laima Žukauskaite iš Leipalingio dvaro-muziejaus mes aptarėme, kad reikėtų organizuoti konferenciją. Gal pavytų kažką įtikinti, kad verta tą pradėti, nes jau turėjome brolišką kapą Leipalingio kapinėse ir iš jų beveik niekas nebuvo atpažintas, nes tiesiog 1991 metais neegzistavo tokios technologijos. Vėl perverčiau visą literatūrą, kuri tik papuolė po ranką, „Laisvės kovų archyvą“… Ten man užkliuvo šešioliktų palaikų antropologinis aprašymas, kad ir amžius, ir ta vieta, kur mes ieškojom, visai netoli, o palaikai nebuvo atpažinti. Toje konferencijoje dalyvavo ir Genocido centro atstovai: Eugenijus Peikštenis, Gintautas Vėlius, Dalius Žygelis. Kažkaip aš jiems pristačiau tą idėją, pridėdamas, kad gal per daug optimistiškai į tai žiūriu, bet kažkuris, greičiausiai Dalius Žygelis, atsistojo ir sako: „Ne, ne, viskas gerai. Tikrai verta pradėti“. Tad nuo to viskas ir prasidėjo. Jau 2019 metais buvo ekshumuoti tie, kurie buvo perlaidoti 1991-aisiais, ir pradėtas tų palaikų tyrimas. Tokia buvo pradžia.

– Patys artimieji minėjo, kad buvo visą NKVD-MGB būstinės kiemą praktiškai išnarstę, ieškojo ten palaikų, bet rasti nepavyko. Ir atrodo, kad vos per kelis metrus nuo ten, kur dalis Kazimieraičio palaikų ir buvo paslėpta. Kaip jūs vykdėte pačias paieškas? Kaip pačiame kieme viskas atrodė, kai buvo pradėti kasinėjimo darbai?

– Kieme darbai ne iškarto buvo pradėti. Pirmiausia buvo tiriami palaikai, kurie buvo ekshumuoti Leipalingio kapinėse. Pirmus metus buvo koncentruojamasi į tuos palaikus. O po to prasidėjo archeologiniai tyrinėjimai 2020-aisiais, 2021-aisiais, 2022-aisiais. Pradžioje parengiamuosius darbus ir Gintautas Vėlius darė. Paskui prisijungė Linas Kvizikevičius. Na, ir bandėm atkurti tas vietas, kurios jau buvo tirtos 1991-aisiais, nes tuo metu buvo labai netiksliai sužymėta ir užfiksuota. Šiais laikais viskas daroma truputėlį detaliau. Ieškojom, kur dar nekastos duobės, kur dar įmanoma kažką surasti. 1991 metais tikrai buvo daug perkasta, bet ne viskas, ne visas kiemas, ne visos Seiros pakrantės, kur buvo surasta didžioji dauguma palaikų. Tai reikėjo vėl viską pradėt iš naujo, na o Linas Kvizikevičius yra paieškų specialistas, profesionalas, tai jis iš principo ir sudarė planą, kur ir kaip pradėsim toliau ieškoti, algoritmą atkurti.

– Visa kita yra istorija, bet svarbus elementas, kaip pavyko aptikti palaikus, kaip pavyko identifikuoti. Labai trumpai, kokia buvo jūsų reakcija? Ar pasidarė gera širdy, kad jūs pažadinote tą idėją paieškoti iš naujo?

– Tą idėją sekė ir kiti dalykai. Tai giminių lūkesčiai ir vėl eilinį kartą sužibusi viltis. Ir kai nuo 2019-ųjų antrus, trečius metus vis nieko neturėjom, tai man sunkus akmuo ant dūšios buvo. Ir kai užkasimo vieta galiausiai buvo surasta, tai man iš tikrųjų palengvėjo. Džiugesio buvo daug. Aš gailėjausi, kad tą dieną tenai nebuvau. Bet džiugesio buvo daug. Ir šiandien tokia pati diena. Palengvėjimas. Nes pagaliau atguls ten, garbingai palaidotas, kaip priklauso karininkui, vadui.

Pagal laidos įrašą lrt.lt mediatekoje (žr. nuo 1:16‘:10“)

Paskelbta Naujienos, VAS nariai.
  1. Pagarba vadui plk. J. Vitkui-Kazimieraičiui, pagarba ir tiems kas jį surado… Istorinis teisingumas ir vėl nugalėjo… Te ilsisi dabar ramybėje… ir su palaimos šypsena žvelgia iš dangaus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *