Tai, kas įvyko vakar, yra istorija, tai, kas įvyko šiandien, yra faktas, tai, kas įvyks rytoj, yra žvalgyba…
Gyvename stulbinančiu greičiu besivystančių informacinių technologijų amžiuje. Apie tai, kas vyksta mūšio lauke, matome tiesiog per BBC ar CNN, internete galime pamatyti, kaip kovotojai Irake susprogdina koalicinių pajėgų patrulį ar paskaityti, kokios yra technikos ir ginkluotės galimybės bei kaip jas neutralizuoti, Google paieškos sistemoje galima rasti karinių bazių nuotraukas…Pastaruoju metu Lietuvoje buvo sulaikyti mažiausiai du piliečiai, kurie niekuo neišsiskyrė savo pareigomis ir statusu visuomenėje, tačiau tapo taikiniais nedraugiškų valstybių žvalgybos tarnyboms. Informacija tampa prieinama ne tik sprendimų priėmėjams, bet ir bet kuriam paprastam žmogui. Sugebėjimas surinkti ir apdoroti tą informacinę laviną, sugebėjimas ją valdyti tampa strateginiu veiksniu, lemiančiu ištisų valstybių, regionų ir tautų likimus.
Bet įdomiau yra tai, kad taip buvo visuomet, tik skyrėsi galimybės, technologijos, metodai. Nesikeitė tik viena – protingi vadovai, karvedžiai niekuomet nenuvertino žvalgybos reikšmės ir naudos.
Taigi, šiame straipsnyje jūsų dėmesiui bus pateikta gausybė pavyzdžių iš žvalgybos istorijos nuo biblijinių laikų iki Pirmo pasaulinio karo. Ir nors tai tik pažintinis straipsnis, skirtas labiau savišvietai, tačiau bent keletai akimirkų stabtelkime, įsigilinkime, susimąstykime – nes juk sakoma, kad viskas, kas nauja, yra užmiršta sena.
Visą tekstą galite rasti čia: Zvalgybos evoliucija.
Straipsnį parengė A. Daugirdas. Informacija prieš kurį laiką buvo publikuota žurnale Karys.